Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Jak napisać CV czyli 30 błędów, przez które rekruterzy odrzucają Twoją aplikację

Wysyłasz dziesiątki CV i nie dostajesz odpowiedzi od rekruterów? Na tym etapie szukania pracy powodem mogą być błędy w Twoim CV. Co gorsza, najpewniej nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że je popełniasz.

Pracodawcy nie mają kłopotów z liczbą kandydatów, ale z jakością zgłoszeń. W badaniu MRINetwork 80% rekruterów przyznaje, że większość osób szukających pracy wysyła CV, które przedstawia ich w złym świetle. Kandydaci wyglądają na niekompetentnych, źle dopasowanych do stanowiska albo niesumiennych. Rekruterzy od razu odrzucają takie aplikacje. 

Nie masz wyboru — jeśli chcesz dostać pracę, Twoje CV musi być pod każdym względem lepsze niż dokumenty pozostałych osób. Jakie błędy w CV są najgorsze i jak się przed nimi ustrzec? Zaraz się dowiesz. Poznasz też wskazówki, jak szybko je naprawić. 

Oto pełna lista:

1. Literówki i błędy gramatyczne w CV

Ponad połowa rekruterów twierdzi, że największą wadą CV są literówki i inne błędy językowe, które kandydaci popełniają przez brak staranności lub pośpiech w pisaniu CV. Pracodawcy odbierają to jako lekceważenie. Dlaczego? Jeśli nie poświęcisz czasu na dokładne sprawdzenie dokumentu i wyślesz CV z błędami, rekruter uzna, że nie zależy Ci na tym, żeby dostać tę pracę. Możesz pożegnać się z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętaj — zawsze kilkakrotnie przeczytaj swoje CV sam, a potem pokaż je komuś bliskiemu, by sprawdził, czy nie ma w nim błędów, których wcześniej nie zauważyłeś. Nawet najlepszy dokument może okazać się nieskuteczny, gdy zawiera błędy pisowni. 

2. Brak podsumowania zawodowego w CV

Pracodawcy narzekają, że wiele CV, które otrzymują, jest do siebie bardzo podobnych. Jak wyróżnić się na tle innych kandydatów? Dodając do CV podsumowanie zawodowe. Udowodnisz w tej sposób, że zależy Ci na pracy, a CV stworzyłeś z myślą o tym, by było jak najbardziej wyczerpujące. 

Pamiętaj, żeby tworząc podsumowanie zawodowe zmieścić się w maksymalnie pięciu zdaniach. Lepiej ograniczyć też liczbę słów do około 50. Napisz krótko, w czym się specjalizujesz, jakie jest Twój największy sukces zawodowy i co chcesz osiągnąć w przyszłości. 

3. Brak konkretów w CV

Czyli tak zwane lanie wody. Ten błąd może zdarzyć się niestety nawet bardzo kompetentnym kandydatom, którzy nie umieją odpowiednio opisać swojego doświadczenia i umiejętności zawodowych w CV.

CV jest jak projekt marketingowy, który ma Cię wypromować, wywołać pozytywne skojarzenia u rekrutera i skłonić go do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie będziesz precyzyjny w opisie swojej kandydatury, skończysz jak napój „z dolnej półki”, który tylko aspiruje, by być Coca-Colą.

Rekruter dostaje średnio 250 CV w odpowiedzi na jedną ofertę pracy. Wybierze tylko taką aplikację, w której zamiast ogólnikowych haseł typu księgowanie, obsługa biura, pisanie treści na blog, znajdzie dokładnie opisane informacje, czyli

 • prowadzenie księgowości dla 50+ klientów biznesowych, 
 • nadzór nad funkcjonowaniem 200-osobowego biura 
 • tworzenie wyczerpujących artykułów o tematyce wystroju wnętrz na popularnego bloga www.wnetrzezesnow.pl

Dlatego zawsze, gdy opisujesz swoje obowiązki lub kwalifikacje, staraj się być precyzyjny. Niech to, co wpisałeś do CV, wygląda wiarygodnie i jak najbardziej szczegółowo. Nie bój się, że wejdziesz zbyt głęboko w detale. To lepsze, niż nic nie znaczące frazy, które powtarzają się we wszystkich dokumentach. 

4. Brak osiągnięć w CV

Rekruter nie uwierzy Ci na słowo. Aby uznać, że jesteś kandydatem idealnym, potrzebuje twardych dowodów. Błędem wielu CV jest to, że poza obowiązkami nie wskazują żadnych konkretnych osiągnięć zawodowych kandydata.

Chodzi o poparte liczbami sukcesy i pozytywne efekty Twojej dotychczasowej pracy na poprzednich stanowiskach. Postaraj się w swoim życiorysie zawodowym wymienić ich jak najwięcej, choćby nawet miały być niewielkie. Używaj liczb i procentów, żeby być bardziej przekonującym. Możesz też wyróżnić te informacje w CV używając wytłuszczenia. W ten sposób rekruter jeszcze szybciej je zauważy:

Oto kilka przykładów: 

 • Osiągnięcia w CV sprzedawcy

Dzięki moim umiejętnościom negocjacyjnym i sprzedażowym pozyskałem dla firmy 45% więcej klientów niż przeciętny pracownik na moim stanowisku. 

 • CV studenta, które wyróżnia osiągnięcia zdobyte na stażu

Zaplanowałem kampanię w social media, która zwiększyła liczbę osób odwiedzających naszą stronę o 27%.

 • CV pracownika biurowego z przykładem osiągnięć 

Wprowadziłem zmiany w organizacji pracy firmy, które skutkowały 3-krotnym wzrostem zadowolenia pracowników, co wykazała comiesięczna ankieta sprawdzająca nastroje członków organizacji. 

 5. Źle opisane dane kontaktowe w CV

Pamiętaj, żeby zawsze podawać pełne imię i nazwisko, bez zdrobnień, skrótów czy pseudonimów. Jeśli nie piszesz CV na uczelnię, zbędny jest również tytuł naukowy, typu mgr, czy dr. Nie musisz również podawać swojego adresu zamieszkania. 

W sekcji CV Dane kontaktowe wystarczy dodać:

 • Imię i nazwisko
 • Stanowisko
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail 
 • Link do profilu na LinkedIn.

6. Opis wykształcenia w CV wybiegający za bardzo wstecz

Jest taka zasada, której bezwzględnie należy się trzymać opisując w CV wykształcenie: jeśli masz studia, nie wymieniaj w życiorysie szkoły średniej; jeśli zakończyłeś edukację na etapie liceum, technikum lub szkoły zawodowej, nie podawaj w CV podstawówki. 

Jedyne warte uwagi rekrutera dodatkowe edukacyjne osiągnięcia, które warto podać w CV, to związane z danym stanowiskiem kursy i szkolenia, które ukończyłeś. Dla nich zresztą najlepiej wydzielić osobną sekcję. 

7. Brak klauzuli o ochronie danych osobowych w CV

Ten punkt równie dobrze mógłby znaleźć się na pierwszym miejscu listy najczęstszych błędów, które w CV popełnia większość kandydatów. Klauzula CV to podstawa. Jeśli nie dodasz jej do swojego dokumentu, Twoje CV może nie zostać w ogóle wzięte pod uwagę. Zwłaszcza w przypadku kolejnych rekrutacji do tej samej firmy, które wymagają wyrażenia oddzielnej pisemnej zgody na wykorzystanie Twoich danych. 

Krótką formułkę ze zgodą na przetwarzanie Twoich danych zawartych w CV trzeba umieścić na samym dole dokumentu (tutaj zobaczysz przykładowe CV z klauzulą). Zdarza się, że ogłoszenie o pracę zawiera wymaganą treść klauzuli. Wtedy nie masz problemu z doszukiwaniem się odpowiedniej wersji zgody do dodania. 

8. Brak linku do Twojego profilu LinkedIn w CV

Wiedziałeś o tym, że aż 87% rekruterów sprawdza kandydatów na Linkedinie? Zresztą — nie tylko tam, bo tylko 40% z nich w ogóle nie weryfikuje obecności kandydata w social media.

Posiadanie profilu na LinkedIn to już dziś nie tylko zaleta, ale praktycznie standard. Dlatego w sekcji Dane kontaktowe swojego CV koniecznie dodaj odnośnik do swojego konta na LinkedIn, tak aby rekruter mógł bliżej przyjrzeć się Twojej kandydaturze. 

9. Linki w CV do kont social media innych niż LinkedIn

Musisz wiedzieć, że umieszczenie w CV linków do Twojego Instagrama, Facebooka, Twittera czy innych profili w social media to niebezpieczny pomysł. Możesz zostać uznany za osobę nieprofesjonalną. 

Wyjątkiem są osoby, które zajmują się marketingiem internetowym zawodowo, a konta w portalach społecznościowych są częścią ich wizerunku zawodowego lub nawet stanowią portfolio. 

10. Brak słów kluczowych w CV

Jeszcze o tym nie wiesz, ale zanim Twoje CV trafi do rąk rekrutera, najpierw prawdopodobnie zostanie przeskanowane przez program do selekcji kandydatów, czyli tzw. ATS (ang. Applicant tracking system). Tego typu narzędzia stosuje wiele firm, zwłaszcza takich, które otrzymują bardzo dużą ilość zgłoszeń w odpowiedzi na jedną ofertę pracy. 

Twoje CV potrzebuje słów kluczowych właśnie po to, by przejść pomyślnie tę pierwszą weryfikację. Programy ATS oceniają nadesłane CV na podstawie ich treści i stopnia dopasowania do konkretnego stanowiska. Robią to skanując dokumenty kandydatów (nie tylko CV, ale też listy motywacyjne) w poszukiwaniu informacji o określonym doświadczeniu zawodowym, konkretnych umiejętnościach twardych i miękkich związanych z daną branżą, zawodem i ofertą pracy — a czasem nawet też wykształceniu kandydata. 

Żeby ATS przepuścił Twoje CV do następnej rundy rekrutacji, musi w nim znaleźć jak najwięcej tego typu słów kluczowych. Dlatego koniecznie umieść w CV sformułowania i frazy charakterystyczne dla Twojej profesji. Jak dowiedzieć się, których zwrotów najlepiej użyć? Znajdziesz je w samym ogłoszeniu o pracę, na które aplikujesz. To prawdziwa kopalnia słów kluczowych do dodania do CV — dzięki temu stworzysz życiorys zawodowy dopasowany do wymagań konkretnego pracodawcy.

To bardzo ważne. Więcej na ten temat dowiesz się w kolejnym punkcie.

11. CV niedopasowane do oferty pracy

Co to znaczy? To znaczy, że wysłałeś wszędzie to samo CV. W przypadku poszukiwania pracy liczy się jakość, a nie ilość wysłanych aplikacji. 

Nasza rada jest taka: spośród ogłoszeń o pracę, które Cię interesują, wybierz 10–15 najatrakcyjniejszych. Następnie przygotuj każde CV w taki sposób, by odpowiadało wymaganiom konkretnego pracodawcy i ogłoszenia, na które chcesz je wysłać. Jak?

Przeczytaj dokładnie ogłoszenie, a potem wpleć w treść CV odpowiedź na wszystkie te wymagania pracodawcy, które spełniasz. To naprawdę proste i wcale nie zajmie Ci dużo czasu. W ten sposób stworzysz profesjonalne CV, które zwiększy Twoje szanse na sukces w rekrutacji.

12. Twoje CV to wizualny bałagan

Jeśli nie znasz się na programach graficznych lub po prostu nienajlepiej radzisz sobie z formatowaniem tekstu w Wordzie, to czeka Cię trochę pracy. Twoje CV powinno być dopracowane w najmniejszych szczegółach — łącznie z formatowaniem i wyglądem dokumentu. 

Pamiętaj, że chociaż kreatywne CV przykuwają uwagę rekruterów, to nie do wszystkich rekrutacji się nadają. Lepie stworzyć dokument, który nie przysłania swojej treści zbyt wydumaną formą i kolorystyką. Bardziej zachowawcze CV są dużo skuteczniejsze

Nie jesteś pewny swoich umiejętności tworzenia i formatowania dokumentów aplikacyjnych? Możesz skorzystać z kreatora CV, w którym w kilka minut przygotujesz gotowe CV na szablonie, który wygląda profesjonalnie i jest czytelny. 

13. Złe zdjęcie w CV

Zdjęcie w CV powinno być wykonane na białym lub innym neutralnym tle. Musi pokazywać wyraźnie Twoją twarz i prezentować Cię jako profesjonalistę. Wykluczony jest zbyt swobodny ubiór lub, w przypadku kobiet, mocny makijaż, co nie znaczy, że koniecznie musisz pozować w krawacie, białej koszuli zapiętej pod samą szyję — lub bez makijażu.

Jeśli zdecydujesz się wysłać CV bez zdjęcia, w żadnym wypadku nie będzie to błąd. Wyjątkiem są sytuacje, w których aplikujesz na stanowiska typu hostessa, aktor/aktorka czy stewardessa. Jeśli oferta pracy wymaga dodania do CV zdjęcia, musisz umieścić w dokumencie swoją fotografię. 

14. Za długie CV

CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony. Badania pokazują, że pracodawcy akceptują dwustronicowe CV przede wszystkim u bardzo doświadczonych pracowników. Więcej stron to już ryzyko. Jak zmieścić się na maksymalnie dwóch stronach?

Nie wybiegaj w CV dalej niż 10 lat wstecz. Wystarczy, jeśli Twój życiorys zawodowy obejmuje ostatnie lata kariery. Nie ma potrzeby wymieniać pierwszych studenckich prac dorywczych i doświadczenia niezwiązanego z Twoją obecną profesją albo ofertą pracy, na którą aplikujesz. 

Liczy się również wybór odpowiedniego szablonu CV, bo daje Ci to pewność, że tekst jest sformatowany w odpowiedni sposób i nie rozciąga się na kolejne strony nieskończoność.

15. Nieprecyzyjnie podane daty w CV

W CV nie wystarczy podać roku rozpoczęcia i zakończenia pracy w danej firmie. Rekruter potrzebuje konkretnych informacji, żeby wiedzieć, czy pracowałeś gdzieś miesiąc, czy może cały rok. W końcu to spora różnica, prawda? 

Zawsze używaj zapisu, który uwzględnia datę miesięczną, a nie wyłącznie roczną. Chodzi o to, żeby wyglądało to tak: 12.2016–05.2019. 

16. Pominięcie sekcji z zainteresowaniami

Hobby w CV to zupełnie niepozorna sekcja, która jednak może przynieść sporo korzyści Twojej kandydaturze. Koniecznie napisz w swoim CV, czym się pasjonujesz i dlaczego. Rekruterzy chcą widzieć w kandydatach ludzi o konkretnych osobowościach, którzy umieją się angażować w coś poza pracą. 

Plus — dodanie do CV dwóch zdań na temat hobby może sprawić, że na rozmowie kwalifikacyjnej dostaniesz chociaż jedno łatwe pytanie. 

17. Zaburzona chronologia w CV

Gdy wymieniasz kolejne etapy swojego doświadczenia zawodowego w CV, zawsze stosuj zasadę odwróconej chronologii. Chodzi o to, żeby tuż pod nagłówkiem umieścić ostatnie miejsce pracy. To samo dotyczy sekcji CV Edukacja

18. Kłamstwo w CV

To jest oczywisty błąd, ale warto przypomnieć, że rekruter jest w stanie sprawdzić, czy kłamałeś w CV. Może to zrobić zadając Ci podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej lub weryfikując podane przez Ciebie informacje u Twojego poprzedniego pracodawcy — np. podczas sprawdzania Twoich referencji. Kłamstwa w CV pogrzebią Twoje szanse na otrzymanie oferty pracy na dobre. 

Nigdy nie koloryzuj w CV, nawet jeśli jest to niewinne kłamstewko typu nieobroniona praca magisterska. Z badań przeprowadzonych wśród rekruterów wynika, że aż 56% kandydatów zamieszcza w CV nieprawdziwe informacje i z tego powodu ich kandydatury są odrzucane. 

19. Brak referencji 

Rekruter może chcieć zweryfikować informacje zawarte w Twoim CV. W takim wypadku zapyta o referencje, czyli kontakty do osób, z którymi wcześniej pracowałeś. Dzięki krótkiej rozmowie telefonicznej lub wymianie maili z tymi osobami będzie mógł zebrać opinię o Tobie jako pracowniku. 

Brak referencji w CV nie jest może błędem, ale ich zamieszczenie będzie na pewno dużą zaletą Twojego dokumentu. Pamiętaj tylko, że zanim podasz numer telefonu lub adres e-mail swojego poprzedniego pracodawcy lub współpracownika, musisz uzyskać na to jego zgodę. 

20. Prywata, czyli zbędne treści w CV

Nie wpisuj też w żadnej z sekcji CV takich prywatnych informacji, jak Twoje wyznanie, stan zdrowia, narodowość, obecna pensja, czy liczba dzieci. Stan cywilny w CV to również błąd, który w dodatku może wywołać niekorzystne dla Ciebie skojarzenia. 

CV to nie zwykły formularz tylko rodzaj Twojej autoreklamy. Musisz więc działać jak doświadczony marketingowiec, żeby przedstawić siebie w jak najlepszym świetle.

21. Podawanie wieku w CV

Jeśli dodasz do CV informacje o wieku lub wpiszesz datę urodzenia, może to wyglądać nieco dziwnie. Po pierwsze — ta informacja nie ma żadnego związku z pracą, a po drugie przez sam fakt ujawniania w CV lat studiów i całej historii zatrudnienia, sygnalizujesz, ile mniej więcej masz lat. 

22. Powtarzające się w CV te same słowa i frazy

Oczywiście to prawdopodobne, że wszystkie Twoje poprzednie posady miały ze sobą wiele wspólnego. To nie znaczy jednak, że możesz powtarzać w CV te same obowiązki i umiejętności po kilka razy! 

Postaraj się z każdej pracy wyciągnąć coś niewielkiego, ale znaczącego i wyjątkowego dla danego etapu Twojej kariery. W najgorszym razie pisząc swoje CV korzystaj ze słownika synonimów

23. Tak zwany keyword stuffing w CV

Używaj mądrze słów kluczowych i wplataj je w swoje CV tak, aby miały sens i brzmiały naturalnie. Gdy już skończysz pisać, daj swoje CV do przeczytania znajomemu, by sprawdził, czy którekolwiek z użytych słów kluczowych nie powtarza się zbyt często.

24. Nadużywanie żargonu w CV 

Choćbyś znał najbardziej profesjonalne słownictwo swojej branży, nadużywając go w CV nie zyskasz wizerunku profesjonalisty. Język w CV powinien być jasny i zrozumiały. Dlatego nie możesz wpisać w CV, że wśród Twoich osiągnięć jest umiejętność realizowania zadań ASAP sprawne debugowanie aplikacji.

25. Treści w CV żywcem skopiowane z ogłoszenia o pracę

CV musi być oczywiście dopasowane do oferty pracy, ale żeby to osiągnąć, trzeba się trochę wysilić. Samo przeklejanie wymagań z oferty pracy do sekcji z umiejętnościami będzie wyglądało bardzo źle.

Postaraj się tak wymienić swoje kompetencje, by brzmiały nieco inaczej niż w treści ogłoszenia i nie występowały po sobie w tej samej kolejności, co w ofercie pracy, na którą aplikujesz. 

26. Brak stopni znajomości języka w CV

W CV nie wystarczy wymienić znajomości języka angielskiego, trzeba również podać swój poziom językowy. Tyczy się to oczywiście wszystkich języków obcych, które znasz i chcesz wypisać w CV. 

Opis języków obcych w CV będzie wyglądał profesjonalnie, jeśli zastosujesz w nim skalę stworzoną przez Unię Europejską i stosowaną właściwie na całym świecie (czyli poziomy A1, A2, B1, B2, C1, C2).

27. Fonty, które nie nadają się do CV

Nie chcesz, by czytanie Twojego CV było dla rekrutera koszmarem? Nie stosuj fantazyjnych lub różnokolorowych czcionek. Nie nadużywaj też kursywy, podkreśleń i innych kreatywnych sposobów formatowania tekstu. 

28. Nieodpowiedni rozmiar czcionki w CV

Jeśli chcesz, by rekruter mógł z łatwością czytać Twoje CV i szybko przejrzeć wszystkie sekcje, zatytułuj je w prosty sposób. Najlepiej, jeśli do nagłówków sekcji użyjesz czcionki w rozmiarze 14–16 punktów, a ich treść wypełnisz tekstem w rozmiarze 10–12 punktów. 

29. Zły format pliku z CV

Jeśli wyślesz CV zapisane w formacie dokumentu Word (jako plik DOC lub DOCX), rekruter obejrzy zapewne tylko karykaturę Twojego dokumentu. Pewność, że formatowanie Twojego curriculum vitae się nie rozsypie, a cały trud projektowania poszczególnych jego sekcji nie pójdzie na marne, da Ci tylko CV wysłane w formacie PDF. 

Oczywiście, jeśli użyjesz kreatora CV, nie będziesz musiał się o takie sprawy w ogóle martwić. Narzędzie samo dopilnuje, by cały Twój dokument był sformatowany poprawnie, a gotowy plik pobierzesz jako DOCX (do edycji) lub PDF (do wysłania).

30. Nieprofesjonalny adres e-mail, z którego wysyłasz CV

Adres e-mail jest częścią Twojego wizerunku zawodowego. Nie łódź się, że rekruter nie zwraca nie niego uwagi. Jeśli w rekrutacji użyjesz adresu typu zlo666@interia.pl, który pamięta czasy Twojego liceum, wydasz o sobie bardzo złe świadctwo. Bez względu na to, gdzie aplikujesz.

Adres e-mail, z którego wysyłasz CV, powinien zawierać Twoje imię i nazwisko. Jeśli wciąż używasz nieprofesjonalnej wersji e-maila, na potrzeby szukania pracy załóż nowy adres. Najlepiej jest korzystać ze skrzynki oferowanej przez Gmail. 

Oto przykład profesjonalnego adresu e-mail:

jan.kowalski@gmail.com

 

Informacje o autorze:

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list mo