Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Fachklinik Bad Liebenstein, Niemcy

dr Justyna Cieplik
Biuro Erasmus

dr Dagmara Chamela-Bilińska
Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu
Pełnomocnik Dziekan Wydziału Fizjoterapii ds. programu Erasmus +

W dniach 09-11 września 2019, wraz z dr Dagmarą Chamelą-Bilinską z Katedry Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu odbyłyśmy wizytę monitorującą staż absolwencki trójki świeżo upieczonych fizjoterapeutów. Przebywali oni na stażu w klinice rehabilitacyjnej w Bad Liebenstein w Turyngii i byli pierwszymi studentami AWF w naszej nowej placówce partnerskiej, a więc niejako ambasadorami naszej uczelni.

Celem naszej wizyty w klinice rehabilitacyjnej Fachklinik Bad Liebenstein było poznanie specyfiki nowego miejsca praktyk dla studentów fizjoterapii i terapii zajęciowej,  w szczególności zapoznanie się z ofertą, specjalizacją i zakresem oferowanych tam zabiegów. Wizyta taka umożliwia konfrontację oczekiwań obydwu współpracujących stron – strony przyjmującej praktykantów i strony wysyłającej, czyli AWF.

Klinika Fachklinik w Bad Liebenstein jest pierwszą kliniką rehabilitacyjną w Niemczech, która otwarła się na współpracę z AWF. To ogromny, nowoczesny obiekt, będący jednym z kilkunastu w sieci Fachklinik w Niemczech. Specjalizuje się w ortopedii (chirurgia powypadkowa), kardiologii (medycyna wewnętrzna), neurologii (neuropsychologia) oraz geriatrii. Rehabilitowani są tu pacjenci z uszkodzeniami mózgu, chorobami mięśni i aparatu szkieletowego, chorobami serca i układu sercowo-naczyniowego, oraz prowadzona jest wczesna rehabilitacja neurologiczna.

Samo Bad Liebenstein to małe, spokojne miasteczko uzdrowiskowe w sercu Turyngii, pośród lasów i pasma górskiego Las Turyński, do którego najwygodniej dotrzeć samochodem lub autobusem z pobliskiego Eisenach.

Jechałyśmy do Bad Liebenstein z ciekawością ale i obawą, jak postrzegani są nasi absolwenci, jak sobie radzą w pracą w nowym środowisku i czy po tym pierwszym zetknięciu się ze studentami AWF nasz nowy partner będzie chciał przyjąć następnych chętnych na praktyki w Niemczech. Okazało się, że nasi studenci są bardzo pozytywnie postrzegani, doceniono ich rozległą wiedzę, kulturę osobistą, pracowitość, otwartość i chęć uczenia się nowych rzeczy. Efektem spotkania z dyrektorem kliniki jest deklaracja, że możemy co roku przysyłać 5 studentów fizjoterapii i terapii zajęciowej, i że będą oni mile widziani jako nowi członkowie personelu. Będą mieli zapewnione darmowe zakwaterowanie i wyżywienie oraz możliwość uczestniczenia w wykładach specjalistów z kliniki i dodatkowych zajęciach z dogoterapii czy hipoterapii.

Specyfiką kliniki w Bad Lebenstein jest to, że wszyscy pacjenci i zdecydowana większość kadry to Niemcy. Nie ma tutaj pacjentów obcokrajowców i wobec tego znajomość języka niemieckiego (choćby na podstawowym poziomie) jest niezbędna. O ile można porozumieć się po angielsku z częścią kadry, o tyle kontakt z pacjentem musi odbywać się w języku niemieckim. Wobec tego, jednym z wniosków płynących z wizyty jest to, że warto byłoby uruchamiać kurs języka niemieckiego dla studentów udających się do Bad Liebenstein na praktyki, żeby byli lepiej przygotowani do pobytu w Niemczech.

W trakcie wizyty miałyśmy okazję obserwować naszych studentów przy pracy z pacjentami i towarzyszyć im w ciągu dnia zajęć oraz poznać ich opinię na temat pracy w klinice. Zaczynają oni dzień o godzinie 7.00 od odprawy i przydzielenia zadań na dzień bieżący, od 7.30 do 8.00 jest śniadanie, od 8.00 do 16.00 studenci przebywają na terenie kliniki, z półgodzinną przerwą na obiad. Ponadto, mają oni godzinę dziennie zajęć dydaktycznych ze studentami z Niemiec odbywającymi  praktyki zawodowe (tzw. Ausbildung). Kolacja jest około godz. 17.00 na terenie kliniki. Warunki zakwaterowania są bardzo dobre – studenci mieszkają w pensjonacie 5 minut piechotą od kliniki, razem z innymi praktykantami z kliniki. Studenci byli zadowoleni z wyboru miejsca praktyki, chwalili organizację i porządek w miejscu pracy, przejrzystość procedur i reguł. Potwierdzili, że znajomość niemieckiego to rzecz cenna, ale nawet przy niewielkiej znajomości tego języka można szybko opanować niezbędne zwroty. Chwalili sobie możliwość zdobywania doświadczenia również w zakresie dogoterapii i hipoterapii. W trakcie pobytu miałyśmy także okazję zobaczyć – w towarzystwie pracowników kliniki oraz naszych studentów – salę do terapii zajęciowej, sale do zajęć ruchowych, basen, gabinety masażu, siłownię, pokoje pacjentów, stację intensywnej terapii, salę do integracji sensorycznej, sale do kinezyterapii, restaurację, recepcję kliniki, pokój dla stażystów, pokoje terapeutów. Całość sprawiała wrażenie dobrze funkcjonującego organizmu, służącego poprawie stanu zdrowia pacjentów.

Klinika w Bad Liebenstein to pierwszy, ale na pewno nie ostatni ośrodek w Niemczech, z którym AWF Wrocław nawiązał współpracę. Jeśli zapotrzebowanie na praktyki dla studentów i absolwentów fizjoterapii i terapii zajęciowej w tym kraju będzie rosło, to w ramach programu Erasmus+ z pewnością uda się pozyskać nowych partnerów i stworzyć im nowe możliwości rozwijania swoich umiejętności i kompetencji zawodowych, językowych oraz interkulturowych.

Klinika w Bad Liebenstein okazała się doskonałym miejscem do odbywania praktyk dla studentów Kierunku Fizjoterapii i Terapii Zajęciowej. Tym bardziej cieszy fakt, iż wizyta zakończyła się deklaracją obydwu stron do dalszej współpracy, a spotkania, rozmowy i obserwacje z pewnością przyczynią się do jej ulepszenia.