Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Wizyta monitorująca w Ośrodku Uzdrowiskowym w Laznych Teplicach w Czechach

Wizyta monitorująca dotyczyła omówienia zgodności realizacji praktyk z zakresu fizjoterapii zgodnie z założeniami Programu Erasmus+.

Podczas wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami Uzdrowiska oraz studentami AWF Wrocław, obejrzano obiekty placówki oraz obserwowano studentów przy pracy.

Tego lata aż 10 studedntów kierunku fizjoterapii przystąpiło do praktyki zawodowej w czeskim sanatorium. 

Studenci pracują na jednym stanowisku 2 tygodnie po czym następuje rotacja miejsca. W ten sposób studenci nie czują się znużeni oraz mają okazję sprawdzić się w różnych kierunkach.
Stanowska pracy:

  • Termoterapia
  • Magnetoterapia
  • Fitness
  • Elektroterapia
  • Pionizacja
  • Balneoterapia
  • Masaż limfatyczny
  • Rehabilitacja dzieci

Praca odbywa się w godzinach 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku. 

Studenci pracują w bardzo zróżnicowanym środowisku. Większa część klientów Ośrodka Uzdrowiskowego w Lazne Teplice w czasie lata to Arabowie (Kuwejt, Arabia Saudyjska), następnie Czesi, Rosjanie i Niemcy. Niezbędnym językiem komunikacji to angielski oraz czeski, ale przydaje się również język rosyjski, niemiecki i język ciała. 
Uczestnicy programu zostali poddani badaniu ankietowemu, które celem było ocena poziomu satysfakcji oraz organizacji praktyk. Badanie wykazało problem w komunikacji w języku angielskim, czeskim, polskim. Język polski – nie ma możliwości komunikacji (posługuje się tym językiem tylko opiekun praktyk – p. Michał Wilk), angielski o ile klient placówki zna (młode pokolenie), czeski zbyt słaba znajomość przez studentów. Potwierdza to potrzebę wprowadzenia przed wyjazdem kursu językowego – czeskiego i ewentualnie arabskiego. Studenci najlepiej ocenili zakwaterowanie, czytelność kryteriów zaliczenia praktyki, dostępność opiekunów, udzielanie wsparcia merytorycznego oraz atmosferę w zespole. Praca w warunkach arabskiej kultury jest czymś nowym dla naszych studentów – zaobserwowano delikatność w obsłudze pacjenta, większą uwagę i zaangażowanie oraz szacunek dla innej kultury i obyczajowości.
Studenci są zakwaterowani w warunkach hotelowych. Mają pokoje 1, 2 osobowe – czyste, nowe, z łazienkami, pościelą, ręcznikami. Część studentów narzekała na hałas za oknem (remont jednego obiektu) i po zgłoszeniu tego faktu opiekunowi w ciągu doby otrzymali ofertę cichego miejsca i możliwość przeprowadzki. Zmotoryzowani uczestnicy mają przepustki na parkingi placówki. W ofercie posiłki w postaci śniadania, obiadu i kolacji.

Ośrodek Uzdrowiskowy Lázně Teplice w Czechach jest bardzo dobrze zorganizowany a nasi studenci są bardzo dobrze traktowani. Placówka, poza zajęciami praktycznymi, daje możliwość korzystania z basenu, sauny, groty solnej. Opiekunowie są empatyczni, otwarci, kontaktowi. Samo miasto jest bardzo piękne, fantastycznie położone (1 godz. do Drezna lub Pragi, blisko jezioro, góry).

W przyszłyk roku Ośrodek Uzdrowiskowy Lázně Teplice przyjmą 15 naszych studentów. Zaptem zapraszamy chętnych. Szczegóły już w październiku.