Niespożyte pokłady energii, hart ducha i ciała, to tylko niektóre z zalet pracownika naszej Uczelni profesora Jana Chmury. Interesujący przebieg miało zrealizowane w dniu 19 listopada 2015 roku spotkanie znakomitego dydaktyka i uczonego ze studentami Akademii Wychowania fizycznego we Wrocławiu. Wykład poświęcony był omówieniu uczestnictwa prof. Jana Chmury w zaliczanym do grupy najtrudniejszych biegów na świecie – Soweto Marathon w RPA. Nasz dzielny maratończyk nie tylko ukończył bieg ale wyprzedził na mecie wielu zawodników, często znacznie młodszych od siebie. I chociaż czas jaki uzyskał odbiega od Jego najlepszego życiowego rezultatu uzyskanego na tym dystansie, to styl i sposób walki z przeciwnościami jakie spotkał na tej trudnej trasie muszą budzić podziw i szacunek.
Z dużą radością i satysfakcją chcę przekazać naszej społeczności akademickiej informację dotyczącą realizowanego przeze mnie projektu Korona Ziemi. Kontynent afrykański zdobyty! Po heroicznej walce z upałem i niedotlenieniem w dniu 01 listopada 2015 roku pokonałem, najtrudniejszy ze wszystkich przebiegniętych przeze mnie dystansów - maraton w Johanesburgu w RPA. Już na starcie o godz. 6.15 temperatura wynosiła 24 stopnie Celsjusza, a większość trasy biegłem w upale sięgającym 34-35 stopni Celsjusza. Pomimo systematycznego nawadniania organizmu (co 3 km) lejący się żar z nieba i rozgrzany asfalt doprowadziły do przekroczenia krytycznego punktu odwodnienia.
Pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: dr Waldemar Andrzejewski, dr Krzysztof Kassolik i prof. dr hab. Piotr Dzięgiel otrzymali zespołową nagrodę naukową w 2014 roku przyznaną przez Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk za eksperymentalne badania wpływu masażu na proces angiogenezy.
Naukową nagrodę indywidualną w 2014 przyznaną przez Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk otrzymał dr hab. Jarosław Fugiel za badania nad związkami stężeń ołowiu i kadmu we krwi z rozwojem zdolności koordynacyjnych u dzieci i młodzieży.
W dniu 13 listopada 2015 roku w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się otwarte Posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola z okazji Jubileuszu polskiego 70-lecia środowiska akademickiego we Wrocławiu.
W trakcie posiedzenia nastąpiło uroczyste wręczenie nagród Konferencji Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola za szczególne działania w środowisku studenckim, które przypadło Zespołowi Pieśni i Tańca „Jedliniok” oraz Zespołowi Tańca Ludowego Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu „Kalina”.
W dniu 05. 11. 2015 r. w Sali Kominkowej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu odbyło się spotkanie Prorektora ds. Studenckich i Sportu Akademickiego – dr hab. Andrzeja Rokity, prof. AWF z trenerami i opiekunami sekcji. W uroczystości wzięli udział także Prodziekani ds. Studenckich, wydziałów Fizjoterapii i Wychowania Fizycznego: dr hab. Bożena Ostrowska, prof. AWF i dr Jacek Stodółka. Celem rozmów było podsumowanie ubiegłorocznej działalności w zakresie upowszechniania sportu, rozwiązanie bieżących problemów, a także omówienie planów na przyszłość.
W ostatnich dniach października 2015 r studenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu uczestniczyli w koncercie zrealizowanym w BF IMPART, w ramach Teatru Piosenki. Intencją tych kulturalnych przedsięwzięć, organizowanych pod hasłem Przed premierą, których inicjatorami są Jana Poprawa i Bogusław Sobczuk jest promowanie najzdolniejszych polskich wykonawców młodego pokolenia. Tym razem podziwialiśmy studentkę Łódzkiej Akademii Muzycznej Dagmarę Czechurę, której na fortepianie akompaniował Kamil Barański.
Pełnomocnik rektora ds. studentów uzdolnionych artystycznie
Henryk Nawara
Kiedy stawiałem swoje pierwsze kroki na taśmie byłem jedną z pierwszych osób w Polsce. Zanim zapoznałem się z slackline, wspinałem się już około od trzech lat. W 2006 roku właśnie przez wspinanie odkryłem czym jest slackline. Swoje początki nie zaliczyłbym do wyjątkowo łatwych, a przez to udanych. Nie miałem dostępnych praktycznie żadnych informacji na temat techniki czy montażu, więc ciężko było o szybki progres. Przez dłuższy czas nie zdawałem sobie sprawy, że niezbędne informacje byłby dostępne na międzynarodowym forum. Pierwszy highline pokonałem 20 maja 2006 roku podczas pierwszych krajowych zawodów slackline (na których zająłem I miejsce we wszystkich trzech kategoriach) – „Slackline Masters”. Od tego momentu poświęciłem się całkowicie nowej pasji.
W dniu 23 października 2015 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom roku akad. 2014/2015 studiów:
- I i II stopnia kierunku Fizjoterapia,
- I stopnia kierunku Kosmetologia,
- I stopnia kierunku Terapia zajęciowa.
W roku akademickim 2014/2015 na Wydziale Fizjoterapii studia I i II stopnia ukończyło łącznie 375 osób.
Fot. Maciej Kosim
W dniu 23 października 2015 r. odbyła się uroczystość Święta Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz jubileusz 20-lecia Wydziału Fizjoterapii.
Podczas uroczystości odnowiono dyplomy absolwentom uczelni z roku 1965. Wręczono także dyplomy doktorskie, medale, nagrody oraz wyróżnienia najlepszym trenerom.