Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Słowenia, Univerza v Ljubljani - Praktycznie

Agnieszka Kupiec
Studentka
@marchewkiszlak

Dla mnie wyjazd na Erasmusa był szkołą życia, wakacjami, najlepszym kursem jężyka angielskiego (przy okazji słoweńskiego i czeskiego) i czymś, co po prostu otwiera głowę. Trudno mi to ubrac słowa. W tym krótkim poradniku napiszę jak wygląda życie w Ljubljanie, mieszkanie, załatwianie formalnośc, życie, studiowanie. Miłego czytania!

1. Zakwaterowanie

Jeśli już złożyłeś/aś dokumenty warto pomyśleć o tym gdzie będziesz mieszkać. Moim zdaniem akademiki są najlepszym rozwiązaniem. Koszt to ok 140 EUR i integracja z Polakami, Czechami, Hiszpanami...w gratisie;)  Aby dostać się do akademika musisz założyć profil na stronie https://studij.uni-lj.si/studexchange/tujci_prva.asp 

Warto zrobić to jak najszybciej.  Ja się spóźniłam i musiałam szukać pokoju do wynajęcia a nie było to łatwe.

Co zrobić jeśli jednak akademik ci nie przysługuje? Jest kilka opcji:

  • Grupa facebookowa - Stanovanjce, stanovanjce, kje si?-  https://www.facebook.com/groups/195726830526565/
  • http://www.dostop.si/Kamrica.aspx
  • https://www.realestate-slovenia.info/ads-for-rent
  • http://www.mkvadrat.si

Warto jest pojechać w tym przypadku trochę wcześniej np w połowie września, później dużo ofert jest nieaktualna.

2. Transport

Po Ljubljanie głównie jeździłam na rolkach ale napiszę o tych popularniejszych sposobach. Nie bójcie się zmimy, podczas swojego pobytu śnieg był w Ljubljanie ok 7 dni. Aby jeździć autobusami trzeba wykubić albo żółtą kartę, która jest w każdym kiosku lub zieloną. Kartę żółtą daładujemy w budkach przy przystankach, jednorazowy przejazd kosztuje 1,20 EUR. Poza tym na tą żółtą kartę możemy wypożyczyć rower. Potrzebna jest rejestracja na stronie: http://www.bicikelj.si i opłata roczna to 1,20. Stacji jest dużo, rowerów też, jest to bardzo wygodne. Można też kupić rower na czas pobytu na stronie fb: KOLO - Prodam, kupim, menjam : https://www.facebook.com/groups/898452600233552.  Jeśli będziesz chciał wyjechać poza Ljubljane polcecam stronę prevoz.org  jest to coś podobnego do blablacar, jeśłi ściągniesz aplikację pojawia się więcej przejazdów, czasem nawet do Polski.

3. Jedzenie

W sumie życie w Ljubljanie nie jest drogie. Studenci dostją bony na jedzenie i są miejsca w których dostaniesz pizze za darmo, albo bardziej ekskluzywne w których trzeba 2/3 EUR dopłacić. Aby dostać bony trzeba zalogować się w systemie https://www.studentska-prehrana.si/en do tego potrzebny jest identification number, który ja dostałam podczas pierwszego spotkania organizacyjnego, inni studenci dostawali go wcześniej mailem. Po wypełnieniu trzeba zgłosić się w biurze, tam dadzą słoweński starter i dzwoniąc na bezpłatny numer z tego numeru dostaniesz zniżkę. Sprawdzany jest jeszcze dokument tożsamości. Można wykorzystać 2 bony dziennie w odstępie 4 h, 30 miesięcznie.

4. Studiowanie

Studiowanie tutaj jest bardzo przyjemne. Raczej nie ma egzaminów, na zaliczenie trzeba zrobić Seminar Work. Jest trochę inny system zajeć, przykładowo 3 razy w tygodniu są zajęcia z Training Process, później się kończą i czasem coś innego wejdzie w ich miejsce, innym razem masz po prostu wolne. Teoretycznie rok akademicki kończy się w połowie lutego, ale dobrze zorganizowani mogą zaliczyć wszystko pod koniec stycznia. Pod koniec stycznia i w lutym prowadzący miewają różne wyjazdy, więc warto się wcześniej umówić na oddanie pracy.

5. Życie studenckie

Na początku są organizowane różne akcje jak international dinner,  beer cometition, wycieczki nad jeziora Bohinj, Bled ze zniżką dla posiadaczy ESN card, przy okazji z tą kartą są zniżki na loty, wypożyczanie samochodu, flixbus. Wszystko będzie wysłane mailem. Poza tym mi bardzo spodobało się w klubie Prulček, zwykle można tam trafić na muzykę na żywo. Wspaniałym miejscem na spotaknia była Dobra Poteza, jest to miejsce z dużą ilością gier planszowych, które możn wyporzyczyć.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wprowadzić Ciebie w ljubljańskie życie. Jest to niezwykły, mały ale oferujący bardzo dużo kraj. Ludzie tutaj są otwarci i chętni do pomocy. Język słowiański z początku  jest trudny do zrozumienia, ale po miesiącu już go załapiesz.

Słowenia czeka, przyjeżdżaj, na pewno będą po niej same dobre wspomnienia.