Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Fondazione Ospedale San Camillo, Włochy

dr hab. Joanna Szczepańska-Gieracha prof. nadzw.
Zakład Niefarmakologicznych Form Terapii

Głód wiedzy

Wszystko zaczęło się w 2017 roku podczas mojej pracy w grancie NCBiR „VR TierOne – gra VR wspierająca rehabilitację i terapię osób po udarach mózgu”. Zaczęłam analizować dostępną literaturę i szukać ośrodka, do którego mogłabym pojechać na staż naukowy aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu wirtualnej terapii w procesie rehabilitacji. Okazało się, że nazwa jednego ośrodka powtarza się bardzo często w literaturze naukowej - Fondazione Ospedale San Camillo IRCCS Venice Italy, a dokładnie Laboratory of Neurorehabilitation Technologies. Zaczęłam pisać maile z prośbą o przyjęcie na staż. Odpowiedź długo nie nadchodziła. Jednak upór i konsekwencja zaowocowały nawiązaniem naukowej współpracy.

Pierwszy mój pobyt w San Camillo miał miejsce w maju 2018 roku. Wtedy upewniłam się, że warto było włożyć tyle wysiłku, aby dotrzeć w końcu do Lido di  Venecja, gdzie w malowniczym miejscu, tuż obok pięknej Wenecji znajduje się jedno z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów naukowo-badawczych - Laboratory of Neurorehabilitation Technologies. Można tam zobaczyć sprzęt wart miliony złotych, którego nie ma i prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie w Polsce. Można dowiedzieć się na jakich etapach rehabilitacji neurologicznej najlepiej zastosować wirtualną terapię oraz jaki rodzaj pacjentów czerpie największe korzyści z tego rodzaju wsparcia technologicznego. Można poznać młodych naukowców, którzy odnoszą ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej. Na czele tego niewielkiego zespołu stoi prof. Andrea Turolla, niespełna 40-letni naukowiec, którego Index Hircha wynosi obecnie 16.

Po moim powrocie z San Camillo komunikacja mailowa odbywała się już płynnie. Potwierdza się zasada, że nawet krótki, kilkudniowy pobyt i nawiązanie osobistych relacji znacznie ułatwia dalszą współpracę. Zatem, kochani – trzeba jeździć po świecie, trzeba szukać ludzi, od których warto się uczyć, trzeba nawiązywać naukowe relacje. Po powrocie z Włoch, zainspirowana tym co widziałam powołałam niewielki zespół młodych naukowców i wraz z nimi i naszymi partnerami z San Camillo zaczęliśmy przygotowywać 3 duże przeglądy literatury z zakresu wirtualnej terapii w rehabilitacji i psychiatrii. Na tym etapie pracy  ważnym wsparciem metodologicznym okazał się dr Paweł Kiper, pracownik Laboratory of Neurorehabilitation Technologies, który ukończył studia podyplomowe z zakresu „Systematic Reviews and Meta-analysis Cochrane” na Uniwersytecie w Modenie. Niebawem nasz wspólny artykuł ukarze się w czasopiśmie Human Movement.

Omówienie założeń dwóch kolejnych prac naukowych oraz dalsze szkolenie z zakresu praktycznych aspektów zastosowania wirtualnej terapii w rehabilitacji było celem mojego kolejnego pobytu w San Camillo w styczniu 2019 roku. W tym samym czasie zarejestrowaliśmy także nasz wspólny eksperyment naukowy na www.clinicaltrials.gov, co ostatecznie przypieczętowało międzynarodową, wieloośrodkową współpracę w ramach realizacji grantu NCBiR „VR TierOne – gra VR wspierająca rehabilitację i terapię osób po udarach mózgu”. Kolejny wyjazd planuję na wrzesień 2019, wtedy rozpoczniemy etap badawczy w naszym projekcie. Gdyby nie środki pozyskane dzięki programowi Erasmus+ ta historia nigdy by się nie zaczęła …