Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Janské Lázně, Czechy 2021

Dr hab. Wioletta Dziubek-Rogowska, prof. AWF
Dr hab. Joanna Kowalska, prof. AWF
Zakład Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych

            W dniach od 26.07.21 do 30.07.202r. miałyśmy przyjemność, dzięki programowi ERASMUS+, przebywać w jedynym uzdrowisku po czeskiej stronie Karkonoszy w Jańskich Łaźniach (STÁTNÍ LÉČEBNÉ LÁZNĚ JANSKÉ LÁZNĚ).

Jańskie łaźnie, malownicze górskie miasto z długą historią, cieszy się  wieloletnią opinią nie tylko jednego z najlepszych uzdrowisk w Czechach ale również doskonałego sportowego i rekreacyjnego ośrodka Karkonoszy. Rozpościera się u podnóża Czarnej Hory na wysokości 600m n.p.m.

Z początkiem XX wieku Uzdrowisko odnotowało światowy rozgłos dzięki efektywnemu leczeniu mózgowego  porażenia dziecięcgo, do czego przyczyniły się również tutejsze źródła. Naukowcy wykazali podobny skład źródlanej wody Jańskich Łaźni do wód z Warm Springs w USA. W ten sposób Jańskie stały się pierwszym takim sanatorium w Europie.

Naszym opiekunem był mgr Krzysztof Majerski (fizjoterapeuta) wraz Sonią Micankovą.

Celem naszego pobytu było zapoznanie się z ofertą uzdrowiska (rodzajem zabiegów i stosowanych metod fizjoterapeutycznych, oferowaną odnową biologiczną oraz wellness), rodzajem najczęstszych schorzeń wymagających rehabilitacji, organizacją pracy ośrodka, jak również zapoznanie się z czeskim systemem podstawowej opieki zdrowotnej, systemem kształcenia personelu medycznego w tym fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych (w szczególności ergoterapeutów).

Pierwszy dzień pobytu to obecność na oddziale rehabilitacji dla dorosłych, w drugim dniu wizyta w oddziale (sanatorium) dziecięcym Vesna. W kolejnym dniu miałyśmy okazję uczestniczyć w zajęciach w Aquacentrum Wellness oraz salach Fitness. Pozostałe 2 dni to możliwość obserwacji indywidualnej pracy fizjoterapeutów z pacjentami z różnymi schorzeniami (np. różne rodzaje dystrofii mięśniowych), uczestnictwo w zajęciach grupowych oraz obserwacja zajęć dla dzieci na basenie z ruchomym dnem, a także uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez ergoterapeutów. Warto podkreślić, że nieodłączną częścią kompleksowej rehabilitacji jest opieka logopedyczna i psychologiczna.

Miła atmosfera i otwartość Czechów sprzyjała naszemu pogłębianiu wiedzy i doświadczenia. Nie obyło się bez rozmów o wzajemnej współpracy. Ośrodek jest bardzo otwarty  i zachęca do odbywania praktyk i stażu, jak również ma możliwość zatrudnienia polskich fizjoterapeutów.

Po intensywnej pracy można było przyjemnie spędzić popołudnie korzystając z uroków Jańskich Łaźni i okolic. Obowiązkowym był Spacer w koronach drzew, wycieczka na Czarną Horę lub wizyta w Pecu pod Śnieżką.

Zachęcamy do wizyty w tym ośrodku!