Życzenia świąteczne i noworoczne
W te wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia, życzymy Wam,
byście oprócz prezentów, znaleźli pod choinką spokój i wytchnienie.
Niech na Waszych stołach, obok dwunastu potraw, zagości radość ze spotkania z bliskimi.
Oby Wasze domy rozświetliły się nie tylko blaskiem lampek, ale i świątecznej, rodzinnej atmosfery.
A Nowy Rok niech pozwoli zamknąć drzwi za wszystkimi zmartwieniami i spojrzeć na trudną rzeczywistość bardziej przyjaznym okiem.
Życzenia składa
zespół Fundacji Uniwersytet Dzieci
Rekrutacja na nowy rok akademicki
Uniwersytet Dzieci rozpoczyna rekrutację na kolejny rok akademicki w aż 6 miastach w Polsce. Zajęcia prowadzone są w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Olsztynie, Krakowie i Gdańsku.
We współpracy z naukowcami, artystami i specjalistami z różnych dziedzin, wszyscy starają się odpowiedzieć na dziecięce pytania: „Dlaczego zęby wypadają?”, „Dlaczego jedne państwa są biedne, a inne bogate?”, „Po co ludziom szczepionki?”. Uniwersytet Dzieci pomaga dzieciom odkrywać i rozumieć otaczający je świat. Zajęcia odbywają się w soboty na terenie uczelni wyższych, w miejscach kultury, muzeach i firmach. Wykłady i warsztaty podzielone są na bloki tematyczne, odpowiednio dostosowane do wieku i zainteresowań studentów.
Jak zapisać dziecko na studia:
Sposób wzięcia udziału w rekrutacji na rok akademicki 2020/21 jest szczegółowo opisany na stronie: https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl
Śniadanie Przyjaciół Fundacji Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu
Już po raz kolejny Fundacja Uniwersytet Dzieci zaprosiła przedstawicieli różnych środowisk edukacyjnych (uczelni wyższych i szkół), biznesu, oświaty, a także młodzieży na coroczne Śniadanie Przyjaciół Fundacji Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu. Wydarzenie odbyło się 26 lutego br. na Uniwersytecie Przyrodniczym. Spotkanie rozpoczęła Prezes Fundacji Anna Grąbczewska przybliżając zaproszonym gościom aktualne cele i założenia Uniwersytetu Dzieci. Następnie dr Marta Jósewicz przeprowadziła wykład dotyczący wpływu relacji w edukacji na prawidłowy rozwój dziecka. Wykład był wprowadzeniem do dalszych dyskusji na temat kluczowego znaczenia relacji międzyludzkich dla skutecznej edukacji.
Spotkanie przebiegało w atmosferze otwartego dialogu. Głównym wnioskiem konstruktywnych dyskusji było stwierdzenie, że dziecko i jego prawidłowy rozwój powinny być zawsze w centrum wszystkich podejmowanych działań edukacyjnych, dzięki czemu proces nauczania i uczenia się będzie przynosił najlepsze efekty.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją wydarzenia na stronie Uniwersytetu Dzieci
Zdjęcia: źródło Uniwersytet Dzieci
Dr Sara Wawrzyniak Wykładowcą Roku 2018/2019 Uniwersytetu Dzieci
W dniu 28.09.2019 r. na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się coroczna uroczystość wręczenia nagród Wykładowca Roku Uniwersytetu Dzieci.
Decyzją Dzieci w roku akademickim 2018/2019 nagrodę przyznawaną najlepszym spośród kilkuset wykładowców i specjalistów otrzymała dr Sara Wawrzyniak za idealne połączenie nauki i zabawy, zaangażowanie i niewyczerpane pokłady energii oraz uśmiech dodający otuchy najmłodszym studentom.
Dr Sara Wawrzyniak poprowadziła warsztaty dla najmłodszych studentów w wieku 6-7 lat nt. „Czy podczas gry w piłkę pracują tylko mięśnie?”.
Po uroczystości wręczenia nagród odbył się wykład inaugurujący rok akademicki 2019/2020 pt.: „Jak działa Wielki Zderzacz Hadronów?”, który wygłosił Grzegorz Michalski.
Kolejny rok współpracy z Uniwersytetem Dzieci za nami!
W roku akademickim 2018/19 na naszej Uczelni odbyły się kolejne interesujące wykłady i warsztaty dla studentów Uniwersytetu Dzieci.
Wykłady dla dzieci w wieku 10-11 lat przeprowadziła Pani prof. dr hab. Zofia Ignasiak nt. „Jak powstaje ból?” oraz dr Justyna Andrzejewska nt. „Dlaczego sport to zdrowie?”
Dla najmłodszych studentów w wieku 6-7 lat warsztaty nt. „Czy podczas gry w piłkę pracują tylko mięśnie?” poprowadziła dr Sara Wawrzyniak.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci a ich zaangażowanie i zadawane pytania wzbudzały ogromny podziw i uznanie prowadzących.
Dziękujemy Pani Dyrektor Katarzynie Bańczyk-Skubale, wszystkim koordynatorom i wolontariuszom za wspaniałą współpracę i czekamy na kolejne zajęcia w nowym roku akademickim!
dr Sara Wawrzyniak
Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z Uniwersytetem Dzieci
Zdjęcia: źródło Uniwersytet Dzieci
Dzień Rektorski dla dzieci we Wrocławiu
Zgodnie z czteroletnią tradycją Uniwersytetu Dzieci, 20 maja bieżącego roku, we Wrocławiu odbył się Dzień Rektorski - wydarzenie specjalne, podczas którego dzieci odwiedziły gabinety Rektorów.
Tego dnia również w naszej, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, dzieci spotkały się z JM Rektorem dr hab. Andrzejem Rokitą prof. AWF. Podczas spotkania, które odbyło się w Sali Senatu, dzieci rozmawiały z Rektorem o wielu sprawach dotyczących funkcjonowania Uczelni:
- kim jest Rektor?,
- czy lubi rządzić studentami?,
- dlaczego berło rektorskie jest takie ciężkie?,
- co oznaczają litery znajdujące się na berle?,
- co symbolizuje łańcuch na szyi Rektora?
JM Rektor wręczył dzieciom upominki związane z naszą Uczelnią. Zaproponował także, aby każde z dzieci mogło choć przez chwilę poczuć "ciężar odpowiedzialności" rektorskiej, w związku z czym dzieci mogły "przymierzyć" wszystkie akcesoria rektorkie: togę, pelerynę, łańcuch, biret oraz berło. Widać było, że ta sytuacja sprawiła dzieciom dużo radości.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wrocławskiego oddziału Uniwersytetu Dzieci - Pani mgr Monika Zwierko oraz wolontariusz Piotr, a także ze strony AWF, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z UD - dr hab. Halina Guła- Kubiszewska, prof. AWF oraz Kierownik Biura Promocji Uczelni - dr Ireneusz Cichy.
Spotkanie było również bardzo interesujące dla rodziców, którzy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Na kolejne spotkanie zapraszamy już za rok.
Dr Wojciech Wiliński Wykładowcą Roku 2015/16 Uniwersytetu Dzieci
W dniu 24.09.2016 r. w Centrum Naukowo- Dydaktycznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wykładowca Roku 2015/16 Uniwersytetu Dzieci.
Decyzją Dzieci nagrodę przyznawaną najlepszym spośród kilkuset wykładowców i specjalistów za rozbudzanie w dzieciach pasji zdobywania wiedzy i wyjaśnianie im nauki w prosty sposób otrzymał dr Wojciech Wiliński z AWF we Wrocławiu.
Po uroczystości dzieciom został przedstawiony wykład inaugurujący rok akademicki 2016/17 pt. „Czy mózg w nocy śpi?, który wygłosiła dr hab. Maria Ejma.
IV Spotkanie Przyjaciół Fundacji Uniwersytet Dzieci
24 maja 2016 r., w Patio Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyło się IV Spotkanie Przyjaciół Fundacji Uniwersytet Dzieci. Wzięli w nim udział przedstawiciele uczelni, szkół, biznesu i kultury, którzy współpracują z Fundacją, umożliwiając w ten sposób realizację ciekawych projektów. Wszyscy są zaangażowani w misję poprawy systemu edukacji w naszym kraju oraz za aktywne wspieranie naszych działań.
Spotkanie prowadziła Anna Grąbczewska – Prezes Zarządu, a gości przywitał współgospodarz wydarzenia – JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Roman Kołacz. Z zaproszonymi osobami rozmawiano o wydarzeniach organizowanych obecnie we Wrocławiu, takich jak Festiwal Nauki czy Dzień Rektorski, a także o planach rozwoju projektów, które wspólnie są realizowane. Poruszono wiele ważnych kwestii, takich jak potrzeba rozwijania kompetencji społecznych uczniów czy umiejętności uczenia się. Zwrócono uwagę na to, jak ważne jest wykorzystywanie najnowszych technologii we współczesnej szkole, np. poprzez atrakcyjne lekcje programowania. Wspólnie zastanawiano się także, w jaki sposób dotrzeć z projektami Fundacji do jak największego grona odbiorców.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej oraz galerii zdjęć na stronie Fundacji.
Dzień rektorski dla dzieci
W dniu 23 maja 2015 roku odbył się Dzień Rektorski dla dzieci ich rodziców i opiekunów zorganizowany przez Uniwersytet Dzieci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
W sali kominkowej z dziećmi spotkała się Prorektor do Spraw Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej Pani prof. dr hab. Zofia Ignasiak.
Następnie odbył się piknik sportowo-rekreacyjny na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przy ul. Witelona 25 pod hasłem „Bystry umysł, sprawne ciało – oj będzie się działo!”. Była dobra zabawa i spora dawka ruchu.
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu od 2011 roku uczestniczy w programie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży prowadzonym przez Uniwersytet Dzieci.
W zależności od wieku dzieci studiują na jednym z czterech prowadzonych przez Uniwersytet kierunkach:
- Odkrywanie (6-7 lat)
- Inspiracje (8-9 lat)
- Tematy (10-11 lat)
- Mistrz i Uczeń (12-14 lat)
- Program akademicki dla studentów w wieku 6-14 lat
Roczny cykl wykładów i warsztatów obejmuje uniwersyteckie spektrum nauk. Stopień trudności na każdym kierunku studiów dostosowany jest do wieku, możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci. Zagadnienia poruszane podczas zajęć znacznie wykraczają poza nauczanie szkolne. Zajęcia odbywają się w soboty w salach uczelni wyższych. Prowadzą je wykładowcy z prestiżowych uczelni oraz specjaliści z danej dziedziny wiedzy.
Szczegółowy opis działalności Uniwersytetu znajdziecie Państwo na stronie: www.uniwersytetdzieci.pl
Poniżej przedstawiamy bilans naszej dotychczasowej współpracy z pracownikami Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu:
2013/2014
- Talent czy praca - co czyni mistrza? - warsztaty dla kierunku Odkrywanie, dr Anna Tomaszewska,
- Dlaczego ludzi uprawiają sport? - wykład dla kierunku Inspiracje, dr Rafał Szubert,
- Z czego zrobiony jest człowiek?- wykład z fizjologii, dr Grzegorz Żurek.
Pani dr Anna Tomaszewska decyzją dzieci otrzymała nagrodę Wykładowca Roku 20134/14 Uniwersytetu Dzieci, przyznawaną najlepszym spośród kilkuset wykładowców, za rozbudzanie w dzieciach pasji zdobywania wiedzy i wyjaśnianie im nauki w prosty sposób.
2012/2013
- Czy nie widząc bramki można strzelić gola? - warsztaty dla kierunku Odkrywanie dr Magdalena Kübler, dr Agnieszka Wójcik-Grzyb,
- Dlaczego ludzie różnią się od siebie? - warsztaty dla kierunku Inspiracje, dr Justyna Andrzejewska,
- Specjalizacja pt. Fizjologia sportu – czyli jak medycyna pomaga sportowcom?
- Jak wysiłek wpływa na nasz organizm? - dr Ewa Bakońska-Pacoń, dr Iwona Wierzbicka-Damska,
- Jak pokonywać przeszkody na rowerze? - dr Paulina Hebisz, dr Rafał Hebisz,
- Jak utrzymać równowagę? - dr Iwona Wierzbicka-Damska, dr Agnieszka Jastrzębska,
- Czy sport to zdrowie? - dr Ewa Bakońska-Pacoń, mgr Gabriela Forgiel,
2011/2012
- Jak kolorowe piłki pomagają w nauce? - warsztaty dla kierunku Odkrywanie, dr Magdalena Kübler, dr Agnieszka Wójcik – Grzyb,
- Ile matematyki jest w człowieku? – wykład dla kierunku Inspiracje, dr Justyna Andrzejewska,
- Czego naukowiec szuka na łące? – warsztaty dla kierunku Inspiracje, dr Lucyna Górska-Kłęk,
- Czy można usłyszeć pracę naszych mięśni? – wykład dla kierunku Inspiracje, dr Agnieszka Szpala, dr Adam Siemieński, Sebastian Jaroszczuk
- Czy można stworzyć „superczłowieka”? – wykład dla kierunku Tematy, dr Ewa Bakońska-Pacoń
2010/2011
- Mogę wszystko - nowoczesne sporty ekstremalne – wykład dla kierunku Mistrz i Uczeń, dr Piotra Kunysz
Koordynatorzy programu:
- Dr hab. Halina Guła- Kubiszewska, prof. AWF we Wrocławiu
- Mgr Celina Szumkowska, Uniwersytet Dzieci, Dyrektor Oddziału Wrocław.
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby, które chciałyby podjąć współpracę z Uniwersytetem Dzieci o zgłoszenie swego akcesu drogą e-mailową na adres: halina.gula-kubiszewska@awf.wroc.pl