Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Neurologisches Fachkrankenhaus Für Bewegungsstörungen, Niemcy

Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu
dr
 Dagmara Chamela-Bilińska

W dniach 4-9.09.2019 r. odbywałam staż w Neurologisches Fachkrankenhaus Für Bewegungsstörungen/Parkinson Parkinsonklinik w Beelitz-Heilstatten w Niemczech. W trakcie pobytu w Klinice uczestniczyłam w kursie organizowanym przez International Parkinson and Movement Disorder Society.

Physiotherapy Summer School, której tegorocznym kierownikiem był prof. George Ebersbach skierowana była do wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy chcą specjalizować się w leczeniu i usprawnianiu osób z chorobą Parkinsona lub atypowym parkinsonizmem. Nie mogło mnie tam więc zabraknąć! Szansę na wyjazd dał mi program Erasmus, a ja postanowiłam z tej szansy skorzystać.

Pracowaliśmy w bardzo międzynarodowej grupie. Na kurs przyjechały osoby z całego świata: Johanesburga, Ghany, Ugandy, Belgii, Szwajcarii, Irlandii, Estonii, Rumunii, Chorwacji, Hiszpanii czy Meksyku...(w sumie 30 osób) Wszystkim przyświecał jeden cel pogłębić wiedzę i  umiejętności związane z pracą z osobą z chorobą Parkinsona.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się z nami znani w świecie, będący jednocześnie autorami wielu publikacji naukowych, lekarze, fizjoterapeuci, muzykoterapeuci i logopeda. Warto wymienić w tym miejscu takie nazwiska jak Bastiaan Bloem, Joaquim Ferreira, Elisa Pelosin, Laura Avenzino, Margherita Fonsato, Nienke de Vries czy Maarten Nijkrake. Tymbardziej niesamowite było to, iż osoby chętne (wśród których się znalazłam) mogły wystąpić na jednej z sesji, prezentując przygotowany wcześniej studium przypadku z własnej praktyki klinicznej. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń z ludźmi z całego świata pod czujnym okiem ekspertów, ale też podnoszenie własnych kompetencji dydaktycznych i językowych.

Dzięki wykładom i warsztatom praktycznym zdobyłam aktualną wiedzę i kompetencje w zakresie fizjoterapii w chorobie Parkinsona co niewątpliwie wzbogaci treści przekazywane na zajęciach dydaktycznych ze studentami. Była to też doskonała okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, a wspólne rozmowy zaowocowały planami na współpracę naukową.

I taki jest Erasmus : jedziesz, rozwijasz się, wracasz i chcesz więcej ????