Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Jak napisać pierwsze CV studenta bez doświadczenia

Źródło: https://interviewme.pl/blog/pierwsze-cv-studenta

Przecież w CV najważniejsze jest doświadczenie. Ty go nie posiadasz, bo nie miałeś jeszcze pracy. Tej z kolei nie możesz znaleźć, bo nie masz doświadczenia. Brzmi jak błędne koło. Napisanie CV studenta lub absolwenta, CV na praktyki albo CV na staż to trudne zadanie. Na pewno się zgodzisz. Jest jednak 8 prostych, ale skutecznych wskazówek, jak napisać pierwsze CV, które zainteresuje pracodawców. Pokażę Ci je w tym artykule. Jeśli nie masz jeszcze długiego doświadczenia zawodowego, Twoją mocną stroną są języki obce i umiejętności, które zdobyłeś w czasie praktyk. Dzięki temu zwiększasz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wybrałeś już program do pisania CV? Zobacz, co wpisać w treść CV studenta, żeby dostać zaproszenie na rozmowę.

1. Jak napisać pierwsze CV studenta? 

Na początku zwróć uwagę na układ CV, który powinieneś zastosować. Na samej górze powinno się znaleźć Twoje podsumowanie zawodowe. Najlepiej, jeśli zajmie maksymalnie 3 linijki w dokumencie. Tuż za podsumowaniem umieść sekcję „doświadczenie”. Piszesz CV bez doświadczenia? Dodamy „działalność dodatkową”, „wolontariat”, „staże i praktyki”. Następnie dodamy uzyskane referencje (za chwilę dowiesz się dlaczego). Poniżej umieść w CV swoje wykształcenie. Jeśli jesteś studentem, opisz tylko swoje studia wyższe, a pomiń liceum. Technikum możesz zostawić jedynie, jeśli szukasz możliwości rozwoju w kierunku zgodnym z profilem Twojego technikum. Jeśli nie studiujesz opisz szkołę, którą skończyłeś. Pora na sekcję szkolenia i certyfikaty. Tutaj umieść tylko te pozycje, które mogą zainteresować danego pracodawcę. Nie ma sensu pisać o kursach, które nie przydadzą się na konkretnym stanowisku. Na końcu CV umieść swoje zainteresowania. Pamiętaj, że przy krótkim doświadczeniu albo jego braku, pierwsze CV napisz na 1 stronę. Duża ilość nieistotnych informacji w CV może mieć efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak napisać wyjątkowo skuteczne CV, przeczytaj ten artykuł: "Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?"

2. Pierwsze CV dla studenta koniecznie zacznij od krótkiego podsumowania

Efektywne CV rozpoczyna się od krótkiego podsumowania zawodowego. Umieść tę sekcję na samej górze CV. Dlaczego? Dzięki temu to ona jako pierwsza (a nie Twój brak doświadczenia) zwróci uwagę pracodawcy. Przedstaw się za pomocą 3-4 zdań i wskaż swój cel zawodowy. Jak to zrobić? Określ:

 • Kim jesteś? (np. „Jestem studentem V roku Marketingu i Zarządzania.”)
 • Co do tej pory udało Ci się osiągnąć/co w Twoim życiorysie przybliża Cię do wymarzonej pracy? (np. „Zdobyłem pierwsze doświadczenia marketingowe w agencji reklamowej. ”)
 • Gdzie chcesz pracować? Jaki jest Twój cel? (Np. „Aktualnie poszukuję stażu/pracy na stanowisku stażysty w dziale marketingu.”)

Pewnie teraz się zastanawiasz co możesz opisać jako swoje osiągnięcie zawodowe, skoro jeszcze nie zrealizowałem żadnych praktyk? Pokaż swoją pasję, cechy i umiejętności, które mogą pomóc Ci w zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego. Ostatnio o pomoc w napisaniu CV po liceum poprosił kandydat, który nie studiuje i nie odbył jeszcze żadnych praktyk ani stażu. Udało się stworzyć dla niego ciekawe podsumowanie zawodowe. Brzmiało mniej więcej tak:

„Jestem absolwentem liceum, dążącym do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Sprawnie poruszam się w Internecie i znam obsługę Google AdWords i Google Analytics. Świetnie odnajduję się w świecie nowych technologii. Szukam możliwości rozwoju jako specjalista ds. pozycjonowania stron.”

Tak samo zrobi pracodawca. Skutecznie napisane cele zawodowe pokazują, że warto Ci zaufać mimo małego doświadczenia. Dzięki temu, zwiększasz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Potrzebujesz więcej wskazówek, jak napisać podsumowanie zawodowe, które zainteresuje pracodawcę? Przeczytaj ten artykuł: "Cele zawodowe w CV - 4 rady jak je opisać, aby dostać pracę" (czytaj) 

3. Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

Po pierwsze postaw na zdobycie doświadczenia. Od czego warto zacząć? Jeśli jeszcze studiujesz i masz możliwość zapisania się do organizacji studenckich, zrób to jak najszybciej. Dlaczego warto? Otrzymujesz dostęp do bezpłatnych szkoleń, możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia oraz znajomości (często międzynarodowych). Taki punkt w CV studenta lub absolwenta jest bezcenny! Poza tym, większe organizacje studenckie często mają budżet na działalność i prowadzą ciekawe projekty. W dużej firmie czasami trzeba kilka lat pracy, aby otrzymać samodzielny projekt. Tutaj jest to znacznie prostsze, ale na pewno trzeba wykazać się samozaparciem. Sprawdź najpopularniejsze organizacje: ESNAiesecIaesteBEST Gdańsk. Jeśli działasz w organizacjach studenckich lub kołach naukowych, dodaj osobną sekcję w CV - „działalność studencka”. Pokaż projekty, jakie prowadziłeś i konferencje, w których uczestniczyłeś. Możesz dokładnie opisać zakres swoich obowiązków, zwłaszcza jeśli wiążą się one z opisem stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli szukasz stażu lub pierwszej pracy, to ważne są konkretne kompetencje, które posiadasz. Rekruter zwróci uwagę na doświadczenia zdobyte w organizacji studenckiej czy w trakcie wolontariatu. Taka praca to także możliwość zdobycia cennych umiejętności. Pomyśl o takim rozwiązaniu, gdy w Twoim mieście nie ma rozpoznawalnych firm komercyjnych. Ważne, aby zdobywać doświadczenie, a nie tylko mówić o chęci jego zdobycia. Pisaliśmy o tym więcej w tym artykule: "5 sposobów, jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia" (czytaj)

4. Gdzie szukać pierwszego doświadczenia?

Jeden z kandydatów, dla których ostatnio pisaliśmy CV, po skończeniu studiów przez 2 lata szukał pracy. W czasie konsultacji zapytaliśmy go, co w tym czasie robił. Odpowiedział z rozbrajającą szczerością

"Nic. Przecież nie będę pracować za darmo.

Rozumiem go w 100% i tak jak on chciałabym, żeby nie było bezrobocia ani darmowej pracy w ramach stażu. Niestety, rzeczywistość jest inna i trzeba się w niej odnaleźć. Jeśli jedyną możliwością zdobycia doświadczenia są darmowe praktyki, zrób je! Siedząc bezczynnie też nic nie zarobisz. Staż, wolontariat albo praktyki dadzą ci inną wartość do Twojego CV dla studenta. Zapewnią Ci doświadczenie. Oczywiście jeśli wybierzesz je rozsądnie. Na stronie Staże i praktyki znajdziesz oferty staży z renomowanych firm. Na stażu w jednej z nich na pewno zdobędziesz cenne doświadczenie, zamiast parzyć kawę i kopiować dokumenty. Im dłużej jesteś nieaktywny zawodowo, tym trudniej będzie znaleźć Ci pracę. Ważne: Dla pracodawcy w CV studenta znacznie cenniejsze są miesięczne praktyki w zawodzie niż roczna praca dorywcza. Dlaczego? Każda informacja zawarta w Twoim CV powinna nieść coś wartościowego dla pracodawcy. Nawet krótkie praktyki, wolontariat, działalność w kołach naukowych pokazują, że jesteś zaangażowany i chcesz się rozwijać w danym kierunku. To takie informacje musisz wyeksponować w swoim CV

Dam Ci przykład:

Jedna z kandydatek (studentka psychologii) szukała pierwszej pracy w branży HR. Przez kilka lat pracowała jako kelnerka. Dodatkowo zdobyła miesięczne praktyki w agencji rekrutacyjnej. Pierwsze 3 pozycje w jej CV zajmowała praca dorywcza. Dopiero na samym końcu w sekcji „informacje dodatkowe”, znalazła się krótka notka o praktykach zawodowych.

Co zmieniliśmy?

„Informacje dodatkowe” zamieniliśmy na „Staż w rekrutacji” i przenieśliśmy na samą górę CV. Dzięki temu kandydatka z kelnerki stała się idealnym kandydatem na stanowisko Junior Researcher w dziale rekrutacji! W opisie pracy jako kelnerki skupiliśmy się tylko na tych informacjach, które mogą się przydać na konkretnym stanowisku.

Dla pracodawcy najważniejsz zawsze jest to, co jesteś w stanie mu zaoferować. Skup się na korzyściach dla niego! Opisz je w swoim liście motywacyjnym. Tutaj zobaczysz jak to zrobić: "Jak napisać list motywacyjny, z którym szybko znajdziesz pracę?" (czytaj)

5. Jak atrakcyjnie opisać prace dorywcze?

Wiesz już, że CV dla studenta powinno zawierać informacje ważne dla danego pracodawcy. Co zrobić jeśli kandydujesz np. na stanowisko asystentki, a dotąd pracowałaś dorywczo w gastronomii. Dopasuj zakres obowiązków do konkretnego ogłoszenia! Jak? W opisie stanowiska skup się tylko na tych obowiązkach, które mogą być istotne z perspektywy danej rekrutacji. Co zatem warto podkreślić w przypadku stanowiska w gastronomii, jeśli chcesz dostać pracę jako asystentka?

 • bezpośredni kontakt z klientem
 • profesjonalna obsługa klienta
 • współpraca z dostawcami
 • zarządzanie zamówieniami
 • koordynowanie dostaw

Co pominąć

 • utrzymanie czystości na sali
 • obsługę kelnerską
 • przyjmowanie zamówień, etc.

6. Koniecznie dodaj referencje do CV dla studenta!

Poproś o rekomendację swojego profesora, pracodawcę z dorywczej pracy lub kierownika stażu. Taki cytat, opisujący waszą współpracę może być na wagę złota. Postaraj się, aby zdobyte referencje zwierały informacje na temat:

 • Jakim jesteś pracownikiem?
 • Jak się z Tobą współpracowało?
 • Co udało Ci się osiągnąć?

Dzięki temu pracodawca nabierze przekonania, że jesteś godny zaufania. Możliwe, że da Ci szansę choć nie masz wymaganego doświadczenia! Alternatywnie możesz dodać w tej sekcji namiary (imię, nazwisko, stanowisko, firma, kontakt) do osób, które byłyby skłonne udzielić referencji np. przez telefon. Więcej na temat referencji w CV znajdziesz w tym artykule: Referencje w CV - 5 rad jak je wykorzystać i dostać pracę? (czytaj)

7. Skuteczne CV studenta skupia się na tych sekcjach:

Wiesz co w sekcji umiejętności dodaje większość kandydatów pisząca pierwsze CV absolwenta? Umiejętności miękkie (kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność pracy w stresie); znajomość MS Windows i MS Office; prawo jazdy; Jaka jest wartość tych informacji dla pracodawcy? 

Zerowa! 

Umiejętności miękkie do CV może wpisać sobie każdy. Podstawowa znajomość komputera i prawo jazdy raczej nie pomogą Ci się wyróżnić. Co możesz zrobić? Poszukać umiejętności, które wyróżnią Cię na tle kandydatów. Znasz jakieś zaawanasowane funkcje w MS Excel np. tabele przestawne? Wspomnij o tym 

Współpracowaliśmy ostatnio z kandydatem, który skończył liceum i szukał pierwszego wyzwania zawodowego. Dotąd nigdzie nie pracował, nie podjął praktyk ani działalności dodatkowej. Praktycznie nie miał żadnego doświadczenia ani umiejętności. Podczas konsultacji zapytaliśmy go, co potrafi robić. Okazało się, że sporo czasu spędza w Internecie, ponieważ pisze swojego bloga. Dzięki temu w sekcji umiejętności mogliśmy umieścić wiele ciekawych rzeczy! Wyglądało to mniej więcej tak:

 • biegła znajomość platformy Wordpress (piszę własnego bloga pod adresem…..);
 • prowadzenie fan page’a na Facebooku (600 fanów w 4 miesiące);
 • marketing internetowy (Google AdWords, Google Analytics);
 • podstawy programów graficznych: Adobe Photoshop;
 • biegłość poruszania się w sieci;
 • szybkie wyszukiwanie informacji.

Czy udało mu się dostać pracę? Dostał płatny staż w agencji zajmującej się marketingiem internetowym. W październiku zaczyna studia zaoczne. Nieźle jak na 19-letnią osobę, która w czasie pierwszej rozmowy deklarowała brak umiejętności i doświadczenia prawda. Potrzebujesz więcej informacji jak skutecznie opisać umiejętności w CV studenta? Przeczytaj ten artykuł: "Umiejętności do CV. Co wpisać, aby szybko znaleźć pracę? 6 rad" (czytaj)

8. Piszesz pierwsze CV bez doświadczenia? To Twoja tajna broń.

Jeśli piszesz swoje pierwsze CV i brakuje Ci niezbędnego doświadczenia, koniecznie wykorzystaj sekcję “zainteresowania”. Co w niej wpisać, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy? Na pewno nie: „film, sport, moda, muzyka, kino”. Pomyśl o ciekawych zainteresowaniach, które wyróżniają Cię na tle innych kandydatów. Idealnie jeśli uda Ci się dopisać hobby bezpośrednio związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Potrzebujesz przykładu co wpisać do sekcji zainteresowania w CV? 

Załóżmy, że chcesz pracować jako przedstawiciel handlowy i interesujesz się psychologią. Wpisz

 • psychologia (techniki sprzedaży i perswazji, negocjacje, wywieranie wpływu

Szukasz stażu w agencji social media? Podaj przykłady zainteresowań, które będą zgodne z Twoimi obowiązkami np

 • marketing internetowy, prowadzenie fan page na Facebook, pisanie bloga itp

Zainteresowania w CV dla studenta to wbrew pozorom bardzo ważna sekcja. O tym jakich przykładów używać, a jakich unikać, napisaliśmy cały artykuł. Znajdziesz go tutaj: "Zainteresowania w CV - 5 rad jak je opisać" (czytaj)

Jak napisać pierwsze CV studenta? Mam nadzieję, że nie liczyłeś na magiczną radę w stylu „wpisz to i to, a każdy pracodawca zechce Cię zatrudnić”. Musisz coś zaoferować pracodawcy, aby chciał Cię zatrudnić. Nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie 5 lat doświadczenia w branży, aby przyjąć Cię na płatny staż albo praktykę, ale mimo to musisz wyróżnić się wśród innych kandydatów. Dlaczego zacznij zbierać pierwsze doświadczenia i umiejętności jak najszybciej. Uwaga: Pobierz darmowy eBook - "24 błędy w CV, przez które nie dostajesz pracy". Pokażę Ci 24 wskazówki, jak ulepszyć CV oraz dziesiątki przydatnych przykładów. Pobierz darmowy Ebook tutaj! Na co warto uważać szukając pierwszej pracy lub stażu? Czy zgodziłbyś się na bezpłatny staż lub praktykę? Wypowiedz się w komentarzu i polub nasz artykuł, jeśli dowiedziałeś się czegoś ciekawego.  

PS Nie zapomnij o kwestiach formalnych w swoim CV (RODO): Pobierz aktualną klauzulę CV

Autor: Aleksandra Stachecka.
Psycholog i konsultantka kariery w Interviewme. Pasjonuje ją coaching oraz pomoc w budowaniu kariery.