Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Proszę czekać
Nie znaleziono wyników
Podaj minimum 3 znaki
Facebook Youtube Twitter Instagram LinkedIn Biuletyn Informacji Publicznej AWF Wrocław

Archiwum newsletterów

Życie Akademickie - luty, marzec 2022

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”
                          Zofia Nałkowska

 

Za oknem wiosna, rozkwitają drzewa, kwiaty, coraz więcej słońca. Zapewne taka sama wiosna jest w Ukrainie, przepraszam, nie taka sama, jest inna, smutna i okrutna.

XXI wiek – wojna w środku Europy. Coś, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Czy zapomniano o Holocauście, o koszmarze II wojny światowej?

Jestem z pokolenia, które nie doświadczyło okrucieństwa wojny, ale moi rodzice już tak.  Pamiętam opowieści ojca o ucieczce spod Wilna, z rodzinnego domu na Ziemie Odzyskane. Mogłam sobie to tylko wyobrażać, a teraz? Teraz nie trzeba sobie nic wyobrażać. Wszystko dzieje się na naszych oczach. Giną ludzie, bombardowane są miasta, piękne miasta, rozdzielane są rodziny. W imię czego? Chciwości i żądzy władzy?

Ligia Poniatowska   

Życie Akademickie - styczeń 2022

"Bądź dobrej myśli
Bo po co być złej"

                           Stanisław Lem  

W dzisiejszym pędzącym świecie trudno się zatrzymać i podsumować to, co było i bezpowrotnie minęło, a jeszcze trudniej znaleźć czas na zastanowienie się i wyciagnięcie wniosków na przyszłość. Jednak przeszłość może nas czegoś nauczyć lub zmienić sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Początek każdego roku to czas podsumowań wydarzeń z minionego roku. Każde takie podsumowanie zawiera sukcesy, ale i porażki. Dla wielu z nas jest to zamkniecie pewnego rozdziału życia, a tym samym otwarcie się na planowanie kolejnego, rocznego odcinka czasu. Nasz nowy newsletter również zawiera podsumowanie zeszłego roku w myśl uczelnianego hasła #wiedza #sport #sukces.

Zachęcam Państwa do lektury, życząc jednocześnie  samych dobrych myśli i ogromnej dawki optymizmu na kolejne miesiące.

Ligia Poniatowska   

Życie Akademickie - grudzień 2021

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
(…) Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia,
Drzewa ptakom, ptaki drzewom,
Tchnienie wiatru płatkom śniegu.”

                          Krzysztof Dzikowski, „Jest taki dzień” Czerwone Gitary

Szanowni Państwo,

Grudzień to miesiąc szczególny, a Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny. Spędźmy je w gronie osób nam najbliższych: rodziny, przyjaciół. Wyciszmy negatywne emocje, cieszmy się ze swojej bliskości.

Zdrowych, pogodnych, pełnych nadziei i ciepła Świat Bożego Narodzenia

życzy redakcja „Życia Akademickiego”

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - październik 2021

Szanowni Państwo,

Oddajemy w Wasze ręce elektroniczną wersję jubileuszowego, papierowego wydania "Życia Akademickiego". Mam nadzieję, iż będzie on sentymentalną, jakże miłą, podróżą w przeszłość.

Życzę ciekawej lektury.

L. Poniatowska

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - maj 2021

Za wszystkimi Twoimi historiami
Zawsze kryje się matka,
Ponieważ to w jej historii zaczyna się Twoja.

 M. Albom   

Mama, mamusia, mateńka… Tak się złożyło, iż tekst ten piszę w Dzień Matki – 26 maja. Mama  nas rodzi, wychowuje i bezinteresownie kocha. Wspiera nas w chwilach dobrych i złych. Jest naszą opoką i skałą. Z czasem role się zamieniają. W dorosłym życiu to my stajemy się dla naszych mam podporą. Odwdzięczamy się? Nie. To wyraz naszego szacunku i uczucia. Cytatów o matce i matczynej miłości jest wiele. Na zakończenie przytoczę jeden z najpiękniejszych: Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska. (J. I. Kraszewski). Celebrujmy więc Dzień Matki nie tylko w maju, ale także każdego innego dnia. 

L.P.

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - kwiecień 2021

„Życia nie mierzy się ilością oddechów,
ale ilością chwil,
które zapierają dech w piersiach”.

– Maya Angelou  

Gdzie ta wiosna…? Za oknem szaro, buro i ponuro, dodatkowo zimno i „kropli” deszcz. Po długich jesienno – zimowo - covidowych miesiącach jesteśmy spragnieni ciepła i zwykłej codziennej normalności. Mam nadzieję, że w chwili, gdy dotrze do Państwa niniejsze wydanie newslettera wreszcie będzie naprawdę wiosennie, słońce i świeża zieleń będą zapierać nam dech w piersiach. Już wiemy, że będziemy trochę bardziej „wolni” i „poluzowani”. Korzystajmy zatem z tych „przywilejów” rozsądnie , abyśmy w najbliższych miesiącach mogli wreszcie spotykać się „face to face” bez pośrednictwa ekranu komputera. Czego życzę sobie i Państwu.

L.P.

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - marzec 2021

W marcu minął rok od stwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. Jak pandemia wpłynęła na Wasze życie (bilans zysków, bilans strat) Czekamy na relacje, listy, opisy... 

Wszystkie nadesłane na adres: zycie@awf.wroc.pl  teksty będziemy zamieszczać w kolejnych numerach newslettera Życia Akademickiego. Obszerność tekstu dowolna, mile widziane zdjęcia.

Czytaj więcej...

Od redaktora:

Świąt pełnych nadziei i wiary w lepszą, normalną przyszłość

życzy redakcja „Życia Akademickiego”

L.P.

Życie akademickie - luty 2021

W marcu minie rok od stwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. Jak pandemia wpłynęła na Wasze życie (bilans zysków, bilans strat) Czekamy na relacje, listy, opisy... 

Wszystkie nadesłane na adres: zycie@awf.wroc.pl  teksty będziemy zamieszczać w kolejnych numerach newslettera Życia Akademickiego. Obszerność tekstu dowolna, mile widziane zdjęcia.


Od redaktora:

Na skałę zbyt dla mnie wysoką
wprowadź mnie,
bo Ty jesteś dla mnie obroną,
wieżą warowną przeciwko wrogowi.

Modlitwa wygnańca, Psalm 61

Nie miałam pomysłu na lutowy wstępniak do chwili, gdy nie przeczytałam jednego z ostatnich numerów Newsweeka, a w nim rozmowy  Tomasza Lisa z wybitnym aktorem Krzysztofem Globiszem.

Dlaczego zamieściłam fragment Psalmu 61? Po lekturze rozmowy, za radą Naczelnego Newsweeka, odsłuchałam na You Tube właśnie Modlitwę wygnańca wyrecytowaną w przejmujący sposób przez K. Globisza. Aktor, w wyniku udaru doznał afazji, zaniku mowy. Dla każdego aktora to śmierć zawodowa, ale nie dla K. Globisza. Mimo , iż od choroby minęło już ładnych parę lat i nadal poddawany jest on intensywnej rehabilitacji logopedycznej, nie jest w stanie biegle  mówić, a tym bardziej czytać. Ma jednak niesamowitą siłę wewnętrzną i wolę walki. Są to bardzo trudne do wypracowania postawy życiowe, zwłaszcza w obliczu nieprzewidzianych wydarzeń. Dlaczego o tym piszę? Chciałabym bowiem zachęcić Państwa do zajrzenia w głąb siebie i odnalezienia tych olbrzymich pokładów wewnętrznej siły i woli walki, które w każdym z nas drzemią. Przyda nam się to bardzo do przetrwania w obecnej rzeczywistości.

Tego życzę sobie i Państwu.

L.P.   

Czytaj więcej...


UWAGA! W celu ułatwienia Państwu poruszania się po artykułach wystarczy kliknąć dany tytuł w spisie treści. Aby powrócić do spisu treści należy kliknąć zielony znacznik znajdujący się w prawym górnym rogu na każdej stronie newslettera.

Życie Akademickie - styczeń 2021

Od redaktora:

Trzeba uważać: 
Czas się zbyt łatwo w przeszłość zamienia.

                              K.K. Baczyński

 

Przeszłość…rok 2020 za nami, rok wyjątkowy, trudny, dziwny. Można by rzec: uff, wreszcie minął, ale nie….ciąg dalszy następuje. Pandemia trwa, nie wiadomo, kiedy się skończy, wciąż mamy nadzieję, że w najbliższym czasie to całe szaleństwo wreszcie bezpowrotnie minie. W końcu mamy XXI wiek ! Ale czyż nadzieja nie jest matką głupich?

22 stycznia minęła setna rocznica urodzin mojego ulubionego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Powyższy cytat zaczerpnęłam właśnie z jego poezji.  Słowa te pisał podczas II wojny światowej, w zupełnie innej rzeczywistości, ale niewątpliwie można uznać je za uniwersalne.

Każdy bowiem mijający dzień, kolejnego już dnia, jest przeszłością. Pamiętajmy o tym we wciąż nowym – 2021 roku. Bądźmy dobrzy i mili dla siebie, ale przede wszystkim dla swojego otoczenia, dla bliskich, przyjaciół i dla nieznajomego z ulicy. Dbajmy też o swoje naturalne otoczenie – przyrodę, klimat. Nie niszczmy go. To nasza …przyszłość.L.P.   

Czytaj więcej...


UWAGA! W celu ułatwienia Państwu poruszania się po artykułach wystarczy kliknąć dany tytuł w spisie treści. Aby powrócić do spisu treści należy kliknąć zielony znacznik znajdujący się w prawym górnym rogu na każdej stronie newslettera.

Życie Akademickie - grudzień 2020

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - listopad 2020

Od redaktora:

Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne.

Wisława Szymborska  

 

Tak, proszę Państwa, zła godzina, zły czas kiedyś minie. Znowu będzie pięknie, zaświeci słonce, spotkamy się z przyjaciółmi, rodziną…bez masek i dystansu społecznego. Osobiście czekam na wiosnę, tak sobie założyłam, że wtedy będzie już lepiej, inaczej. Chciałabym Państwa zarazić swoim optymizmem, bo zewsząd jesteśmy bombardowani samymi złymi wiadomościami. Ostatnio przeczytałam tylko jedną pozytywną informację. Jeden z twórców ,prawie gotowej już szczepionki na covid 19, powiedział, że za rok o tej porze będzie już w miarę normalnie, a normalniej zacznie się robić  już w lecie. I tego się uczepiłam. Niemniej wiosna, do której jeszcze bardzo daleko, napawa mnie już pewną nadzieją. Bo ileż można…?

L.P.   

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - październik 2020

Od redaktora:

Wielkość człowieka polega na postanowieniu,
żeby być silniejszym niż warunki czasu i życia.
                                              Albert Camus

Rozpoczęliśmy nowy rok akademicki, a tym samym kolejną kadencję władz rektorskich. Czas nieubłagalnie prze do przodu. Zaraz minie rok jak świat zmaga się z pandemią koronawirusa, ale niestety, jej końca nadal nie widać. Wprost przeciwnie – choruje coraz więcej ludzi i coraz więcej osób umiera.

Po raz kolejny zdalnie uczymy się i zdalnie nauczamy, tym samym izolujemy się od otoczenia. Smutne czasy, ale to od nas zależy najbliższa przyszłość.  Dbajmy o siebie, ale też dbajmy o innych: rodzinę, przyjaciół, współpracowników, kolegów…

Dezynfekcja  Dystans Maseczki

Wielu z Państwa pozostaje w izolacji, na kwarantannie lub choruje. Mamy nadzieję, iż nowy numer newslettera Życia Akademickiego , nieco odświeżony, doda Wam skrzydeł. Trzymamy za wszystkich Państwa kciuki. Bądźcie zdrowi !!!

L.P.   

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - maj-czerwiec 2020

Tak, Drodzy Państwo. To, co się dzieje dookoła nas, nie jest bałaganem, tylko skomplikowanym nowym porządkiem świata. Musimy się chyba do tego przyzwyczaić….na dłużej, a może już na zawsze? Uwielbiam Kubusiowe mądrości życiowe i dlatego sięgam do nich tak chętnie.

Szanowni Czytelnicy, zapraszamy do lektury kolejnej odsłony „Życia Akademickiego”. Od naszego zeszłego spotkania niewiele się zmieniło. Dalej pozostajemy w dystansie społecznym, dalej się dezynfekujemy, dalej się boimy, ale może już troszeczkę mniej? Powoli przyzwyczajamy się do innej wersji naszego życia, głównie społecznego. Poniższy numer newslettera nie może być zatem oderwany od tej „skomplikowanej” rzeczywistości. Mam nadzieję, że będzie on kiedyś dla potomnych znakiem dzisiejszych czasów.

Polecam zatem Państwa uwadze spisane „myśli z kwarantanny” i nie tylko.

L.P.   

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - marzec-kwiecień 2020

Czuję się mniej więcej tak, jak ktoś,
kto bujał w obłokach i nagle spadł.
Kubuś Puchatek

Drodzy Czytelnicy „Życia Akademickiego” – nadszedł dziwny czas, którego nikt z nas nie spodziewał się w najśmielszych myślach.

Przez pierwsze dni rozkręcającej się na świecie i w Polsce pandemii koronawirusa miałam wrażenie , że to koszmar, z którego zaraz się obudzę, albo jeszcze lepiej…miałam wrażenie, że gram w kolejnym hollywoodzkim filmie katastroficznym.

Jednak nie – to teraz nasza nowa rzeczywistość, być może na dłuższy czas.

Cóż mogę powiedzieć – zdrowia Państwu życzę.  ZOZTAŃCIE PAŃSTWO W DOMU i poczytajcie kolejne wydanie newslettera „Życia Akademickiego”.

L.P.   

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - styczeń 2020

Spotkać się to początekhttp://nf.pl/kariera/20-cech-ludzi-sukcesu,,51754,170

Zgodzić się to postęp

Pracować razem to sukces.

                        Henry Fonda

Drodzy Czytelnicy,

szaro, buro i ponuro za naszymi oknami. Większość z nas zapewne odlicza już dni do wiosny. Jeszcze chwilę, za sprawą poniższego newslettera, pozostaniemy jednak w klimatach zimowych. Przyjrzymy się raz jeszcze grudniowo - styczniowym wydarzeniom uczelnianym. Pożegnamy legendę światowej koszykówki, ikonę NBA – Kobe Bryanta, ale przede wszystkim gratulujemy prof. Andrzejowi Rokicie wyboru (ponownego) na rektora naszej uczelni na najbliższe cztery lata. Mamy nadzieję, że uda mu się zrealizować wszystkie zamierzone plany, czego serdecznie życzymy!

L.P.       

Źródło zdjęcia: http://nf.pl

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - grudzień 2019

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - październik 2019

Drodzy Czytelnicy,

Oddajemy w Wasze władanie kolejny numer newslettera „Życia Akademickiego”. Ostatnich kilka tygodni obfitowało w wiele ważnych wydarzeń jak chociażby inauguracja kolejnego roku akademickiego czy Święto Uczelni. Zachęcamy do przeczytania relacji z tych uroczystości.
Polecamy również rozmowę z naszą studentką Oliwią Jabłońską, która niedawno została mistrzynią świata w pływaniu osób z niepełnosprawnościami. Po raz kolejny zdobywamy szczyty z Klubem Górskim „Olimp”. Uwadze czytelniczej polecamy również dwa nowe bloki tematyczne, które, mamy nadzieję, pojawiać się będą cyklicznie: QLTURALNIE czyli co warto przeczytać, co warto zobaczyć i co w qlturalnej trawie piszczy… - recenzje ciekawych książek, filmów oraz relacje z najciekawszych wydarzeń kulturalnych oraz Przegląd prasy akademickiej – godne przeczytania artykuły, reportaże czy felietony z prasy akademickiej innych polskich uczelni.
Szanowni Państwo - jesteśmy również w przededniu Zaduszek. W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wielu pracowników naszej uczelni. Niedawno odeszli od nas także były rektor prof. Antoni Janusz oraz prof. Iwona Wierzbicka-Damska. Miejmy ich wszystkich w naszej wdzięcznej pamięci w tym szczególnym czasie.

L.P.     

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - wrzesień 2019

 Babie lato, babie lato srebrne, Jak szron bliski i blade przymrozki, Snom i kwiatom spóźnionym trucizna... Babie lato szare jak siwizna, Szare jako serce niepotrzebne, Jak starości znużenie i troski...

Leopold Staff

Drodzy Czytelnicy, Lato dobiega końca, a co za tym idzie również tegoroczne wakacje mają się ku schyłkowi. Mamy nadzieję, iż naładowali Państwo swoje akumulatory energią słoneczną, której w ostatnich tygodniach nie brakowało.

Niniejszy newsletter w dużej mierze poświęcamy minionemu już tzw. sezonowi ogórkowemu. Jak wakacje to Olejnica i obozy studenckie. Polecamy tekst i fotoreportaż Henryka Nawary. Członkowie Klubu Górskiego Olimp – tym razem nie w górach, a na Mazurach. Lipiec i sierpień to również miesiące pełne wydarzeń sportowych, w których nasi studenci zdobywali trofea. Szczegółów dowiedzą się Państwo z „Życia” sportowego uczelni. To tylko niektóre z zamieszczonych tekstów dlatego też polecamy się Państwa lekturze.

Smutkiem napełniły nas jednak informacje o śmierci naszych długoletnich pracowników: Pani Kwestor Barbary Drewniak, mgr Janusza Pietrzyka oraz prof. Tadeusza Skolimowskiego.

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Ks. Jan Twardowski

L.P.     

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - czerwiec 2019

Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres
Iść, ciągle iść tak bez końca
Witać jeden
przebudzony właśnie dzień…
                                        2+1

Szanowni Państwo,

W ostatnich tygodniach wiele działo się na naszej Słonecznej Uczelni. Pod koniec maja, trzeci raz z rzędu odbył się Festyn Sportowo-Rekreacyjny Przewietrz się na Olimpijskim z AWF Wrocław. Tradycyjnie bawiliśmy się na Polach Marsowych.

Dobrej tradycji stało się zadość i po raz kolejny absolwenci naszej uczelni spotkali się na Pikniku pod kasztanami.

Pod koniec maja, swoje coroczne święto mieli również nasi studenci. Zachęcamy do obejrzenia foto relacji z AWFalii oraz do lektury artykułu jednego ze współorganizatorów nowego AWF - aliowego przedsięwzięcia Spartakus Race.

Na początku czerwca na Stadionie Lekkoatletycznym odbyły się XII Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, po raz kolejny udowadniając, iż choroby nowotworowe nie muszą uniemożliwiać wysiłku fizycznego, a wprost przeciwnie warto włączyć go w proces leczenia i rehabilitacji.

70-lecie swojej działalności obchodziła nasza uczelniana Biblioteka Główna. Podczas uroczystości zabrano nas w multimedialną podróż po przeszłości, ale także zaprezentowano stan obecny oraz szeroko zakrojone plany na przyszłość.

Zakończenie kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, coroczny Wieczór Naukowca, obrady Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, występ Kaliny na festiwalu w Pyrzowichach….. Można by wymieniać tak bez końca. Prościej jednak będzie jeżeli sięgną Państwo po lekturę niniejszego newslettera Życia Akademickiego.

Żegnamy się z Państwem do września, życząc tym samym słonecznych, pogodnych , a nade wszystko udanych wakacji. Do zobaczenia !

L.P.

Życie Akademickie - maj 2019

Dzień za dniem pada deszcz,
Słońce śpi, nie ma cię,
Jest mi bardzo, bardzo źle.
Zimny kraj, zimny maj…

Olga Jackowska – Kora

Szanowni Czytelnicy,

Mimo zimnego maja wiele się działo i dziać się będzie na naszej „Słonecznej Uczelni”. Wiosna to standardowo Akademickie Mistrzostwa Polski w różnych dyscyplinach sportu, spływy kajakowe, a także kolejne, coraz bardziej ambitne, wyprawy Klubu Górskiego „Olimp”. Tym razem w Pireneje.

Koniec maja to z kolei zapowiadana Konferencja STN-u „Wieczór Naukowca”, organizowany przez AWF Festyn Przewietrz się na Olimpijskim” oraz święto braci studenckiej „AWF-alia”.

Jak zatem widać – zimny maj nam nie straszny, zaklinamy pogodę i czekamy, co przyniesie kolejny miesiąc.

L.P.

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - marzec 2019

Przyszła wiosna polną drogą
Nie pytała się nikogo
Nawet nas
Rozszumiała drzewa wokół
Pogłębiła klucz obłoków
Zdjęła płaszcz…

U. Sipińska i Trubadurzy

Coraz jaśniej za oknem, rozśpiewały się ptaki, kwitną magnolie…. Niewątpliwie rozpoczyna się najprzyjemniejszy czas w roku.

Niestety w ostatnich tygodniach pożegnaliśmy prof. Ryszarda Panfila i dr Antoniego Kaczyńskiego – długoletnich pracowników naukowych naszej uczelni, osoby lubiane i szanowane.

W marcowym wydaniu newslettera „Życia Akademickiego” przeczytają Państwo wspomnienia o prof. R. Panfilu oraz dr A. Kaczyńskim, ale także m.in. relację z corocznego ogłoszenia wyników plebiscytu naszej gazety na najpopularniejszego sportowca i trenera ubiegłego roku, relację z ciekawego wykładu profesorów Piotra Ponikowskiego oraz Jana Chmury poświęconego maratonom oraz relację naszego doktoranta Kamila Michalika z Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym. To nie wszystkie teksty. Zapraszamy do lektury…

L.P.

Czytaj więcej...

Życie Akademickie - luty 2019

Gorzkie żale
Trzeba ich opłakać
bo trzeba nam tych łez
trzeba ich opłakać
bo tak od wieków przystało

Ale tak naprawdę
oni tych łez nie potrzebują

Patrzą na nas z góry i mówią
dobrze dobrze
kiedy widzą
że wydobywamy z siebie dzielność

Julia Hartwig

Szanowni Państwo,

Niniejsze wydanie newslettera „ Życia Akademickiego” w znacznej części poświęcamy zmarłej niedawno Pani docent doktor Zofii Dowgird – człowiekowi nietuzinkowemu, ale przede wszystkim nestorce naszej uczelni, jej współtwórczyni.

Odszedł od nas człowiek o licznych talentach i zaletach. Jej zasługi dla Uczelni są trudne do oszacowania. Mądry, doświadczony pedagog i dydaktyk, znakomity organizator, lubiana i szanowana przez młodzież, potrafiąca do końca swoich dni dzielić się z każdym kto związał swój los z Uczelnią niespożytą witalnością i dobrym słowem. Będzie nam Jej brakowało, a także Jej rozległej, bezcennej wiedzy o trudnych początkach naszej Akademii.

W dalszej części newslettera studenci z Klubu Górskiego Olimp zrelacjonują kolejne górskie szkolenia, które być może przygotują niektórych z nich do zdobycia w przyszłości wszystkich ośmiotysięczników ziemi. Doktor Patryk Czermak opowie o wyprawie na Górę Boga Masajów, studenci Wydziału Fizjoterapii podzielą się wrażeniami z udziału w konferencjach naukowych natomiast nasi „Erasmusi” przedstawią swoją, pełną przygód, wyprawę do Porto.

Drodzy Czytelnicy – na zakończenie zapraszamy wszystkich do udziału w zbliżającym się, corocznym Balu Sportowca poprzedzonym ogłoszeniem wyników XXVI Plebiscytu „Życia Akademickiego” na najpopularniejszego sportowca i trenera AWF Wrocław i KS AZS-AWF Wrocław.

L.P.

Życie Akademickie - styczeń 2019

Już lustra dźwięk walca powoli obracaFot. Grodzisk Sport News
I świecznik kołując odpływa w głąb sal.
I patrz sto świeczników we mgłach się zatacza
Sto luster odbija snujący się bal.

Czesław Miłosz: Walc

 

Styczeń to miesiąc towarzyskich spotkań noworocznych, bali karnawałowych, ale przede wszystkim plebiscytów na najlepszych, najpopularniejszych … minionego roku. Wśród sportowców królują plebiscyty na najlepszych sportowców i trenerów. Nie inaczej jest i w tym roku. W klimat sportowych podsumowań 2018 r. wprowadzi nas Mateusz Kulejewski, który „przebiegł się” przez 2018r. Przygotowujemy się również do naszego, corocznego Balu Sportowca połączonego z Plebiscytem „Życia Akademickiego” na najpopularniejszego sportowca i trenera zeszłego roku, ale o szczegółach w kolejnym wydaniu newslettera. Zachęcamy także do lektury kolejnych, spisanych wrażeń z pobytu w Polce, Petra Skorvana natomiast Agnieszka Wojtysiak zrelacjonowała dla Państwa kolejną wyprawę górską naszych studentów z cyklu SzkOLIMPolenie. A na poprawę humoru polecamy anegdoty spisane przez Pana Henryka Nawarę z cyklu Radosna uczelnia.

Szanowni Państwo – korzystajcie zatem z okresu karnawałowego, przebierajcie się i bawcie się do białego rana, a po szalonych balach zaszyjcie się w domowym zaciszu i poświęćcie czas na lekturę newslettera Życia Akademickiego”

L.P.

Czytaj więcej...

Życie Akademickie nr 12/2018

Zachęcamy Państwa do miłej lektury! L.P.

Czytaj więcej...

Życie Akademickie nr 10/2018

Mgły na polach, ciemność w lesie,
Drga jesieni smutny ton,
Przyjdzie wieczór i przyniesie
Sny i mgły, i stada wron.

Jan Brzechwa

Jesień zadomowiła się już na dobre, szaro, buro, słońce świeci sporadycznie. Szanowni Państwo, zatem w wygodnym fotelu z kubkiem gorącej kawy lub herbaty i poświęćcie swój wolny czas na lekturę kolejnego newslettera.

Jak co roku o tej porze, przeczytają Państwo relacje z dwóch, bodaj najważniejszych w każdym roku akademickim, wydarzeń: Inauguracji i Święta Uczelni, w dalszym ciągu zaś relację z corocznych Targów Rehabilitacyjnych „Rehacare” oraz teksty pisane przez studentów i doktorantów naszej Uczelni o podejmowanych przez nich inicjatywach.

Na poprawę „jesiennego” humoru polecamy zaś pierwszą i miejmy nadzieję nie ostatnią, część cyklu „Oczyma Pepika – czyli jak nas widza tak nas piszą”

Miłej lektury!

L.P.

Życie Akademickie nr 8-9/2018

O jakie rzewne widowisko
Czerwone liście za oknami
I cienie brzóz płynące nisko
Za odbitymi obłokami

Jan Brzechwa

Witamy po wakacjach. Czas zatoczył koło. Zaczynamy kolejny rok akademicki. Tegoroczne lato dopieściło nas wyjątkowo. Mamy nadzieję również na słoneczną złotą polską jesień.

W tym roku obchodzimy 50-lecie powstania na naszej uczelni, nieistniejącej już niestety, Specjalizacji Lotniczej. Uczyniliśmy z tego wydarzenia motyw przewodni niniejszego newslettera. Z tej okazji przeprowadziliśmy również rozmowę z żywą legendą wrocławskiej AWF , twórcą owej specjalizacji – dr Stanisławem Maksymowiczem. Natomiast nasi niezawodni studenci Agnieszka Wojtysiak i Jakub Kazuła opowiedzą Państwu o swoich wakacyjnych osiągnięciach.

Zachęcamy do lektury.
L.P

Życie Akademickie nr 6/2018

Tyle słońca w całym mieście
Nie widziałeś tego jeszcze
Popatrz, o popatrz!

Lato w pełni, wakacje rozpoczęte. Pogoda od dłuższego czasu nas rozpieszcza. Zanim jednak zaszyją się Państwo w leśnej głuszy, polecamy lekturę lipcowego newslettera. Jesteśmy jednak już myślami we wrześniu i przy wrześniowym wydaniu „Życia Akademickiego”. Planujemy zamieszczenie fotoreportażu z wakacji pracowników i studentów naszej uczelni. W związku z tym zwracamy się z ogromną prośbą do czytelników naszego newslettera: nadsyłajcie Państwo na adres mailowy redakcji najciekawsze, Waszym zdaniem, zdjęcia z wakacyjnego wypoczynku. Miło będzie w przededniu jesieni powspominać letnie szaleństwo.

Tymczasem życzymy wszystkim udanego wypoczynku, dużo słońca i uśmiechu.

L.P

Życie Akademickie nr 4-5/2018

Iść, ciągle iść w stronę słońca

W stronę słońca aż po horyzontu kres…

Drodzy Czytelnicy, wyjątkowo piękna, tegoroczna wiosna powoli zbliża się ku końcowi.

Mamy nadzieję, że słońca nie zabraknie też w nadchodzącym lecie. Z przyjemnością prezentujemy kolejne, dosyć obszerne, wydanie newslettera „Życia Akademickiego”. Szczególnie dużo miejsca poświęcamy tym razem bardzo szlachetnej akcji „Wspólnej Inicjatywie Architektonicznej”. Biorący w niej udział studenci naszej uczelni, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych podzielili się z Państwem swoimi spostrzeżeniami i refleksjami. Paweł Kozłowski dzieli się wrażeniami z V edycji Biegu Dziesiątka Wroactiv, przedstawicielka Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego relacjonuje tegoroczne święto braci studenckiej – AWF-alia. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługują wyniki aktualnej parametryzacji.

Szanowni Państwo- podążając zatem w kierunku słońca, nie zapomnijcie o lekturze poniższego newslettera.

L.P.

Życie Akademickie nr 3/2018

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi Wcześniej niż oczekiwałem, przyszły te cieplejsze dni. Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis- a – vis Zapachniało, zajaśniało…Wiosna, ach, to Ty!

Marek Grechuta

Może jeszcze nie zapachniało, ale niewątpliwie już zajaśniało. Zmieniliśmy czas na letni, dni są dłuższe, czekamy tylko na wiosenne słońce. Świat budzi się do życia.

Niniejsze wydanie newslettera też jest szczególne. Poświęcamy je bowiem samym pozytywnym wydarzeniom. W połowie marca profesor Marek Woźniewski został uhonorowany zaszczytnym tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a nieco wcześniej nasi studenci-sportowcy zdobyli medale na Lekkoatletycznych Halowych Mistrzostwach Świata.

Na uwagę zasługuje również sympatyczna relacja studentów III roku Wydziału Nauk o Sporcie z erasmusowego wyjazdu do Ljubljany.

No i zbliżają się Święta Wielkanocne, z okazji których chcielibyśmy złożyć Państwu życzenia przede wszystkim odpoczynku.

Szanowni Czytelnicy – zachęcamy zatem do lektury.

 

L.P.

Życie Akademickie nr 2/2018

25 lat minęło... historia rzeczywiście zatoczyła koło. Pamiętam jak ćwierć wieku temu w oparach fajkowego dymu rodził się pomysł Plebiscytu na najlepszego sportowca i trenera. Dla ojca było to oczywiste: jak gazeta to i powiązany z nią plebiscyt, jak plebiscyt to gala, bal.

I tak w 1993r. Klubie Studenckim „Discus” odbył się pierwszy bal połączony z ogłoszeniem wyników I Plebiscytu na najlepszego sportowca i trenera.

Zmieniały się władze uczelni, zmieniały się miejsca, w których organizowano plebiscyt wraz z balem, zmieniała się formuła. Zamysł pozostał jednak ten sam – wyróżnienie najlepszych sportowców i trenerów minionego roku. Nie inaczej było i w tym roku. Po raz 25 nagrodzono właśnie tych najlepszych, a ojciec, gdziekolwiek teraz jest, uśmiecha się z niedowierzaniem, że to się jeszcze „kręci”.

 

L.P.

Życie Akademickie nr 1/2018

Bale, bale w Karnawale…

Święta i Sylwester za nami, ale Karnawał wciąż trwa. Przed nami coroczny Plebiscyt „Życia Akademickiego” na najlepszego sportowca i trenera AWF Wrocław i KS AZS-AWF we Wrocławiu minionego roku, połączony z Balem Sportowca. Zapraszamy do wzięcia udziału, zwłaszcza, iż będzie to XXV, a wiec jubileuszowa edycja.

Jubileuszowo Nowy Rok rozpoczął również uczelniany Klub Górski „Olimp”, który świętował swoje XX-lecie, nie gdzie indziej, tylko w górach – na Szrenicy. Relację z tego, jakże miłego wydarzenia, przeczytają Państwo w niniejszym newsletterze.

W sentymentalną podróż po Białorusi zabierze czytelników studentka Maria Kupijaj, która relacjonuje swój kilkudniowy pobyt u jednego z naszych wschodnich sąsiadów.

Dr Maciej Kochański obszernie opowie o wyjazdowych zajęciach studentek Kosmetologii do Lądka-Zdroju i Lázně Jeseník, a dr Jarosław Fugiel przedstawi starania Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocawiu o uzyskanie zaszczytnego Logo „Human Resources Excellence in Research”.

Zatem Szanowni Państwo, w przerwie miedzy jednym a drugim balem, zachęcam do lektury styczniowego newslettera.

L.P.

Życie Akademickie nr 12/2017

Czytaj więcej...

 

Życie Akademickie nr 11/2017

Śmierć nie jest kresem naszego istnienia, żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach.
Albowiem to dalej my a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia

A. Einstein

Listopad to miesiąc pamięci. W Polsce miesiąc podwójnej pamięci. Z jednej strony jest to bowiem pamięć o najbliższych, związana z corocznym Dniem Zadusznym. W tym dniu odwiedzamy groby bliskich nam osób. Jest to niewątpliwie święto doniosłe, smutne, ale i radosne. Smutne nieobecnością najbliższych, ale radosne świadomością, iż zmarli, tam, gdzie są – są szczęśliwi, nierzadko szczęśliwsi od nas.

Z drugiej strony, listopad to miesiąc pamięci narodowej, związanej z dniem 11 listopada. W tym dniu, 99 lat temu, Polska odzyskała niepodległość.

Obie te uroczystości są ze sobą powiązane, bo to właśnie w Polsce wolność krzyżami się mierzy.

Zapalając zatem znicze za najbliższych, nie zapomnijmy o tych, dzięki którym blisko 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość.

L.P.

Życie Akademickie nr 10/2017

Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą,
czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów.

Niestety, wakacje dobiegają końca. Rozpoczynamy nowy rok akademicki. Szczególnie serdecznie witamy w progach naszej uczelni studentów przyjętych na pierwszy rok studiów. Mamy nadzieję, iż szybko się zaaklimatyzują i równie szybko pochłonie ich zwariowane życie studenckie.

1 września minął pierwszy rok kadencji JM Rektora. Z tej okazji przeprowadziliśmy rozmowę z Panem Rektorem, do której lektury serdecznie Państwa zapraszamy.

Zachęcamy również do przeczytania relacji, zarówno pracowników uczelni jak i studentów, z odbytych w lipcu Igrzysk The World Games 2017 oraz wywiadu z brązowym medalista TWG – Michałem Bąbosem.

W klimacie wiosenno-letnim pozostaniemy jeszcze za sprawą relacji z Rajdu AWFiaka oraz pobytu „Kaliny” na Bałkanach. I tym miłym akcentem pożegnamy się definitywnie z latem, ale jak odliczał Kabaret OTTO:

…Wrzesień, październik, listopad,
grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec
i...
Wakacje, znów będą wakacje,
Na pewno mam rację wakacje będą znów!

L.P.

Życie Akademickie nr 8-9/2017

Lato Lato wszędzie 

Zwariowało oszalało moje serce…..

Sezon ogórkowy trwa w najlepsze. Oddajemy się błogiemu lenistwu.

Życie nie lubi jednak próżni. Nie tak dawno zakończyły się we Wrocławiu 10. Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017. Podsumowanie tego wydarzenia zamieszczamy w niniejszym numerze newslettera. Poniżej przeczytają również Państwo o udziale naszego studenta Grzegorza Kmiecika w rzymskim maratonie. Dawid Kutryn relacjonuje swój udział w IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej dotyczącej ochrony praw człowieka w Europie, Australii i Oceanii. Natomiast studenci Terapii Zajęciowej obszernie opisują swój pobyt w Sejmie i Senacie RP na zaproszenie posła Sławomira Piechoty.

Szanowni Czytelnicy – życzymy zatem miłej lektury, ale przede wszystkim słonecznego dalszego ciągu wakacji. Mamy nadzieję spotkać się z Państwem we wrześniu i wspólnie rozpocząć kolejny rok akademicki. Do zobaczenia !

L.P.

Życie Akademickie nr 7/2017

Kolejny rok akademicki dobiega końca. Ostatnie zaliczenia, egzaminy i rozpoczną się długo wyczekiwane wakacje. Większość z nas wyjedzie zapewne na wypoczynek. Dlatego wszystkim życzymy dużo słońca i ciepła, zwłaszcza iż tegoroczna wiosna specjalnie nas nie rozpieszczała.

Ostatnie tygodnie na naszej uczelni obfitowały w różne konferencje naukowe. Relacje z nich zamieszczamy poniżej. W niniejszej odsłonie newslettera powrócimy, za sprawą relacji Konrada Gawłowskiego, do klimatu tegorocznych AW-aliów. Henryk Nawara zaprosi czytelników na Piknik „Pod kasztanami” oraz organizowany po raz pierwszy Akademicki Tygiel Artystyczny.

Na szczególną jednak uwagę zasługuje rozmowa z prof. Piotrem Ponikowskim – Prorektorem ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ale przede wszystkim wybitnym polskim kardiologiem.

Życzymy miłej lektury…

L.P.

Życie Akademickie nr 6/2017

A miało być tak pięknie… Niestety z przyczyn od nas i od uczelni niezależnych wydawanie papierowej wersji „Życia Akademickiego” zostaje zawieszone. Pozostaje tylko wersja elektroniczna w formie comiesięcznego newslettera. Mamy nadzieję, iż się Państwo tym nie zrażą i dalej będą chętnie czytać, a i czasami pisać do „Życia Akademickiego”.

Z racji na sportowy charakter naszej uczelni poniższe wydanie newslettera poświęcamy między innymi ostatnim wydarzeniom sportowym z udziałem naszych studentów.

Prezentujemy również Państwu projekt oficjalnej maskotki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu autorstwa studentki Wydziału Fizjoterapii Anny Kuczyńskiej.

Miłej lektury…

L.P.

 

Życie Akademickie nr 5/2017

 http://www.pfon.org/images/stories/aktualnosci/20160330_logo_wdrazanie_900.jpg Niniejszy numer newslettera poświęcamy problematyce osób niepełnosprawnych. Zainspirował nas do tego wykład posła Sławomira Piechoty wygłoszony na naszej uczelni pod koniec marca br, a dotyczący praw osób niepełnosprawnych zapisanych w Konwencji Narodów Zjednoczonych.

Być może nie zdają sobie Państwo sprawy jak wielu mamy niepełnosprawnych studentów. Jesteśmy pełni uznania dla ich siły i wytrwałości. Aby zdobyć wykształcenie, walczą codziennie z ograniczeniami, jakie narzucił im los. Każda uczelnia, w tym również Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nie pozostaje obojętna wobec tych osób. Nasi studenci mają swojego opiekuna – Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnością . Nie rzadko też korzystają z pomocy asystentów np. tłumaczy języka migowego.

Mamy nadzieję, iż poruszona w poniższym newsletterze problematyka zainteresuje naszych czytelników i przeczytacie go Państwo od pierwszej do ostatniej strony.

L.P.

Życie Akademickie nr 4/2017

Od ponad miesiąca teoretycznie mamy wiosnę. Kwitną krzewy, zazieleniły się drzewa. Tylko temperatura jakby trochę jesienno-zimowa, chociaż w myśl porzekadła kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy, trochę lata wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Ze względu na panującą za oknem aurę przeczytają zatem Państwo w niniejszym numerze newslettera jeszcze zimową, studencką relację Patrycji Jaskuły z XXIX Memoriału im. Bronisława Haczkiewicza, Henryk Nawara, jak zawsze humorystycznie, opowie o braci studenckiej i jej przygodach na obozach w Olejnicy, Weronika Stodółka zrelacjonuje coroczny Bal Doktoranta organizowany przez uczelnie wrocławskie, Konrad Gawłowski opisze kolejną edycję Maratonu Pływackiego „Eikiden”, a Zbigniew Ziober opowie o swojej przygodzie z biegami ekstremalnymi.

Cieszy nas bardzo coraz większa aktywność studencka. Mamy nadzieję, iż grono współpracowników „Życia Akademickiego” będzie się stopniowo powiększać.

Wielkimi krokami zbliża się tzw. długi weekend majowy. Mamy nadzieję na zdecydowaną poprawę pogody. Życzymy Państwu dużo słońca i dobrej zabawy.

L.P.

Życie Akademickie nr 3/2017

Jesteśmy już po dorocznym Balu Sportowca. Znaczy to, iż nadszedł koniec karnawału. Czas zabaw za nami. Rozpoczął się okres Wielkiego Postu – w Kościele Katolickim – czas pokuty i zadumy, przygotowujący nas do najważniejszych świąt dla chrześcijan – świąt wielkanocnych.

Powspominajmy jednak jeszcze tegoroczny Bal Sportowca i XXIV Plebiscyt „Życia Akademickiego” na najlepszego trenera i sportowca 2016. Przypomnijmy sobie laureatów – polecamy rozmowę z najlepszym trenerem 2016r. - Markiem Rożejem oraz rozmowę z Kasią Sobczak - najlepszą zawodniczką w sporcie paraolimpijskim w 2016r.

Przeczytajmy także o wyróżnionym za „sportowy hart ducha” Damianie Królewiczu. Relacje z Balu i Plebiscytu opatrzone zostały zdjęciami, na których, mamy nadzieję, odnajdą się czytelnicy marcowego newslettera.

L.P.

Życie Akademickie nr 2/2017

Szanowni Państwo, luty dobiega końca. Przed nami jeszcze zaledwie kilka tygodni kalendarzowej zimy. Wszyscy zapewne z utęsknieniem czekamy na nadejście wiosny, gdyż tegoroczna zima dała nam się mocno we znaki.

Na kończącą się porę roku nie narzekali jednak studenci ze specjalizacji instruktorskiej narciarstwa i snowboardu, którzy w niniejszym numerze newslettera relacjonują dla Państwa swój wyjazd na austriacki lodowiec Kaunertal.

Nie wszyscy jednak lubią białe szaleństwo. Co poniektórzy wolą biegać…z Aten do Maratonu.

Jeszcze inni tańczą i śpiewają, realizując jednocześnie szczytny charytatywny cel.

Roztańczeni i rozśpiewani zakończymy tegoroczny karnawał na zbliżającym się wielkimi krokami Balu Sportowca. Jak co roku wybierzemy również najlepszego sportowca i trenera naszej uczelni w 2016 roku.

Życie to jednak nie tylko zabawa, to także czas zadumy, refleksji i wspomnień. Absolwenci naszej uczelni wspominali niezwykle ciepło, ale i z dużym poczuciem humoru zmarłego w zeszłym roku doc. dr Adama Haleczkę.

Mamy więc nadzieję, iż każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś ciekawego do przeczytania. Po raz kolejny życzymy zatem miłej lektury.

L.P.

Życie Akademickie nr 1/2017

httpsdecoplanet.plpl9-fotolia--45956186Święta, Święta i po Świętach...W niniejszym numerze newslettera przypominamy Państwu spotkania wigilijne, które odbyły się na naszej uczelni. Magiczny czas Bożonarodzeniowy minął bezpowrotnie, kolejny za ładnych -naście miesięcy. Życzyliśmy sobie wszystkiego, co najlepsze świątecznie i noworocznie. Mamy nadzieję, że owe życzenia nie przebrzmiały już i są nadal aktualne.

Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego wraz z JM Rektorem dokonała uroczystego otwarcia Centrum Kultury Akademickiej, miejsca, w którym spotykać się będą studenci i spędzać tam wolny czas.

Erasmus natomiast „otworzył drzwi” dla studentów chętnych do poznawania świata, ale i uczenia się. Czeka na Nich 47 uczelni partnerskich w 18 krajach. Jest zatem w czym wybierać.

Okres świąteczno-noworoczny za nami, ale w najlepsze trwa karnawał. Bawmy się, Szanowni Państwo, tańczmy do białego rana i choć na moment zapomnijmy o troskach dnia codziennego.

28 lutego – na zakończenie tegorocznego karnawału – odbędzie się Bal Sportowca Akademii Wychowania Fizycznego połączony z rozstrzygnięciem XXIV Plebiscytu „Życia Akademickiego” na najlepszego sportowca i trenera AWF Wrocław oraz KS AZS Wrocław minionego roku. Wszystkim chcącym wziąć w nim udział gwarantujemy szampańską zabawę i niepowtarzalną atmosferę.

L.P.

Życie Akademickie nr 3/2016

fot_14._h._nawara.jpg A oto trzeci numer newslettera „Życia Akademickiego”. Zrelacjonujemy w nim dla Państwa październikowe obchody Jubileuszu 70-lecia naszej uczelni, dzień po dniu.

Były prezes Klubu Górskiego „Olimp” Jakub Pawłowski przedstawi historię działania Klubu. Kierownik ZPT „Kalina” Aleksander Sobera opowie czytelnikom o udziale zespołu w Festiwalu Wyszehradzkim w Trnavie. Jak zawsze aktywny Erasmus – krótka informacja Pani Moniki Ileckiej-Folcik o udziale zagranicznych gości w programie orientacyjnym pt. Erasmus in good condition.

No i „Studenckim piórem” – niezastąpiony Konrad Gawłowski relacjonuje coroczną akcję Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego „AWF oddaje krew” i po raz pierwszy na łamach newslettera Uniwersytet Trzeciego Wieku – Pani Joanna Kwiatkowska opisuje otrzęsiny I roku.

Po krótce relacjonujemy również spotkanie Stowarzyszenia Absolwentów podsumowujące obchody 70- lecia naszej uczelni oraz otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Szanowni Czytelnicy – kolejna odsłona newslettera już chyba po Nowym Roku, bowiem w grudniu oddamy do rąk pracowników, studentów i absolwentów uczelni wydanie papierowe „Życia Akademickiego”. Już teraz zachęcamy do nabycia pierwszego numeru. Życzymy miłej lektury czytelnikom newslettera jak i czytelnikom grudniowego wydania gazety.

Życie Akademickie nr 2/2016

img_3100_1.jpgCzas toczy się niezwykle szybko. Dopiero co rozsyłaliśmy pierwszy numer newslettera „Życia Akademickiego”. A tu… kolejny. Cieszy przede wszystkim aktywność studencka. Przeczytają bowiem Państwo relację studenta Konrada Gawłowskiego – członka Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego z tegorocznego Obozu Adaptacyjnego w Olejnicy oraz relację studentek Agaty Czernik i Katarzyny Tendaj z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, w których uczestniczyły jako wolontariuszki.

Ale nie tylko studenci piszą. Pan prof. Lesław Kulmatycki zrelacjonował dla czytelników „Życia Akademickiego” Międzynarodowe Seminarium Naukowe Joga w Polsce – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, a Pan dr inż. Sławomir Winiarski udział Katedry Biomechaniki w Dolnośląskim Festiwalu Nauki na przestrzeni lat.

Szczególnie polecamy jednak rozmowę z Panem dr Wojciechem Seidlem – trenerem paraolimpijczyków, dotyczącą m.in. udziału polskich pływaków w Igrzyskach Paraoplimpijskich w Rio de Janeiro. Jak zawsze zamieszczamy aktualne informacje, dotyczące Erasmusa.

Szanowni Państwo – miłej lektury. W przygotowaniu kolejne edycje newslettera, ale przede wszystkim grudniowe, papierowe wydanie „Życia akademickiego”.

Życie Akademickie nr 1/2016

fot._henryk_nawara2.jpgWraz z początkiem roku akademickiego 2016/2017 rozpoczynamy dystrybucję Newslettera „Życia Akademickiego” pisma społeczności Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Chcielibyśmy na bieżąco informować Państwa o tym, co ważnego wydarzyło się w życiu uczelni, z punktu widzenia pracowników, absolwentów, ale przede wszystkim studentów. Wszyscy Państwo macie szansę zaistnieć na łamach Newslettera, przesyłając nam swoje teksty.

W związku z niedawną Inauguracją Roku Akademickiego oraz przekazaniem władzy nowemu Rektorowi pierwszy numer zawierać będzie relacje: ze spotkania JM Rektora Andrzeja Rokity z pracownikami Rektoratu oraz z Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017. Przeczytają Państwo również relację dr Macieja Kochańskiego z „34. PKO Wrocław Maratonu” oraz wywiad z naszymi studentami – Olimpijczykami z Rio: Asią Linkiewicz, Rafałem Omelko i Robertem Soberą.

Zamieszczamy również krótkie informacje dotyczące Erasmusa, studiów podyplomowych proponowanych przez Centrum Doskonalenia Kadr oraz zapowiedź Konferencji Naukowej. Zachęcamy, zatem do lektury pierwszego numeru. Kolejny już w przygotowaniu.