Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Värnamo Vård och Rehab, Szwecja

Mateusz Waśniewski
Łukasz Pękalski
Studenci fizjoterapii

W kwietniu 2022r mieliśmy okazję odbyć czterotygodniowe praktyki w ramach programu praktyk krótkoterminowych Erasmus+ w przepięknym Värnamo w województwie Jönköping Län, w południowej części Szwecji. Naszą opiekunką praktyk była Celina Łupińska, fizjoterapeutka, absolwentka naszej uczelni.

Praktyki odbywały się w zespole fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych zatrudnianych przez gminę Värnamo, jednak dzięki uprzejmości Celiny mogliśmy zobaczyć niemal wszystkie aspekty pracy fizjoterapeuty w Szwecji. Spędziliśmy czas przyglądając się pracy fizjoterapeutów z pacjentami neurologicznymi (chorującymi na demencję), z fizjoterapeutami pracującymi w zespole opieki paliatywnej, z pacjentami ortopedycznymi, a także mieliśmy również okazję przyjrzeć się pracy terapeutów zajęciowych, a nawet wziąć udział w szkoleniu dotyczącym zasad ergonomii w pracy z pacjentem. Oprócz tego, mieliśmy również okazję przyjrzeć się pracy w innych sektorach fizjoterapii – w przychodni oraz w szpitalu.

Śmiało można rzec, że nie było czasu się nudzić, praktyki były bardzo ciekawe a cztery tygodnie przeleciały w mgnieniu oka.
Poza tym, kierując się szwedzkimi zasadami work-life balance, po pracy mieliśmy okazję zakosztować prawdziwie szwedzkiego stylu życia – aktywności na świeżym powietrzu, kontaktu z florą, a czasami nawet i fauną ???? Nieodłącznym elementem odpoczynku od pracy był również bardzo szwedzki rytuał fiki – codzienny element dnia pracy, gdzie wszyscy pracownicy spotykają się na wspólnej kawie.

Dodatkowo, dzięki wybraniu przez nas opcji Erasmus Green Travel – czyli w naszym przypadku współdzieleniu samochodu – mieliśmy możliwość zobaczenia również największych miast w Szwecji – zwiedziliśmy Sztokholm, Göteborg oraz Malmö. Zdecydowanie był to dla nas miesiąc pełen wrażeń ????

Dziękujemy całej ekipie Värnamo Vård och Rehab, a w szczególności Celinie za cieple przyjęcie, pomoc we wdrożeniu nas w działanie placówki a także za pokazanie nam atrakcji okolicy. Na pewno zapamiętamy czas naszych praktyk, a kto wie, może już za niedługo ponownie się spotkamy?