Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

University of Tetova, Macedonia

dr Aneta Stosik
Wydział Nauk o Sporcie, Katedra Komunikacji i Zarządzania w Sporcie, Zakład Organizacji i Zarządzania

mgr Ewa Górska 
Wydział Wychowania Fizycznego, Instytut Nauk o Człowieku, Katedra Fizjologii i Biochemii


mgr Hanna Naleśniak 
Wydział Wychowania Fizycznego, Dziekanat Wydziału Wychowania Fizycznego

W dniach 6-10 maja 2019r. wzięłyśmy udział w wyjeździe szkoleniowym w ramach programu Erasmus+. Uczelnią przyjmującą był University of Tetova w Macedonii istniejący od 1994r. Koordynatorką naszego „erasmusowego” pobytu była Pani Shpresa Ademi, która
z ogromnym zaangażowaniem przedstawiła nam aspekty pracy różnych działów na uczeni, co w pełni pozwoliło nam na zrealizowanie naszych celów wskazanych w formularzu zgłoszeniowy wyjazdu.

Dzięki naszym „awfowym” koordynatorkom tj. dr Justynie Cieplik i mgr. inż. Monice Ileckiej-Folcik miałyśmy możliwość zaprezentowania naszej słonecznej Uczelni w sposób najlepszy z możliwych; jasne przedstawienie wszystkich wydziałów i kierunków pozwoli zachęcić w przyszłości potencjalnych kandydatów do wzięcia udziału w wymianie administracyjnej. Przy oglądaniu prezentacji koordynatorka Shpresa Ademi, zadawała szereg pytań o naszą Uczelnię oraz poinformowała nas, że Rektorem uczelni jest Prof. Dr. Vullnet Ameti, absolwent i pracownik tamtejszego Wydziału Wychowania Fizycznego.

Uzyskałyśmy szereg informacji odnośnie toku studiów, pracy archiwum, realizacji praktyk zarówno pedagogicznych jak i specjalistycznych, funkcjonowania dziekanatu i katedr jak również badań naukowych i publikacji. Miałyśmy możliwość zwiedzenia obiektów sportowych i laboratorium.

Atmosfera panująca na Uczelni jest przyjazna zarówno studentom, pracownikom jak i gościom przebywającym na University of Tetova w Macedonii.

Macedonia jest krajem pięknym przyrodniczo. Niedaleko uczelni, w górach nad miastem leży ośrodek turystyki górskiej i sportów zimowych Popowa Szapka (Попова Шапка), gdzie studenci realizują zajęcia w ramach sportów zimowych.

W ramach ciekawostki należałoby zwrócić uwagę, że Macedonia jest krajem gdzie nazwy ulic czy jakakolwiek informacja turystyczna jest na przysłowiową „wagę złota”.

Przez zupełny przypadek dowiedziałyśmy się, że w samym Tetowie są dwa Uniwersytety, które objęte są programem Erasmus+. Pierwszy do jakiego trafiłyśmy okazał się być nie tym właściwym, co wprawiło nas w lekkie osłupienie. Macedończycy jednak są ludźmi bardzo otwartymi i chętnie służą pomocą i biegle znają język angielski niezależnie czy jest się panią ze sklepu ze świeżymi bułeczkami czy uczniem szkoły podstawowej, co pozwoliło nam już bezbłędnie dotrzeć do University of Tetova.

Natomiast najciekawszym zabytkiem Tetowa jest meczet Aladża zwany „kolorowym” lub „malowanym” (Шарена џамија), zbudowany w 1459r., który również miałyśmy okazję zwiedzić.

Tetovo jest w 80% muzułmańskie w związku z tym podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić żadnych napojów  (w tym wody), palić tytoniu ani uprawiać seksu. Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu jedzą przed świtem, w momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy fadżr, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W związku z tym studenci nie chodzą na zajęcia, tylko śpią przez pierwsze trzy dni, żeby łatwiej przetrwać cały ramadan.

Malownicza Macedonia oczarowała nas swoim pięknem przyrody i natury. Dwa dni dodatkowego pobytu pozwalają na spędzenie niezapomnianych chwil nad Ohrydem, który można uznać za miejsce najbardziej godne polecenia.

Mgr Hanna Naleśniak jest absolwentką Filologii serbsko-chorwackiej i dzięki temu wyjazdowi miała możliwość poćwiczyć język, co było dla niej  dodatkową wartością pobytu na Erasmusie.

Przekonałyśmy naszą koordynatorkę i jej kolegów do wzięcia udziału w wymianie „erasmusowej” i zachęciłyśmy ich do przyjazdu na naszą Słoneczną Uczelnię w celu zdobycia doświadczenia i wiedzy, jak również w celu nawiązania współpracy odnośnie potencjalnych wspólnych publikacji.