dr hab. Eugenia Murawska - Ciałowicz, prof AWF
Zakład Biochemii
W dniach 19 – 26.07.2019 przebywałam na szkoleniu w Polytechnic Institute of Viana do Castelo. Dzięki uprzejmości mojego opiekuna z Viana do Castello, prof. Filipe Clemente uczestniczyłam dodatkowo w dyskusjach z zaprzyjaźnionymi z nim przedstawicielami dwóch innych Wydziałów Wychowania Fizycznego Uniwersytetu w Coimbrze oraz Uniwersytetu w Porto.
W trakcie pobytu w Viano do Castelo i Coimbrze zdobywałam wiedzę dotyczącą współczesnych trendów w identyfikacji talentów sportowych oraz metod oceny wydolności fizycznej zawodników, stosowanych w tamtejszych laboratoriach fizjologicznych. Uczestniczyłam w badaniach oceniających intensywność obciążeń zawodników podczas meczów, głębokość zmęczenie i szybkości restytucji. Zostałam przeszkolona w analizach wykorzystujących do tego celu coraz bardziej popularną w piłce nożnej 100-punktową skalę Borga. Wszystkie wyniki do analiz pochodziły z bazy danych czołowych klubów europejskich oraz badań ośrodka w Coimbrze.
O prestiżu jednostki w Coimbrze, może świadczyć m.in. fakt, że w laboratorium analiz fizjologicznych i biochemicznych Uniwersytetu, przed mundialem w Brazylii w 2014r. badany był Cristiano Ronaldo wraz z reprezentacją piłkarzy Portugalii.
W tym obszarze badań swoim doświadczeniem dzielili się zarówno Prof. Filipe Manuel Clemente jak i Prof. Hugo Sarmento. Obaj to znani w świecie naukowcy z bardzo bogatym dorobkiem publikacyjnym i doświadczeniem trenerskim, zajmujący się przede wszystkim analizą meczów piłki nożnej i futsalu. Dzięki nim poznałam również sposób funkcjonowania aparatu Bod Pod dokładnego i prostego w obsłudze, służącego do oceny składu ciała.
W laboratorium Biologii wysiłku uczestniczyłam w przeprowadzeniu pilotowych badań wykorzystujących metodę izolacji mitochondriów pobieranych z komórek mięśni szkieletowych i tkanki tłuszczowej szczurów poddanych wysiłkowi fizycznemu. Moim opiekunem w tym obszarze była Dr Silvia Rodriguez specjalizująca się w badaniach biologii molekularnej. W każdym laboratorium, również i w tym wielką przyjemnością było korzystanie ze sprzętu najwyższej, światowej klasy.
Dzięki moim portugalskim Kolegom poznałam sposób pracy w ich ośrodkach. Wymieniliśmy się informacjami dotyczącymi struktury naszych uczelni i możliwości badawczych. Dyskutowaliśmy nad możliwością stworzenia wspólnego projektu naukowego. Podczas stażu poszerzyłam swoją wiedzę dotyczącą metod badawczych stosowanych w piłce nożnej oraz preparacji tkanek zwierzęcych. Nawiązałam współpracę naukową, poszerzyłam swoje kompetencje i warsztat badawczy.