Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Western Kentucky University, USA

dr hab. Grzegorz Żurek prof. AWF
Katedra Biostruktury

W dniach 2-10.11.2018 miałem możliwość uczestniczenia w stażu realizowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus + pod kierunkiem prof. Jasona Crandalla z School of Kinesiology, Recreation and Sport, Western Kentucky University w Bowling Green.

Western Kentucky University (WKU) jest pięknie zlokalizowaną uczelnią położoną na wzgórzach miasta Bowling Green (ok. 60 mil na północ od Nashville) w stanie Kentucky. Należy do wiodących uczelni amerykańskich inwestujących znaczne środki finansowe w umiędzynarodowienie. Z tego względu jest placówką naukowo-dydaktyczną bardzo otwartą zarówno na studentów jak i pracowników z innych części świata.

Mój pobyt w WKU związany był z chęcią zapoznania się z aplikacją mobilną BINGOCIZE, której twórcą jest prof. Jason Crandall. Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki wsparciu różnych instytucji w USA (w tym z Narodowego Instytutu Zdrowia) na finansowanie rozwoju tej aplikacji pozyskał on niemal 4 mln USD. Dzięki temu jego pomysł, oparty na popularnej amerykańskiej grze w bingo (stąd nazwa aplikacji) wdrożony został do produkcji. O wyjątkowości jego pomysłu świadczyć może fakt, że aplikacja BINGOCIZE z dużym powodzeniem stosowana jest w kilkudziesięciu domach opieki nad osobami starszymi w kilku stanach Ameryki (od Kentucky po Kalifornię).

W ramach tego projektu miałem możliwość uczestniczenia w testowaniu skuteczności aplikacji w podniesieniu poziomu edukacji zdrowotnej i aktywności fizycznej seniorów zamieszkujących w amerykańskich domach opieki. W tym celu odwiedziliśmy kilka domów opieki w dwóch stanach USA (Kentucky i Tennessee), gdzie terapeuci i opiekunowie seniorów stosują BINGOCIZE, po to, by dokonać badań kontrolnych po zakończeniu uczestnictwa seniorów w kilkunastotygodniowym programie interwencyjnym.

Prosty w swej istocie pomysł stosowania łatwego narzędzia do pracy z osobami starszymi jest obecnie testowany w wybranych domach opieki w Małopolsce, a efektem tej pracy będzie dalszy rozwój i wdrożenie do stosowania aplikacji BINGOCIZE w Polsce jak też, w dalszej perspektywie praca doktorska obywatelki USA realizowana w AWF Wrocław.

Bowling Green jest cichym i spokojnym miastem, pełnym młodych ludzi studiujących na różnych kierunkach. Mają oni także do dyspozycji wspaniale wyposażony campus akademicki, wiele możliwości rozwijania życia towarzyskiego, kulturalnego i sportowego. To wyjątkowe miejsce, pełne wyjątkowych ludzi…