Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

List motywacyjny - co należy wiedzieć?

List Motywacyjny sprawia kandydatom do pracy najwięcej problemów. O ile potrafimy napisać skuteczne CV o tyle dobrze napisane i przemyślane listy motywacyjne zdarzają się rzadko. Sprawdź naszą listę tego, co musi znaleźć się w Liście Motywacyjnym przed jego wysłaniem, by mieć pewność, że nie szkodzisz swojej karierze.

Data i nagłówek

Rzeczą banalną, ale często pomijaną, jest aktualna data (prawy górny róg) oraz nagłówek „List Motywacyjny” (wyjustowany na środku). Powyżej nagłówka, z lewej strony umieszczamy nasze dane – imię nazwisko i dane kontaktowe.

Adresat

Błąd polegający na braku adresata w liście motywacyjnym to jeden z najczęstszych. Przede wszystkim, brak adresata sprawia wrażenie, że list został napisany ogólnie i wysyłany jest do każdej firmy bez wyjątku w niezmienionym stanie. To zaś, nie przekonuje do tego, że kandydat jest zmotywowany do pracy w tej właśnie firmie. Drugim błędem – jeszcze gorszym, jest wysłanie Listu Motywacyjnego ze złym adresatem. Warto zatem poświęcić 30 sekund na umieszczenie w liście właściwego adresata.

Nazwa stanowiska na jakie aplikujemy

W Liście Motywacyjnym warto podać raz jeszcze nazwę stanowiska na jakie aplikujemy lub podać numer referencyjny ogłoszenia (można go umieścić pod naszymi danymi personalnymi) – dzięki temu, pracodawca wie, że mamy jasność o jakie stanowisko się staramy i jest mu wygodniej zarządzać naszymi dokumentami aplikacyjnymi. Przy stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji lub w sytuacji w której firma prowadzi kilka rekrutacji unikniemy też dzięki temu odrzucenia CV ze względu na niejasność osoby selekcjonującej CV, o jaką pracę nam w zasadzie chodzi.

List Motywacyjny służy do tego, by pełniej przedstawić swoją osobę, przekonać pracodawcę do tego, że mamy odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zadanych obowiązków i warto nas na rozmowę zaprosić. List Motywacyjny nie daje nam pracy, on daje nam jedynie szanse na to, by spotkać się z pracodawcą bezpośrednio. Dlatego też, najważniejsze dwie rzeczy, które musimy przedstawić to:
My jako pracownik i Dlaczego ta firma nas interesuje

Te dwa elementy stanowią clue całego Listu Motywacyjnego, dlatego przyjrzymy się im dokładniej.

Ja jako pracownik

W ogłoszeniu rekrutacyjnym, pracodawca umieścił określone wymagania oraz opisał (zwykle pobieżnie) zakres zadań, jakie wykonywać będzie pracownik na wakującym miejscu pracy. Nie można napisać dobrego listu, nie odnosząc się do tego ogłoszenia. Każde zaś jest trochę inne – stąd więc potrzeba każdorazowego dopasowywania listu motywacyjnego do oferty.
Informacje, które pracodawca zawarł w ogłoszeniu są dla kandydata drogowskazem. Mówią o tym, co kandydat powinien wiedzieć / umieć i co będzie robił. W Liście Motywacyjnym musimy więc udowodnić, że zadania te nie sprawią nam problemu.

Jak to robimy?

poprzez opis tego jakie podobne do oczekiwanych zadania już wykonywaliśmy podkreślenie długości okresu realizowania podobnych zadań sukcesów, jakie osiągnęliśmy w pracy na danym (zbieżnym z ofertą) stanowisku podkreślenie posiadanej wiedzy i tego z czego ona wynika nawiązanie do doświadczeń, które pozwolą nam skutecznie realizować zadania

Nie opisujemy za to:

niezwiązanych z ofertą pracy doświadczeń i umiejętności, nie powtarzamy danych z CV (czyli nie piszemy jakie skończyliśmy studia, ale możemy napisać dlaczego ten akurat kierunek będzie w pracy przydatny lub jakie kursy w trakcie studiów mieliśmy, które będą według nas przydatne i dlaczego).

Dlaczego ta firma a nie inna?

Ta część listu motywacyjnego wcale nie ma być pianiem z zachwytu nad marką pracodawcy. Większość zdaje sobie sprawę z tego, że poszukująca pracy osoba nie wysyła jednego CV do wymarzonej pracy, ale szuka szczęścia w wielu miejscach. W przedstawieniu swojej motywacji do pracy w danej firmie chodzi o to, by pokazać, że wiemy cokolwiek na temat firmy, rozumiemy jej otoczenie biznesowe i branżę. I że z tą branżą, lub tym obszarem pracy (np. finansami, marketingiem, sprzedażą), chcemy się związać. Piszemy więc o tym, że zainteresowała nas oferta pracy firmy ze względu np. na możliwość rozwoju, nowe wyzwania które poszerzą nasze kompetencje, ciekawych klientów, których firma obsługuje.

Nie piszemy za to:

o tym jak zachwyca nas renoma firmy – to oklepane i nieprzekonywujące o tym, że chcemy się uczyć i rozwijać, jeśli nie spełniamy kryteriów na dane stanowisko – nikt za naukę płacił nam nie będzie w czasach rynku pracodawcy jak z zapartym tchem śledzimy rozwój firmy – chyba że jest to szczera prawda

Podpis

Nie wolno zapomnieć o podpisie. Wystarczy standardowa formułka „z wyrazami szacunku, imię i nazwisko”.

Warto pamiętać, że nawet najlepiej napisany List Motywacyjny nie pomoże nam w uzyskaniu zaproszenia na rozmowę, jeśli nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie ma nic wspólnego z oczekiwanym przez pracodawcę doświadczeniem i umiejętnościami.

Źródło: http://kariera.infopraca.pl