Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Universidade de Coimbra, Portugalia 2

Dr hab. Marta Wieczorek prof. nadzw. Zakład Dydaktyki Szkolnej Kultury Fizycznej
Dr Regina Kumala, Zakład Dydaktyki Szkolnej Kultury Fizycznej

Coimbra to trzecie co do wielkości miasto w Portugalii. Miasto studentów z większością infrastruktury akademickiej umiejscowionej na wzgórzu w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego gmachu głównego Uniwersytetu.

Universidade de Coimbra to najstarsza i najważniejsza uczelnia wyższa w Portugalii, a także jedyna tego typu placówka w tym kraju do początku XX wieku. Początkowo mieściła się w Lizbonie, jednak w wyniku konfliktu pomiędzy mieszkańcami miasta a środowiskiem akademickim uczelnię przeniesiono w obecne miejsce w 1308 roku.

Uniwersytet skupia obecnie 8 wydziałów: prawa, medycyny, nauk humanistycznych, nauk ścisłych, farmacji, ekonomii, psychologii i pedagogiki oraz wychowania fizycznego. Od 1876 roku przy uczelni działa także popularny klub piłkarski Académica Coimbra. W 2013 roku uniwersytet został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Podczas naszego pobytu w ramach programu Erasmus gościłyśmy na Wydziale Nauk o Sporcie i Wychowaniu Fizycznym (Faculdade de Ciências do Desporto e Educação Física) u dr Marii João Carvalheiro Campos. Odbyłyśmy szkolenie dotyczące sposobów postępowania i komunikacji  z osobami autystycznymi podczas adaptowanej aktywności fizycznej. Dokonałyśmy obserwacji zajęć realizowanych przez studentów a mających na celu uzyskanie danych w zakresie sprawności specjalnej – nazwa testu Eurofit Special. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu niewątpliwie wzbogaciły nasz warsztat pracy dydaktycznej w zakresie adaptowanej aktywności fizycznej.

Dodatkowymi atrakcjami, które miałyśmy okazję zobaczyć były wydarzenia związane ze świętem studentów oraz zakończeniem przez najstarsze roczniki toku studiów.
Nie odmówiłyśmy sobie również możliwości udziału w koncercie typowej portugalskiej muzyki tzw. fado, która charakteryzuje się specyficznym tylko dla tego miasta stylem i w Coimbrze jest bardzo często wykonywana przez samych studentów.