dr Justyna Cieplik
Biuro Erasmus
Tylko niewiele ponad 3 godziny lotu z Wrocławia czeka na nas gościnny, wspaniały kraj – Gruzja. To już pogranicze Europy i Azji, kraj dziki i górzysty, i wydawałoby się – niedostępny, a jednak pełen życzliwych ludzi i otwarty na kontakty ze światem. Dzięki programowi Erasmus, również pracownicy AWF mogą odwiedzić Gruzję i przekonać się o jej niezwykłości.
AWF Wrocław współpracuje z Batumi Shota Rustaveli State University, jednym z najprężniej działających uniwersytetów w Gruzji, od 4 lat, i w ramach tej współpracy odbywa się wzajemna wymiana kadry akademickiej i pracowników administracyjnych. Dążymy do tego, aby w przyszłych latach z wymiany mogli skorzystać również studenci naszych uczelni.
Batumi Shota Rustaveli University położny jest nad brzegiem Morza Czarnego (od wejścia głównego do promenady i plaży jest około 50 metrów!), w drugim co do wielkości mieście Gruzji, stolicy Autonomicznej Republiki Adżarii. Jest uczelnią z ponad 80-letnią tradycją. Posiada 9 wydziałów (Ekonomii i Biznesu, Edukacji, Humanistyczny, Prawa, Nauk Przyrodniczych i Ochrony Zdrowia, Fizyki, Matematyki i Nauki Informatycznych, Nauk Społecznych i Politycznych, Technologii, Turystyki) i oferuje kształcenie na wszystkich poziomach edukacji wyższej. Współpracuje zarówno z krajami europejskimi, jak i z krajami regionu Kaukazu i z Azji. Ma ogromne doświadczenie we współpracy międzynarodowej (aktywne umowy z ponad 100 uniwersytetami na świecie), uczestniczy w wielu programach wymiany i programach grantowych, przyjmuje międzynarodowych studentów z wielu krajów, oferuje także studia w języku angielskim (na kierunku medycyna).
W dniach 13-17 maj uczestniczyłam w trzecim wydarzeniu z cyklu „International Week” w Batumi Shota Rustaveli State University. Jest to wspaniała okazja do poznania zarówno uczelni partnerskiej, jak i innych uczelni za pośrednictwem uczestniczących w tym wydarzeniu nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych. International Week w Batumi rozplanowany był tak, że część programu była wspólna dla wszystkich uczestników, a część – dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. Kadrze akademickiej zorganizowano wykłady na odpowiednich wydziałach uniwersytetu, a pracownikom administracyjnym umożliwiono spotkania służbowe z ich odpowiednikami w BSU. W ramach International Week każdy z uczestników przedstawił swoją uczelnię i kraj i zapoznał się z BSU oraz Gruzją. W tej edycji uczestniczyli przedstawiciele uniwersytetów z Francji (University of Rennes 1), Litwy (Aleksandras Stulginskis University w Kownie) oraz Polski (oprócz AWF Wrocław także Politechnika Śląska w Gliwicach i Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie).
W programie wydarzenia znalazło się między innymi zwiedzanie poszczególnych wydziałów Uniwersytetu, w tym pracowni kryminalistycznej, sali rozpraw sądowych, gabinetów dentystycznych, sali do terapii psychologicznej, a także – mojej ulubionej – profesjonalnie wyposażonej i urządzonej sali barmańskiej, w której mogliśmy podziwiać jak studenci Wydziału Turystyki uczą się serwować drinki pod okiem nauczycieli. Mieliśmy także okazję zapoznać się z niezwykłym alfabetem gruzińskim i poznać kilkanaście zwrotów po gruzińsku. 16 maja odbył się także Dzień Europy, w trakcie którego uczestnicy International Week oraz studenci międzynarodowi prezentowali swój kraj i ofertę swojej uczelni przed szerokim forum osób – studentów i wykładowców BSU, władz uczelni i przedstawicieli rządu Autonomicznej Republiki Adżarii. Dzięki hojności Biura Erasmus oraz Biura Promocji AWF i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej nasze stanowisko było kolorowe i atrakcyjne i cieszyło się dużym zainteresowaniem.
International Week to także liczne wydarzenia kulturalne – zwiedzanie Batumi, poznawanie jego kultury i historii (tańce adżarskie, kuchnia regionalna, winnice, delfinarium, ogród botaniczny) – w towarzystwie uroczych gospodarzy i studentów zagranicznych. Wyjeżdżając z Gruzji, jest się pod ogromnym wrażeniem gościnności i otwartości gospodarzy, oraz ich doświadczenia we współpracy międzynarodowej. A smaki adżarskich potraw i wina, szum Morza Czarnego i urok subtropikalnej roślinności na długo pozostają w pamięci.