Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Janské Lázně, Czechy

Dr Katarzyna Barczyk-Pawelec
Dr Arletta Hawrylak
Katedra Fizjoterapii

Dobrý den!

Dzięki programowi Erasmus+ udało się nam wyjechać w dniach 16-20 września 2019r. do Janské Lázně i być w jednym z najlepszych uzdrowisk w Republice Czeskiej. Janské Lázně to urokliwa mała miejscowość położona na wysokości ponad 600 m, u podnóża Czarnej Góry (1299 m npm). Miejsce to  zyskało swoją nazwę dzięki uzdrawiającemu źródłu termalnemu , odkrytemu według kronik już w 1006 r. Jest to również doskonały sportowy i rekreacyjny ośrodek w Karkonoszach, który doceniają zimą miłośnicy białego szaleństwa.

Uzdrowisko Janský Dvůr (STÁTNÍ LÉČEBNÉ) w  Janskich Láznach stało się znane na całym świecie w pierwszej połowie XX wieku, było pierwszym terapeutycznym ośrodkiem leczenia poliomyelitis w Europie. W czasie wizyty w tym uzdrowisku miałyśmy okazję spotkać i obserwować przy pracy terapeutów  również z Polski.  Podstawą programu leczniczego w tym ośrodku są indywidualne ćwiczenia wykorzystujące kompleksowe, certyfikowane metody, m.in. Vojty, PNF, SM-System dr Smíška. Posiada on również bogatą ofertę zabiegów fizykalnych, w tym elektro- ,magneto-, fototerapii.  W terapii wykorzystywane są także urządzenia robotyczne m. in. Alter G, stworzony przez naukowców z NASA i przeznaczony do nauki chodzenia w warunkach odciążenia. W ośrodku tym korzysta się także z terapii przy użyciu rękawicy GLOREHA, innowacyjnego urządzenia umożliwiającego proprioceptywną rehabilitację dłoni pacjentów z różnymi stopniami dysfunkcji dłoni. W uzdrowisku prowadzi się także ergoterapie, z nauką wykonywania codziennych czynności, jest opieka logopedyczna i psychologiczna.

Spacerem szlakiem austriackiego księcia Rudolfa od Kolonady można dojść do szpitala dziecięcego Vesna, dużego, drugiego ośrodka, w którym byłyśmy. Kompleksowo leczy się tam dzieci w wieku od 1- 18 r ż. m.in. z  wadami postawy, chorobami neurologicznymi oraz pulmonologicznymi.

Uczestniczyłyśmy również w zabiegach w Aquacentrum Welness. Oferuje on zabiegi przy użyciu kurtyn wodnych, podwodnych prądów, jacuzzi, basen z wodą termalną oraz sauny fińskie i parowe. Mieści się tu również duża siłownia oraz fitness centrum.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z ofertą Uzdrowiska w Janské Láznê, rodzajem oferowanych zabiegów oraz metod fizjoterapeutycznych, zabiegów odnowy biologicznej oraz wellness. Zapoznanie się z czeskim systemem podstawowej opieki zdrowotnej, a także sprawdzenie, jak absolwenci czeskich uczelni kształcących fizjoterapeutów wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce.

Naszym opiekunem podczas pobytu w Janské Lázně był mgr Krzysztof Majerski.

Miałyśmy bardzo sympatyczne spotkanie z Dyrektorem obu ośrodków, panem mgr Martinem Voženílekem oraz Soňą Mičánková Kierownikiem Działu Kadr. Przybliżyli oni nam potrzeby obu ośrodków i bardzo zachęcali do przyjazdów do ich placówek studentów z naszej Uczelni i fizjoterapeutów, zarówno na praktyki jak i do pracy. 

Jesteśmy bardzo wdzięczne także paniom Ilonie Demuth Kierownik Rehabilitacji Szpitala Dziecięcego oraz Lenke Janovacovej Kierownik rehabilitacji Uzdrowiska za poświęcony czas oraz oprowadzenie i przybliżenie charakteru ich pracy.

Doświadczenia zdobyte podczas wyjazdu na Erasmus wzbogaciły nasz warsztat pracy pod każdym względem, zawodowym- z uwagi na możliwość zobaczenia przy pracy terapeutów różnych specjalności, uczestniczenia w spotkaniach z kadrą uzdrowiska celem zwiększenia wiedzy i promocji obu instytucji, dydaktycznym – wprowadzenie na ćwiczeniach ze studentami kierunku Fizjoterapii i Terapii Zajęciowej wiadomości praktycznych zdobytych na Erasmusie, a także poznawczym – uzdrowiska te są dobrym miejscem dla studentów oraz absolwentów Wydziału Fizjoterapii obu kierunków, którzy chcą zdobyć nową wiedzę i umiejętności w pracy z pacjentami.