Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Yangzhou University, Chiny

dr Sebastian Klich
Katedra Sportu Paraolimpijskiego

诸位好!

            W ramach programu Erasmus+ (projekt KA107) udało mi się wyjechać w dniach 22-26.10.2019 roku na wyjazd szkoleniowy do Collage of Physical Education, Yangzhou University (Yangzhou, Chiny). College of Physical Education to jeden z najlepszych wydziałów kształcących nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów różnych dyscyplin sportowych w Chinach. Z kolei Yangzhou znajduje się w jednej z najlepiej rozwijających się prowincji – Jiangsu.

            Yangzhou to malownicze miasto, którego większość powierzchni stanowią parki. Dlatego przyjęło się mówić o „mieście w lessie”. Swój rozwój terytorialny, gospodarczy oraz kulturalny zawdzięcza dużemu rozkwitowi podczas panowania dynastii Tang. To właśnie pod koniec panowania tej dynastii miasto oraz cały region przeżywał swój „złoty wiek”. Odwiedzając Yangzhou warto zwrócić uwagę również na piękny Wanhua Park oraz Smukłe Zachodnie Jezioro.

            Mój pobyt w College of Physical Education związany był z chęcią zapoznania się z metodami oraz środkami dydaktycznymi, wykorzystywanymi przez nauczycieli akademickich  w Chinach. Wizytacja zajęć teoretycznych oraz praktycznych na specjalizacjach trenerskich na kierunku Sport/Wychowanie Fizyczne, z całą pewnością wzbogaci mój warsztat prowadzenia zajęć dydaktycznych. Warto dodać, że każdy student kształcący się na tym wydziale uczestniczy w zajęciach z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. W związku z tym studenci, a w przyszłości nauczyciele oraz trenerzy będą posiadać większą samoświadomość odnośnie oceny obciążeń treningowych i prewencji kontuzji. Ponadto, wiedzę zdobytą podczas tych zajęć wykorzystam podczas prowadzenia swoich zajęć.

            Bardzo ważnym aspektem wyjazdu było również promowanie AWF we Wrocławiu w Chinach. Gospodarczo oraz naukowo jest to jedno z najlepiej rozwijających się państw świata. Podczas stażu podjęto temat dalszego rozwoju współpracy pomiędzy obiema uczelniami. Owocem wspólnych prac jest powstanie „Laboratory of Sport and Brain Science”. Powołanie tego laboratorium będzie niosło za sobą wiele korzyści w wymianie doświadczeń oraz przygotowaniu wspólnych prac naukowych.