AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
University School of Physical Education
adres: al. Ignacego Jana Paderewskiego 35; 51-612 Wrocław
REKTORAT
adres: ul. Stefana Banacha 11, 51-617 Wrocław,
tel. +48 (71) 347 31 14; 347 31 01
fax: +48 (71) 347 31 81
Pakiet Informacyjny ECTS
[rok akad. 2012/2013]
WYDZIAŁ FIZJOTERAPII
KIERUNEK KOSMETOLOGIA
Opracowanie:
dr hab. Anna Skrzek, prof. nadzw.
Prorektor ds. Nauczania
AWF we Wrocławiu
SPIS TREŚCI
Koordynator Uczelniany |
Koordynatorzy Wydziałowi ECTS |
|
Dr Agnieszka Pisula-Lewandowska Wydział Fizjoterapii al. I.J. Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław tel. (+ 48.71) 347 30 72 fax: (+ 48.71) 347 30 81 |
dr hab. Anna Skrzek, prof. nadzw.Prorektor ds. Nauczania ul. Banacha 11, 51-617 Wrocław tel. (+48.71) 347 31 66 fax: (+48.71) 348 31 25 e–mail: anna.skrzek@awf.wroc.pl |
Doc. dr Kazimierz Witkowski Wydział Nauk o Sporcie al. I.J. Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław tel. +48 (71) 347-33-80 fax: (+ 48.71) e-mail: kazimierz.witkowski@awf.wroc.pl |
|
Dr Ryszard Jan Błacha Wydział Wychowania Fizycznego al. I.J. Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław tel. (+ 48.71) 347 34 27 fax: (+ 48.71) 347 34 37 e-mail: ryszard.blacha@awf.wroc.pl |
Pakiet informacyjny adresowany jest do kandydatów na studia oraz do studentów innych uczelni krajowych i zagranicznych pragnących zaliczyć część swoich studiów w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Pakiet zawiera informacje o Wrocławiu, Akademii, jej strukturze i działalności, a przede wszystkim o studiach prowadzonych w uczelni, zasadach rekrutacji na studia oraz zasadach studiowania.
System ECTS, opracowany w późnych latach osiemdziesiątych przez Komisję Wspólnoty Europejskiej, służy ułatwieniu dostępu do pełnej informacji o programach studiów prowadzonych w uczelniach, a przez to zwiększeniu i usprawnieniu międzyuczelnianej i międzynarodowej wymiany studentów. Określony w systemie ECTS sposób pomiaru i oceny wiedzy, kompetencji i umiejętności zdobytych przez studenta, wyrażony w punktach ECTS, umożliwia rozpoznanie i uznanie programu studiów zaliczonego w uczelni partnerskiej, krajowej bądź zagranicznej.
System ECTS, pierwotnie opracowany dla mobilności studentów – transferu punktów ECTS, został następnie dopracowany do roli akumulacji punktów przez studenta w procesie kształcenia. Akronim ECTS jest nadal stosowany, chociaż oznacza aktualnie the European Credit Transfer and Accumulation System.
Pakiet Informacyjny ECTS jest podstawowym dokumentem systemu ECTS – the European Credit Transfer System – zawierającym pełną informację o Uczelni, jej strukturze i działalności, studiach i programach prowadzonych w Uczelni oraz o zasadach studiowania. Punkty ECTS są liczbą przyporządkowaną przedmiotowi odzwierciedlającą całkowity nakład pracy studenta (tj. udział w zajęciach oraz pracę własną w domu, bibliotece) potrzebny do zaliczenia przedmiotu, czyli do zdobycia wiedzy, umiejętności i kompetencji założonych w programie i celu realizacji przedmiotu. Student otrzymuje przypisaną przedmiotowi liczbę punktów ECTS po spełnieniu wszystkich, określonych w planie studiów i programie nauczania, wymagań oraz osiągnięciu właściwego poziomu założonych dla tego przedmiotu efektów kształcenia.
Liczba punktów ECTS przypisanych przedmiotom w semestralnym programie studiów wynosi około 30 (27-33), zaś w programie rocznym 60. Warunkiem zaliczenia semestru/roku studiów jest uzyskanie przez studenta liczby punktów wynikającej z planu studiów i programu nauczania, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie studiów.
Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów w AWF:
pierwszego stopnia wynosi 180
drugiego stopnia wynosi 120
System ECTS opracowano pod kątem stworzenia przejrzystych zasad mobilności studentów, a w szczególności poznania oraz uznania (okresu) i programu studiów realizowanych przez studenta w uczelni partnerskiej. Celowi temu służą kluczowe dokumenty ECTS:
Pakiet informacyjny/katalog kursów. Pakiet informacyjny zawiera szeroki wachlarz danych o Uczelni, prowadzonych studiach i zasadach studiowania, realizowanych programach nauczania i warunkach zaliczania tych programów, a także praktyczne informacje o mieście, jego zasobach kulturowych i turystycznych, etc.
Formularz zgłoszeniowy (Application Form) z danymi personalnymi studenta niezbędnymi do zarejestrowania go w uczelni partnerskiej.
Porozumienie o programie zajęć (Learning Agrement) służy do zawarcia porozumienia między studentem i uczelniami: macierzystą i partnerską o programie realizowanym przez studenta w uczelni partnerskiej i zasadach jego uznania i zaliczenia w uczelni macierzystej*/.
Wykaz zaliczeń (Transcript of records) stanowi potwierdzenie przez uczelnię partnerską zaliczenia przez studenta mobilnego programu. W dokumencie tym podany jest wykaz przedmiotów zaliczonych, wraz z ocenami i punktami ECTS uzyskanymi przez studenta**/.
Dowód zaliczenia przez uczelnię macierzystą programu realizowanego w uczelni partnerskiej (Proof of recognition). Dokument ten ma potwierdzić dotrzymanie przez uczelnię macierzystą warunków umowy zawartej w Porozumieniu o programie zajęć, poprzez wykazanie w nim przedmiotów i liczby punktów ECTS uznanych w karcie osiągnięć studenta.
Wszelkie zmiany wprowadzane do Porozumienia o programie zajęć, zwanym dalej Porozumieniem, przez którąkolwiek ze stron, wymagają formy pisemnej zatwierdzonej przez wszystkie strony porozumienia: studenta, uczelnię partnerską i uczelnię macierzystą. Uczelnia powinna dołożyć wszelkich starań, aby przy sporządzaniu Porozumienia nie dopuścić do powstania istotnych różnic programowych w stosunku do standardów kształcenia dla danego kierunku studiów. W przypadku, gdy różnic tych nie da się uniknąć, należy przed wyjazdem studenta do uczelni partnerskiej określić sposób i termin realizacji oraz zaliczenia różnic programowych.
Jeżeli wszystkie uzgodnione w Porozumieniu warunki zostaną przez studenta spełnione, okres studiów (przedmioty, zaliczenia, egzaminy, punkty ECTS) zostaną mu uznane i potraktowane jako równoważne z odpowiednim okresem studiów (przedmiotami, zaliczeniami, egzaminami, punktami) w uczelni macierzystej. Decyzję o tym, czy uzgodnione warunki zostały spełnione przez studenta, podejmuje dziekan uczelni macierzystej.
W przypadku stwierdzenia niezgodności między Porozumieniem o programie zajęć i Wykazem zaliczeń, decyzję, co do sposobu i zakresu zaliczenia programu i okresu studiów podejmuje dziekan uczelni macierzystej. Dziekan decyduje, czy niespełnienie warunków Porozumienia przez studenta stanowi podstawę do skreślenia go z listy studentów, czy skutkuje koniecznością zaliczenia przez studenta, w uczelni macierzystej, dodatkowych przedmiotów. Dziekan decyduje również o konieczności zwrotu przez studenta, części lub całości, otrzymanego grantu. Zwrot grantu nie będzie wymagany od studenta w przypadku zaistnienia okoliczności od studenta niezależnych, określanych jako „siły wyższe”. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody od Agencji Narodowej na zaniechanie zwrotu grantu.
Wymiana studentów może być realizowana tylko i wyłącznie z uczelnią posiadającą KARTĘ ERASMUSA, ważną na dany rok akademicki, z którą została podpisana umowa bilateralna.
Student zakwalifikowany na wyjazd w ramach programu ERASMUS musi spełniać następujące kryteria formalne:
1) być obywatelem kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie ERASMUS lub posiadać oficjalny status uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium danego kraju,
2) być oficjalnie zarejestrowanym na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania tytułu licencjata/inżyniera lub magistra w uczelni będącej stroną niniejszej umowy,
3) być (w momencie wyjazdu) studentem co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia (pierwszego cyklu),
4) powinien znać język wykładowy wybranej uczelni na tyle, żeby móc uczestniczyć w zajęciach,
5) warunkiem koniecznym przy wyjeździe jest zaliczenie wszystkich przedmiotów na semestrach poprzedzających wyjazd.
Pobyt studenta w uczelni partnerskiej, w celu zrealizowania części studiów, nie może być krótszy niż 3 miesiące lub pełny, najkrótszy cykl kształcenia (np. trymestr lub semestr) i nie może być dłuższy niż 1 rok akademicki. Minimalny okres pobytu w uczelni partnerskiej odnosi się tylko do okresu studiowania i nie zawiera okresu czasu ewentualnego przygotowania językowego czy odbywania praktyki.
Z każdym studentem zakwalifikowanym na wyjazd w ramach programu ERASMUS zostaje sporządzona pisemna umowa o programie zajęć realizowanym w uczelni partnerskiej (Learning Agrement). Student zakwalifikowany do wyjazdu otrzyma Kartę Studenta Erasmusa dostarczoną uczelni przez Narodową Agencję.
Uczelnia przyjmująca nie może żądać od studenta opłat za naukę (czesne, wpisowe, opłaty egzaminacyjne, opłaty za korzystanie z laboratoriów, bibliotek itp.). Pobieranie pewnych niewielkich opłat (członkostwo w organizacjach studenckich, korzystanie z kserokopiarki itp.) jest dopuszczalne na warunkach identycznych, jakie obowiązują studentów lokalnych.
Wypłata wszelkich stypendiów krajowych (socjalnych, naukowych i innych), do których student nabył prawo przed wyjazdem, będzie kontynuowana w czasie pobytu studenta w uczelni partnerskiej. Student powinien mieć zagwarantowane prawo do ubiegania się o wypłatę powyższych świadczeń również po powrocie do uczelni macierzystej, a oceny uzyskane w uczelni partnerskiej przeliczone na skalę ocen obowiązującą w kraju, powinny być podstawą ubiegania się o stypendia za wyniki w nauce.
Student – po powrocie z uczelni partnerskiej – powinien złożyć we właściwym dziekanacie kartę zaliczeń (Transcript of Records) z uczelni przyjmującej (partnerskiej) oraz wypełnić Ankietę według wzoru dostarczonego przez uczelnię macierzystą.
II. INFORMACJE o
UCZELNI
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO we WROCŁAWIU
1. Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i 112 mostów. Miasto, w swojej ponad tysiącletniej historii, kilkakrotnie zmieniało przynależność państwową rozwijając się pod panowaniem Piastów, królów Czech, Habsburgów, aby od 1945 roku budować pozycję ważnej polskiej aglomeracji. Bogata i burzliwa historia wpisała się w ocalałe pomniki architektury jak np: Ostrów Tumski – średniowieczny zespół architektury sakralnej, Ratusz – wspaniała budowla gotycka, Uniwersytet Wrocławski z barokową Aulą Leopoldyńską.
Dzisiaj Wrocław jest znaczącym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym.
Wspaniała architektura i bogata oferta wydarzeń artystycznych przyciągają rzesze turystów. Do największych atrakcji kulturalnych należą: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wratislavia Cantans”, Festiwal „Jazz nad Odrą”, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, a także wspaniałe spektakle wystawiane w kilkunastu teatrach, operze, operetce itd. Niewątpliwą atrakcją kulturalną Wrocławia jest Panorama Racławicka – gigantyczna rotunda mieszcząca obraz panoramiczny przedstawiający bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku.
Wrocław jest liczącym się w kraju, a także Europie, ośrodkiem imprez wystawienniczych i targowych organizowanych w Hali Ludowej. Wrocław 2012 – Gospodarz Finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczącym około 650 tysięcy mieszkańców. Należy do największych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Dzięki studiującym w mieście stu czterdziestu tysiącom studentów Wrocław, mimo tysiącletniej historii, jest miastem młodym, tętniącym życiem przez 24 godziny na dobę. Doceniają i kochają to miasto zarówno jego mieszkańcy, jak również wizytujący je goście i turyści.
2. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Początki wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, obchodzącej w 2011 roku jubileusz sześćdziesięciopięciolecia działalności, były bardzo skromne i wywodzą się z utworzonego, w ciężkich, powojennych miesiącach odbudowy miasta, rocznego kursu nauczycieli wychowania fizycznego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu mgra Zbigniewa Skrockiego – organizatora kultury fizycznej na Ziemiach Odzyskanych oraz profesora Andrzeja Klisieckiego – Kierownika Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego, już w 1946 roku wspomniany roczny kurs przekształcono w trzyletnie Studium Wychowania Fizycznego (SWF) przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu i Politechniki. Profesor Andrzej Klisiecki, pierwszy dyrektor Studium obdarzył je mianem „Słonecznej Uczelni”. W 1950 roku SWF zostało przekształcone w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego (Rozp. Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1950 roku – Dz.U. Nr 29, poz. 273). Po sześciu latach działalności Szkoła opracowała nowe programy nauczania i wydłużyła cykl kształcenia do czterech lat, dzięki czemu zdobyła uprawnienia do nadawania swoim absolwentom dyplomu i tytułu magistra. W 1972 roku Szkoła uzyskała rangę i status Akademii Wychowania Fizycznego (Rozp. Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1972 roku – Dz.U. Nr 54, poz 350). Akademia Wychowania Fizycznego, z siedzibą we Wrocławiu, jest akademicką uczelnią publiczną, posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym ( Dz.U. Nr 164, poz. 1365).
Prężnie rozwijająca się Akademia, dzięki istotnym zmianom w strukturze organizacyjnej, poszerzaniu profili kształcenia i umacnianiu badań naukowych jest dzisiaj nowoczesną placówką szkolnictwa wyższego. Aktualnie kształcenie w Akademii odbywa się na czterech kierunkach studiów: wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, sport oraz fizjoterapia.
W ponad sześćdziesięcioletniej historii Uczelni, jej mury opuściło ponad 31 tysięcy absolwentów – magistrów w zakresie wychowania fizycznego, turystyki i rekreacji oraz fizjoterapii (rehabilitacji ruchowej). Ogromne rzesze słuchaczy studiów podyplomowych i kursów kwalifikacyjnych realizowanych w Akademii zdobyły uprawnienia trenerskie i instruktorskie w zakresie licznych dyscyplin szeroko pojętej kultury fizycznej.
Wśród absolwentów Akademii są nazwiska znanych olimpijczyków, mistrzów świata i Europy, jak m.in.: Piotr Albiński (pływanie), Danuta Bułkowska-Milej (lekkoatletyka), Wiesław Gawlikowski (strzelectwo), Piotr Haczek (lekkoatletyka), Joanna Jakimiuk (szermierka), Rafał Kubacki (judo), Małgorzata Książkiewicz (strzelectwo), Krzysztof Kucharczyk (strzelectwo), Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Zbigniew Pietrzykowski (boks), Ryszard Szurkowski (kolarstwo), Marek Łbik (kajakarstwo), Ryszard Seruga (kajakarstwo), Edward Ligocki (spadochroniarstwo), Witold Świadek (sporty lotnicze), Urszula Włodarczyk (lekkoatletyka), Józef Zapędzki (strzelectwo), Władysław Żmuda (piłka nożna) oraz zasłużonych trenerów: Wiesław Błach i Kazimierz Witkowski (judo), Kazimierz Górski (piłka nożna), Andrzej Kijowski i Kazimierz Kurzawski (strzelectwo), Andrzej Piątek (kolarstwo), Mieczysław Łopatka i Jerzy Świątek (koszykówka), Czesław Ptak (boks), Wacław Skarul (kolarstwo), Edward Chatala, Marek Kubiszewski, Józef Lisowski i Bogumił Mańka (lekkoatletyka) i wielu, wielu innych.
Obecnie studiują i trenują m.in.: lekkoatleci – Michał Bieniek, Marta Chrust-Rożej, Urszula Domel, Sylwia Ejdys, Weronika Wedler, Milana Pędziwiatr; judo – Łukasz Błach; szpadziści –Tomasz Motyka [srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie], Maciej Szumski, tenis stołowy – Daria Łuczakowska; piłka siatkowa – Jakub Jarosz (złoty medalista Mistrzostw Europy); strzelectwo – Tomasz Wawrzonowski; pływanie – Agata Korc; pięciobój nowoczesny – Marcin Horbacz i Edyta Małoszyc; taekwon-do – Amit Batra; akrobatyka – Tomasz Adamczyk oraz Marta Szymczak – karate. W Akademii kształci się ponad 5000 studentów.
Akademia posiada uprawnienia do doktoryzowania i nadawania stopnia doktora habilitowanego. Wypromowała już ponad 500 doktorów, 33 osobom przyznała stopień naukowy doktora habilitowanego.
Uczelnia zatrudnia 625 osób, w tym 332 nauczycieli akademickich – 29 profesorów tytularnych, 28 osób z tytułem doktora habilitowanego, 10 osób na stanowisku docenta, 126 adiunktów, 60 starszych wykładowców, 33 asystentów, 19 wykładowców, 20 instruktorów i 7 lektorów.
Akademia Wychowania Fizycznego
al. Ignacego J. Paderewskiego 35
51-612 Wrocław
Rektorat
ul. Stefana Banacha 11, 51-617 Wrocław,
tel. + 48 (71) 347 31 14; 347 31 01
fax: + 48 (71) 347 31 81
e-mail: rektor@awf.wroc.pl
2.2. Władze uczelni
Rektor
Prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz
e-mail: rektor@awf.wroc.pl
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
Prof. dr hab. Zofia Ignasiak
e-mail: prorektor.nauki@awf.wroc.pl
Prorektor ds. Nauczania
Dr hab. Anna Skrzek, prof. nadzw.
e-mail: prorektor.nauczania@awf.wroc.pl
Prorektor ds. Studenckich i Sportu Akademickiego
Dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw.
e-mail: prorektor.sportu@awf.wroc.pl
Wydział Fizjoterapii
Utworzenie Wydziału Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (AWF) poprzedzone było prawie 50-letnią historią nauczania fizjoterapii oraz badań naukowych w tym zakresie. Pierwsze wykłady z rehabilitacji ruchowej w Akademii prowadzone były od roku akademickiego 1952/1953. W 1960 roku utworzono Zakład Usprawniania Leczniczego, który w 1971 roku przekształcono w Zakład Rehabilitacji i Higieny. Wraz z rozwojem rehabilitacji i doskonaleniem jej metod znacznemu poszerzeniu uległ zakres kształcenia studentów i badań naukowych, co doprowadziło do uruchomienia w 1976 roku kierunku studiów „rehabilitacja ruchowa” i utworzenia Instytutu Rehabilitacji. Dalszy rozwój badań naukowych w zakresie rehabilitacji i kształcenie kadr pozwoliły na utworzenie w Akademii z dniem 1 października 1995 roku, na mocy decyzji Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki i Uchwały nr 133/95 Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Wydziału Rehabilitacji Ruchowej. Na skutek zniesienia przez Radę Główną kierunku studiów rehabilitacja ruchowa i utworzenia kierunku fizjoterapia Senat AWF dostosowując się do aktów ministerialnych uruchomił w 1998 roku studia na kierunku fizjoterapia i zmienił nazwę Wydziału Rehabilitacji Ruchowej na Wydział Fizjoterapii. W 2001 r. Centralna Komisja ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych przyznała Wydziałowi Fizjoterapii uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk o kulturze fizycznej.
Kierunki studiów:
Kosmetologia
Fizjoterapia
Terapia Zajęciowa
Dziekanat
al. Ignacego J. Paderewskiego 35 – Pawilon P4
51-612 Wrocław
tel: +48 (71) 347 30 82; 347 30 71
fax: +48 (71) 347 30 81
e-mail: dziekanat.fizjoterapii@awf.wroc.pl
Kierownik Dziekanatu
mgr Urszula Bartkiewicz
tel. +48 (71) 347 30 80
e-mail: urszula.bartkiewicz@awf.wroc.pl
Dziekan
Dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. nadzw.
tel: +48 (71) 347 30 70
e-mail: ewa.demczuk-wlodarczyk@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauki
Dr hab. Małgorzata Mraz, prof.nadzw.
Tel: +48 (71) 347 30 71
e-mail: malgorzata.mraz@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauczania
Dr Agnieszka Pisula-Lewandowska
tel: +48 (71) 347 30 72
e-mail: agnieszka.pisula-lewandowska@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Studenckich
Dr hab. Agnieszka Ostrowska, prof.nadzw.
tel: +48 (71) 347 30 72
e-mail: agnieszka.ostrowska@awf.wroc.pl
Wydziałowy Koordynator ECTS:
Dr Agnieszka Pisula-Lewandowska
tel: +48 (71) 347 30 72
e-mail: agnieszka.pisula-lewandowska@awf.wroc.pl
Wydział Nauk o Sporcie
Kierunek studiów:
Sport
– specjalność trenerska
– specjalność menedżer sportu
Kierownik
Dziekanatu
Mgr Elżbieta
Nowak
tel. +48
(71) 347-34-76
faks +48 (71)
347-34-77
e-mail:
dziekanat.sportu@awf.wroc.pl
Dziekan
Dr hab. Tadeusz Stefaniak, prof. nadzw.
tel. +48 (71) 347-34-78
e-mail:dziekanat.sportu@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Badań Naukowych
Prof dr hab. Małgorzata Słowińska-Lisowska
tel. +48 (71) 347-34-78
e-mail:
malgorzata.slowinska-lisowska@awf.wroc.pl
Prodziekan
ds. Studenckich
Doc. dr
Kazimierz Witkowski
tel: +48 (71) 347-34-78
e-mail:
kazimierz.witkowski@awf.wroc.pl
Wydziałowy
Koordynator ECTS
Doc. dr
Kazimierz Witkowski
Al. I.J.
Paderewskiego 35
51-612 Wrocław
tel: +48 (71) 347-33-80
e-mail: kazimierz.witkowski@awf.wroc.pl
Wydział Wychowania Fizycznego
Kierunki studiów:
Turystyka i rekreacja
Wychowanie fizyczne
Dziekanat
ul. Mickiewicza 98
51-684 Wrocław
tel: +48 (71) 347 34 38; 347 34 72; 347 34 28; 347 34 62
fax: +48 (71) 347 34 37
Kierownik Dziekanatu
Mgr Elżbieta Jakubczak
tel. +48 (71) 347 34 85
e-mail: elzbieta.jakubczak@awf.wroc.pl
Dziekan
Prof. dr hab. Krystyna Zatoń
tel. +48 (71) 347 34-25
e-mail: dziekan.wf@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauki
Prof. dr hab. Teresa Sławińska-Ochla
tel. +48 (71) 347 34 91
e-mail: teresa.slawinska-ochla@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauczania
Dr Ryszard Jan Błacha
tel: +48 (71) 347 34 27
e-mail: ryszard.blacha@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Studenckich
Doc. dr Jacek Stodółka
tel: +48 (71) 343 34 26
e-mail: jacek.stodolka@awf.wroc.pl
Wydziałowy Koordynator ECTS
Dr Ryszard Jan Błacha
ul. Mickiewicza 98
51-684 Wrocław
tel: +48 (71) 347 34 27
e-mail: ryszard.blacha@awf.wroc.pl
2.4. Kalendarz roku akademickiego
Rok akademicki składa się z dwóch semestrów.
Semestr zimowy zaczyna się 24 września 2012 r.
Sesja egzaminacyjna: styczeń/luty 2013 r.
Semestr letni: luty 2013 r.
Sesja egzaminacyjna czerwiec/lipiec 2013 r.
Święta (narodowe, uniwersyteckie, religijne) oraz Dni Rektorskie
27.09.2012 Inauguracja roku akademickiego
19.10.2012 Święto Uczelni
01.11.2012 Wszystkich Świętych
11.11.2012 Święto Niepodległości
01.05.2013 Święto Pracy
03.05.2013 Dzień Konstytucji 3 Maja
Maj 2013 JUVENALIA
03.06.2013 Boże Ciało
22.12.2012-06.01.2013 r. Ferie zimowe
28.03-03.04.2013 r. Ferie wiosenne
2.5. Kierunki studiów realizowane w Akademii Wychowania Fizycznego w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych
◘ kosmetologia – studia I stopnia
◘ fizjoterapia – studia I i II stopnia
◘ terapia zajęciowa – studia I stopnia
◘ sport – studia I i II stopnia
◘ turystyka i rekreacja – studia I i II stopnia
◘ wychowanie fizyczne – studia I i II stopnia
Do postępowania kwalifikującego na studia I stopnia może być dopuszczona osoba, która posiada świadectwo dojrzałości.
W przypadku osób kończących szkołę średnią za granicą wymagana jest nostryfikacja świadectwa ukończenia tej szkoły potwierdzająca uprawnienie (posiadacza) do podjęcia studiów wyższych. Nostryfikacji dokonuje kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o nostryfikację świadectwa, a w przypadku braku miejsca zamieszkania – kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której osoba zamierza złożyć świadectwo uzyskane za granicą, zwany dalej „organem nostryfikacyjnym”. Zaświadczenie wydane przez kuratora oświaty ważne jest łącznie z oryginałem nostryfikowanego świadectwa, lub jego duplikatem zalegalizowanym przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej urzędującego w państwie, w którym został wydany dokument.
Za równorzędne polskiemu świadectwu dojrzałości, bez obowiązku przeprowadzania nostryfikacji, uznaje się:
a) dyplomy IB (International Baccalaureate) wydawane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie,
b) dyplomy EB (European Baccalaureate) wydawane przez Szkoły Europejskie zgodnie z Konwencją z dnia 21 czerwca 1994 r. o statusie Szkół Europejskich.
Szczegółowe zasady nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą określa Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 kwietnia 2006 roku (Dz.U. nr 63, poz. 442 i 443).
Do postępowania kwalifikującego do przyjęcia na II stopień studiów dopuszczona jest osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów I stopnia (dyplom licencjata).
Szczegółowe zasady przyjęć na poszczególne kierunki i formy studiów w roku akademickim 2012/2013 określa Uchwała Nr 14/2011 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 26 maja 2011 roku zamieszczona na stronie internetowej Akademii: www.awf.wroc.pl
Obowiązuje elektroniczna rejestracja kandydatów – szczegóły www.awf.wroc.pl
2.7. Najważniejsze przepisy Uczelni
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu jest uczelnią publiczną posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym (DZ.U. nr 164, poz. 1365).
Podstawowym aktem wewnątrzuczelnianym regulującym działalność Akademii jest Statut Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu uchwalony przez Senat Akademii (Uchwała nr 38/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku) i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prawa i obowiązki studenta związane z tokiem studiów określa Regulamin Studiów w AWF uchwalony przez Senat Akademii (Uchwała nr 13/2012 Senatu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2012 r.) i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Sprawy nieujęte w ramach w/w aktów wewnątrzuczelnianych regulowane są poprzez Zarządzenia Rektora.
Do podstawowych obowiązków studenta należy przestrzeganie Regulaminu Studiów i innych przepisów uczelnianych.
2.8. Prawa i obowiązki studenta związane z tokiem studiów oraz szczegółowe zasady studiowania określa Regulamin Studiów w AWF umieszczony na stronie: www.awf.wroc.pl. Okresem zaliczeniowym studiów jest semestr. Podstawą zaliczenia semestru jest zaliczenie przedmiotów i uzyskanie liczby punktów ECTS określonych w planie i w programie studiów danego semestru. Podstawą zaliczenia semestru przez studenta uczestniczącego w wymianie międzynarodowej jest zrealizowanie programu określonego w Porozumieniu o programie zajęć.
Egzamin jest sprawdzianem poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych przez studenta w zakresie określonym przez program przedmiotu.
Przy zaliczeniach i egzaminach stosuje się następującą skalę ocen:
◘ oceny pozytywne
bardzo dobry .......5.0
dobry plus .......4.5
dobry .......4.0
dostateczny plus .......3.5
dostateczny .......3.0
◘ ocena negatywna
niedostateczny .......2.0
Skala ocen systemu ECTS (A,B,C,D,E,F,X,F) stosowana jest wyłącznie przy transferze ocen uzyskanych przez studenta AWF w uczelni partnerskiej na polską skalę ocen oraz przy transferze polskich ocen zdobytych w AWF przez studenta uczelni partnerskiej.
Skala ocen ECTS:
Ocena ECTS |
Ocena polska |
Definicja |
A |
5.0 |
[bardzo dobry] – wybitne osiągnięcia, wykraczające poza program, – wyniki z dopuszczeniem jedynie drugorzędnych błędów |
B |
4.5 |
[dobry plus] – powyżej przeciętnego standardu, z pewnymi błędami |
C |
4.0 |
[dobry] – osiągnięcia zgodne ze standardami, – solidna praca z szeregiem zauważalnych błędów |
D |
3.5 |
[dostateczny plus] – zadowalające wyniki, ale ze znacznymi brakami |
E |
3.0 |
[dostateczny] – praca/wyniki spełniają minimalne wymagania |
F |
2.0 |
[niedostateczny] – zaliczenie przedmiotu możliwe po powtórzeniu materiału w całości |
Do indeksu obok oceny przyjętej w regulaminie studiów wpisuje się stopień ECTS - np. 5.0A, który ma jedynie charakter informacyjny i nie zastępuje oceny wystawionej przez wykładowcę.
1. Kierunek studiów: KOSMETOLOGIA
1.1. Struktura studiów i forma studiowania
Studia I stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
1.2. Cele zawodowe i edukacyjne kształcenia
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Kosmetologia uzyskuje wykształcenie i przygotowanie zawodowe – zgodnie z wymogami obowiązującymi w ochronie zdrowia – do pracy z pacjentem w zakresie kosmetologii. Posiada wiedzę i umiejętność do:
– planowania rodzaju zabiegu kosmetycznego i stosowania kosmetyki zgodnie z rozpoznaniem,
– wykonywania zabiegów kosmetycznych, pielęgnacyjnych i upiększających, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań,
– prawidłowego odczytywania składu kosmetyku i ustalania jego zastosowania,
– przy ścisłej współpracy z lekarzem dermatologiem pielęgnowania skóry zmienionej chorobowo,
– organizowania i prowadzenia gabinetu kosmetycznego,
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
1.3. Diagram semestralny studiów I stopnia
Kierunek
KOSMETOLOGIA
ROK I, SEMESTR 1 studia I stopnia stacjonarne
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
W semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
15 |
30 |
45 |
3R |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
3 |
E |
|
3. |
15 |
15 |
30 |
2 |
Zo |
|
4. |
15 |
30 |
45 |
3R |
E |
|
5. |
15 |
|
15 |
1 |
Zo |
|
6. |
15 |
15 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
15 |
15 |
30 |
2 |
E |
|
8. |
15 |
15 |
30 |
2 |
Zo |
|
9. |
15 |
30 |
45 |
4R |
Zo |
|
|
30 |
|
30 |
2 |
Zo |
|
10. |
|
60 |
60 |
4 |
Zo |
|
11. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
165 |
255 |
420 |
30 |
|
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin, R – przedmioty rygorowe.
Kierunek
KOSMETOLOGIA
ROK I, SEMESTR 2 studia I stopnia stacjonarne
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
W semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
15 |
30 |
45 |
3R |
E |
|
2. |
15 |
30 |
45 |
3 |
E |
|
3. |
15 |
30 |
45 |
3 |
Zo |
|
4. |
15 |
60 |
75 |
6 |
Zo |
|
5. |
15 |
30 |
45 |
2 |
E |
|
6. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
8. |
|
200 |
200 |
9 |
Zo |
|
Razem |
75 |
440 |
515 |
30 |
|
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin, R – przedmioty rygorowe.
KOSMETOLOGIA
ROK II, SEMESTR 3 studia I stopnia stacjonarne
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
W semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
15 |
30 |
45 |
2 |
E |
|
2. |
15 |
30 |
45 |
3 |
E |
|
3. |
15 |
30 |
45 |
2 |
Zo |
|
4. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
5. |
30 |
|
30 |
2 |
Zo |
|
6. |
|
45 |
45 |
2 |
Zo |
|
7. |
15 |
60 |
75 |
6 |
Zo |
|
8. |
15 |
45 |
60 |
3 |
E |
|
9. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
10. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
11. |
|
100 |
100 |
5 |
Zo |
|
Razem |
105 |
415 |
520 |
30 |
|
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin, R – przedmioty rygorowe.
Kierunek
KOSMETOLOGIA
ROK II, SEMESTR 4 studia I stopnia stacjonarne
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
W semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
15 |
30 |
45 |
2 |
Zo |
|
2. |
15 |
45 |
60 |
3R |
E |
|
3. |
|
30 |
30 |
2 |
E |
|
4. |
15 |
60 |
75 |
6 |
Zo |
|
5. |
15 |
45 |
60 |
4 |
E |
|
6. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
8. |
|
200 |
200 |
9 |
Zo |
|
Razem |
60 |
470 |
530 |
30 |
|
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin, R – przedmioty rygorowe.
1.4. Alfabetyczna lista przedmiotów do wyboru
Pielęgnacja kobiety ciężarnej w gabinecie kosmetycznym, Wellness i Spa |
1.5. Alfabetyczna lista przedmiotów z aktywności fizycznej
Zespołowe gry sportowe |
1.6. Prezentacja przedmiotów do wyboru – w układzie alfabetycznym
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Justyna Andrzejewska, dr Krystyna Chromik, dr Jadwiga Pietraszewska, dr Aleksandra Stachoń
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zaznajomienie z podstawowymi technikami pomiarowymi stosowanymi w antropologii, sposobem organizacji pracy badawczej; z umiejętnością wykonywania podstawowych pomiarów żywego człowieka, oceny postawy i budowy ciała. Opanowanie umiejętności oceny zaawansowania w rozwoju biologicznym na wszystkich etapach rozwoju. Zapoznanie studenta z wpływem czynników endogennych i egzogennych na organizm.
Program: czynniki warunkujące rozwój ludzkości. Rola kultury fizycznej z uwzględnieniem kinezyterapii i zabiegów fizykalnych w eliminowaniu skutków mikroewolucyjnych przemian populacji ludzkiej. Biologiczny rozwój osobnika jako przesłanka programowania edukacji, przeciwdziałania wpływom czynników patogennych i likwidowania defektów urody. Czynniki rozwoju osobniczego człowieka i zagrożenia czynnościowe w organizmie w okresach ekosensytywnych. Aktywność ruchowa jako czynnik przeciwdziałający ujemnym skutkom złego stylu i trybu życia. Charakterystyka etapów rozwoju osobniczego. Zróżnicowanie budowy somatycznej i jej znaczenie w kulturowym odbiorze estetycznych przejawów cielesności. Linie, płaszczyzny i okolice ciała. Technika wykonywania podstawowych pomiarów antropometrycznych wysokościowych i obwodów ciała; masywności szkieletu, cięciw tułowia i pomiarów głowy. Ocena proporcji ciała człowieka – wskaźniki antropologiczne. Skład tkankowy ciała – podstawowe antropologiczne metody oceny. Posturometria – typy postawy ciała, ocena stanu postawy. Dymorfizm płciowy.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Zdzisław Lewandowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: poznanie związku atrakcyjności z kondycją biologiczną oraz doborem partnera. Poznanie podstawowych mechanizmów ekologii behawioralnej oraz biologicznych podstaw zachowania człowieka wynikających z ewolucji.
Program: atrakcyjność, a proporcje ciała, masa, kształt ciała, pigmentacja, owłosienie i zapach. Atrakcyjność twarzy, głosu i uśmiechu. Atrakcyjność cech dziecięcych. Konflikt płci, proporcje płci, dobór płciowy, cechy epigamiczne, opieka rodzicielska, atrakcyjność interpersonalna, strategie doboru płciowego ludzi. Pojęcie płci.
Zalecana literatura:
1. Pawłowski B. (red.) Biologia atrakcyjności człowieka. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2009,
2. Etcoff N. Przetrwają najpiękniejsi. Wszystko co nauka mówi o ludzkim pięknie. WAB, CiS, 2000
3. Krebs J.R. i Davies N.B. Wprowadzenie do ekologii behawioralnej. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001
4. Buss D.M. Ewolucja pożądania - Strategie doboru seksualnego ludzi. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 1996
5. Buss D.M. Psychologia ewolucyjna. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2004
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Małgorzata Socha
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wyjaśnienie wybranych problemów z biologicznych podstaw procesu starzenia. Zapoznanie słuchaczy z etapami przebiegu procesu starzenia na poziomie komórkowym, tkankowym, osobniczym i populacyjnym.
Program: podstawowe pojęcia – starzenie się, starość. Etapy starości. Teorie procesu starzenia. Genetyczne podłoże procesu starzenia. Starzenie się na poziomie komórkowym. Proliferacja, starzenie i śmierć komórek. Starzenie się skóry. Starzenie się mięśni szkieletowych. Starzenie się układu czerwonokrwinkowego. Starzenie się układu odpornościowego. Starzenie się układu nerwowego. Psychiczne oznaki procesu starzenia. Starzenie się na poziomie osobniczym. Charakterystyczne objawy procesu starzenia. Starzenie się kobiet i mężczyzn. Starzenie się na poziomie populacyjnym. Demograficzne aspekty procesu starzenia się i starości. Przestrzenne zróżnicowanie struktury wiekowej ludności świata. Struktura wiekowa społeczeństwa starego i młodego. Przyczyny i skutki starzenia się społeczeństw. Zróżnicowanie długości trwania życia w społeczeństwach młodych i starych. Długowieczność. Starzenie się w ujęciu ewolucyjnym. Czynniki przyspieszające i hamujące proces starzenia organizmu. Wczesne starzenie (progeria). Choroby wieku starczego. Zapobieganie starzeniu się – hipotezy i perspektywy.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Agnieszka Ciszek
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie z nową dziedziną dermokosmetyki, z jej historią, specyfiką, rynkami zbytu.
Program: podstawy znajomości : anatomii i fizjologii skóry. Granica skórno-naskórkowa. Rola warstwy rogowej. Płaszcz hydrolipidowy. Typy skóry. Przenikanie przez skórę. Tkanka podskórna. Cellulit. Gruczoły wydzielnicze skóry (pot, zapach). Reakcja skóry na promieniowanie UV. Mechanizm opalania. Fototypy skóry. Skóra dziecka. Nawilżanie skóry. Starzenie sie skóry. Czynniki wpływające na starzenie się skóry. Rola wolnych rodników. Higiena włosów i paznokci. Budowa, barwa, siwienie włosów. Typy włosów. Szkliwo. Parodontoza. Etiologia próchnicy. Prezentacja najpopularniejszych linii dermokosmetycznych – szkolenia marki.
Zalecana literatura:
1. „Kosmoceutyki” pod red.Zoe Diana Dreaelos , Urban & Partner Wrocław 2006
2. „Farmakologia” pod red. W.Kostowski i Z.S.Hermana , Wyd.lek.PZWL 2007
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Barbara Ratajczak
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
4 |
Efekty kształcenia: uczestniczenie w zajęciach powinno mieć wpływ na – prawidłowy oddech (nabycie umiejętności posługiwania się podczas mowy oddechem przeponowym), dobrze postawiony głos, prawidłową dykcję (również znajomość norm i zasad szeroko rozumianej kultury żywego słowa), nabycie umiejętności posługiwania się środkami ekspresji oraz interpretowania tekstu poprzez wyrażenie własnych emocji interpretatora.
Program: obejmuje nabywanie umiejętności oddychania dolno żebrowo-przeponowego, ćwiczenia usprawniające motorykę narządów artykulacyjnych, ćwiczenia głosowo-oddechowe, ćwiczenia głosowe, ustalanie własnej średnicy, tzw. fonacja ziewna, ćwiczenia głosowe uświadamiające pracę rezonatorów twarzy i klatki piersiowej, ćwiczenia wyrazistej artykulacji, ćwiczenia dykcyjne oraz w akcentowaniu i recytacji różnych tekstów (interpretacja).
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący:
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia:
Program:
Zalecana literatura:
W GABINECIE KOSMETYCZNYM, WELLNESS I SPA
Katedra Fizjoterapii
Kierownik: dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Agnieszka Ciszek
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: celem zajęć jest poznanie różnic w recepcji kobiety ciężarnej oraz nauka planowania zabiegów kosmetycznych.
Program: fizjologia i patologia ciąży, higiena ciężarnej, aktywność fizyczna w ciąży, wybrane dolegliwości ciążowe.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: mgr Jarosław Rodzeń
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie z problemami skóry owłosionej głowy i włosa.
Program: anatomia i fizjologia skóry głowy. Budowa i fizjologia włosa. Typy skóry głowy i włosa. Pielęgnacja skóry głowy i włosa wg. ich typów. Najczęstsze problemy skóry głowy i włosa oraz metody ich niwelacji. Łysienie jako problem społeczny. Metody walki z łysieniem. Mezoterapia skóry owłosionej głowy.
Zalecana literatura:
Katedra Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych
Kierownik: dr hab. Eugeniusz Bolach, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Maciej Kochański
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie się z zasadami modelu terapii Wellness.
Program: pojęcie modelu terapii wellness. Cele i zadania modelu terapii Wellness. Środki Wellness (emocjonalne, intelektualne, duchowe, fizyczne, kulturalne, społeczne, środowiskowe). Podstawowe zbiegi SPA. Wykorzystanie naturalnych tworzyw leczniczych dla potrzeb Wellness-Spa. Oddziaływanie naturalnych tworzyw leczniczych. Wykorzystanie bazy zabiegowej uzdrowisk dla potrzeb Wellness-Spa.
Zalecana literatura:
WYMAGANIA PRAWNE W OBSZARZE KOSMETYKÓW
Katedra Podstaw Fizjoterapii
Kierownik: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Piotr Załęcki
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie słuchaczy z obowiązującymi regulacjami prawnymi na terenie Polski, EU, oraz obszarów gospodarczych.
Program: główne rynki w handlu kosmetykami. Definicje i charakterystyki kosmetyku, produktu leczniczego i wyrobu medycznego. Zasady legislacji w Polsce: kosmetyki, produkty lecznicze, wyroby medyczne.Ustawa o kosmetykach – przegląd wymagań. Zasady legislacji na terenie EU- dyrektywa kosmetyczna. Kategorie formalne kosmetyków. Co to jest INCI, zasady, jaką informacje otrzymujemy z INCI. Wymagania dotyczące składników (REACH), numer CAS, EINECS
Regulacje na terenie USA i różnice w stosunku do prawa europejskiego (definicja, rejestracja, wymogi, rola FDA). Regulacje na terenie Kanady (definicje, przykłady, rejestracja). Rynek kosmetyków państw ASEAN (definicje, rejestracja, przykłady). Rynek australijski kosmetyków (zasady, definicje, przykłady). Pozostałe rynki: państwa arabskie i Brazylia ( zasady, definicje, przykłady). Co to jest GMP, zasady ogólne. Normy dot. kosmetyków: EN ISO 22716 i normy szczegółowe. Wymagania mikrobiologiczne dla kosmetyków . Normy szczegółowe- mikrobiologia. Dokumentacja oceny bezpieczeństwa kosmetyku (obszary poddawane ocenie, przykłady). Oznakowanie kosmetyku.
Zalecana literatura:
1.6. Prezentacja przedmiotów z aktywności fizycznej w układzie alfabetycznym
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Piotr Piestrak, dr Zbigniew Najsarek
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: usprawnienie własne. Poznanie różnych form ćwiczeń kształtujących oraz sposobów pomocy i ochrony podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych.
Program: zastosowanie i rola ćwiczeń kształtujących w procesie podnoszenia podstawowej sprawności fizycznej. Terminologia ćwiczeń kształtujących w praktyce. Zasady opisu izolowanych pozycji wyjściowych do ćwiczeń kształtujących. Sposoby pomocy i ochrony w czasie wykonywania ćwiczeń w zwisach i podporach. Kształtowanie siły wybranych grup mięśni i koordynacji na przyrządach gimnastycznych. Przydatność ćwiczeń na przyrządach w fizjoterapii.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Maciej Majorowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: w zakresie wiedzy teoretycznej – student zna charakterystykę dyscypliny i możliwości jej wykorzystania w wychowaniu fizycznym, opanował zasady organizacji i prowadzenia mini turniejów golfowych. Potrafi dostosować przepisy i odmiany gry do możliwości wiekowej grupy oraz opracować konspekty z określonych zajęć ze szczególnym uwzględnieniem opisu roli stosowanych środków (cel, organizacja, treść). W zakresie umiejętności praktycznych – student potrafi przygotować mini turniej golfowy z uwzględnieniem najważniejszych aspektów tej gry, potrafi dostosować i modyfikować grę w golfa w zależności od wieku, płci i umiejętności ćwiczących.
Program: zapoznanie studentów z nową dyscypliną jaką jest golf, wyposażenie ich w podstawową wiedzę z zakresu gry w golfa jako środka edukacji różnych grup wiekowych. Zapoznanie studentów z charakterystyką turniejów golfowych i ich organizacją.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: doc. dr Jacek Stodółka, mgr Bogumił Mańka, dr Urszula Włodarczyk, dr Zdzisław Paliga
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: opanowanie i zrozumienie podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu kształcenia techniki i metodyki nauczania konkurencji lekkoatletycznych.
Program: struktura rozgrzewki lekkoatletycznej. Nauka odbicia w skokach lekkoatletycznych. Teoretyczne podstawy skoków lekkoatletycznych. Technika i metodyka nauczania skoku wzwyż techniką naturalną, skoku wzwyż techniką flop. Teoretyczne podstawy rzutów lekkoatletycznych. Zaprawa siłowa z wykorzystaniem piłek lekarskich. Technika i metodyka nauczania rzutu piłeczką palantową, skoku w dal techniką naturalną, skoku w dal techniką biegową.
Zalecana literatura:
PILATES I STRETCHING DLA KAŻDEGO
Katedra Lekkoatletyki i Gimnastyki
Kierownik: dr hab. Paweł Kowalski, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: mgr Katarzyna Wysocka
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie z możliwością kształtowania sprawności fizycznej i siły mięśni metodą ćwiczeń Pilaste. Nabycie przez uczestników umiejętności wykonania i wykorzystania stretchingu w treningu sportowym i lekcji wychowania fizycznego. Znajomość konstrukcji jednostki zajęć Pilaste, charakterystyka ćwiczeń w metodzie Pilaste, znajomość metod kształtowania gibkości, umiejętność doboru ćwiczeń do kształtowania siły mięśni metodą Pilaste i ćwiczeń rozciągających.
Program: historia i charakterystyka ćwiczeń techniki Pilaste. Zasady kształtowania siły metodą Pilaste. Dobór ćwiczeń w zależności od poziomu zaawansowania. Podstawowy zestaw ćwiczeń. Praktyczne zajęcia Pilaste o różnym stopniu zaawansowania. Poznanie zasad i ćwiczeń Power Pilaste. Metody kształtowania gibkości i charakterystyka ćwiczeń rozciągających. Pozycje wyjściowe do ćwiczeń rozciągających. Metody i zastosowanie ćwiczeń rozciągających w różnych formach fitness.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny Metody nauczania: ćwiczenia
Wymagania wstępne: umiejętność pływania na poziomie zapewniającym bezpieczne korzystanie z akwenów wodnych.
Prowadzący: dr Krystyna Antoniak-Lewandowska, dr Magdalena Chrobot, dr Mirosław Fiłon, dr Marcin Jaszczak, dr Andrzej Klarowacz, dr Anna Kwaśna, dr Marek Rejman, mgr Łukasz Smołka
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: podniesienie sprawności pływackiej studentów w zakresie czterech technik pływania sportowego i pływania utylitarnego.
Program: bezpieczeństwo podczas zajęć w wodzie: technika pływania żabką, kraulem na grzbiecie i na piersiach oraz delfinem; skok na głowę; pływanie utylitarne; pływanie zdrowotne, kompensacyjne i korekcyjne; gry i zabawy w wodzie.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Bożena Siedlecka, dr Wojciech Biliński, mgr Janusz Pietrzyk
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie z rytmami tańców standardowych, opanowanie przez uczestników wybranych, podstawowych kroków i figur czterech tańców standardowych.
Program: teoretyczne podstawy tańców standardowych. Rys historyczny powstania tańców standardowych, podstawowe wiadomości dotyczące kierunków poruszania się po sali w poszczególnych tańcach. Technika podstawowych, wybranych figur tanecznych połączonych w krótkie tematy taneczne czterech tańców standardowych: walc angielski, tango, walc wiedeński, quickstep.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Mieczysław Lewandowski, dr Mariusz Nowak
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: opanowanie podstawowych wiadomości z zakresu techniki gry i metodyki nauczania oraz możliwości wykorzystania tenisa w zajęciach ruchowych. Opanowanie umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć i wykorzystania sprzętu do tenisa w różnych formach aktywności tenisowej.
Program: tenis – sport dla wszystkich. Wykorzystanie tenisa w różnych formach aktywności ruchowej. Rola, znaczenie i wykorzystanie ćwiczeń koordynacyjnych w nauczaniu techniki tenisowej. Wykorzystanie umiejętności tenisowych w grach i zabawach tenisowych z rakietą i piłką.. Nauczanie techniki tenisowej – short-tenis, mini-tenis. Wprowadzenie do nauczania techniki standardowej podstawowych uderzeń tenisowych. Ćwiczenia doskonalące podstawowe uderzenia tenisowe w formie par uderzeń. Podstawy taktyki – wykorzystanie umiejętności technicznych w grze pojedynczej i podwójnej.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Ziemowit Bańkosz
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: opanowanie podstawowych wiadomości z zakresu techniki gry i metodyki nauczania oraz możliwości wykorzystania tenisa stołowego w zajęciach ruchowych. Opanowanie umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć i wykorzystania sprzętu do tenisa stołowego w różnych formach.
Program: tenis stołowy – sport dla wszystkich – gry i zabawy z wykorzystaniem tenisa stołowego. Ćwiczenia z piłkami i rakietkami – różnorodne formy (sztafety, tory przeszkód, stacje, konkursy). Tenis stołowy – forma aktywności do wykorzystania w każdych warunkach. Metodyka nauczania tenisa stołowego – główne elementy gry. Metodyka nauczania głównych uderzeń, sposobów przemieszczania się, najprostszych elementów taktyki. Ocena techniki. Różnorodne formy gry na punkty w tenisie stołowym. Organizowanie meczów i turniejów wg różnych pomysłów – praca samodzielna studentów. Możliwości wykorzystania tenisa stołowego w fizjoterapii – walory tenisa stołowego jako sportu wszechstronnie rozwijającego motorykę, spostrzeganie, myślenie itp. Tenis stołowy niepełnosprawnych.
Zalecana literatura:
Katedra Zespołowych Gier Sportowych
Kierownik: dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: ćwiczenia
Prowadzący: dr Krzysztof Kałużny, dr Maciej Majorowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: student będzie znał cele i zadania zespołowych gier sportowych jako środka wspomagającego proces edukacji fizycznej, metodykę nauczania środków ruchowych z wybranych zespołowych gier sportowych.
Program: wyposażenie studentów w podstawową wiedzę pedagogiczną i metodyczną z zakresu zespołowych gier sportowych w procesie edukacji fizycznej; zapoznanie studentów z wybranymi ćwiczeniami, zabawami, grami z piłką oraz metodyką nauczania środków ruchowych z wybranych zespołowych gier sportowych.
Zalecana literatura:
1.7. Prezentacja przedmiotów
[zgodnie z diagramem semestralnym zamieszczonym w pkt 1.3.]
Katedra Fizjoterapii w Medycynie Zachowawczej i Zabiegowej
Kierownik: prof. dr hab. Marek Woźniewski
Język wykładowy: polski, angielski
Rok I, semestr 1-2 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący:
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
30 |
60 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
3R, 3R |
Efekty kształcenia:
Program:
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący:
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
15 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
3 |
Efekty kształcenia:
Program:
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Katarzyna Salamon-Krakowska, dr Krzysztof Pezdek, dr Tomasz Michaluk, dr Robert Dobrowolski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
15 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: przedstawienie głównych nurtów w refleksji etyczno-moralnej na przykładzie wybranych systemów etycznych, poczynając od starożytności do czasów współczesnych. Wykazanie uniwersalności i niezmienności problematyki etycznej. Wskazanie na etykę i moralność jako istotne źródło warunkujące wybory podejmowane w codziennej egzystencji.
Program: czym jest etyka?. Omówienie podstawowych pojęć (ocena moralna, norma moralna, etyka autonomiczna, etyka heteronomiczna, norma etyczna a norma prawna). Starożytne koncepcje etyczne (Sokrates – próba definicji pojęć etycznych; Platon – idealizm; Arystoteles – eudajmonizm). Chrześcijaństwo i inne religie a etyka. Współczesna etyka personalistyczna. Kant – etyka obowiązku, rygoryzm moralny, pojęcie deontologii. Pojęcie i zastosowanie reguły imperatywu kategorycznego. Utylitaryzm. Zasada użyteczności. Etyka skutków a etyka intencji. Pojęcie odpowiedzialności. Co to znaczy być odpowiedzialnym? Warunki odpowiedzialności. Zasada odpowiedzialności wg Hansa Jonasa. Doświadczenie wartości i ich natura; istnienie i hierarchia wartości, poznanie wartości. Normy moralne a rozwój człowieka. Czym jest zło? Czym jest dobro? Człowiek wobec nacisku zła; zło ontyczne; zło moralne. Czym jest cnota? Czym jest pojęcie cnoty we współczesnym świecie. Analiza wybranych fragmentów tekstów źródłowych – Sokrates, Platon, Arystoteles. Szczęście jako kategoria etyczna. „Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie” – współczesne odniesienia do etyki Kanta – ocena moralna czynu – od deontologii do utylitaryzmu. Utylitaryzm J. Benthama i J.S. Milla – społeczny wymiar zasady użyteczności. Odpowiedzialność – co to znaczy być odpowiedzialnym? Jakie są rodzaje odpowiedzialności? Studium przypadku.
Literatura:
1. Anzenbacher A., Wprowadzenie do etyki. Myśl filozoficzna. Kraków 2008.
2. Filek J., Filozofia odpowiedzialności XX wieku. Znak, Kraków 2003.
3. MacIntyre A., Krótka historia etyki. PWN, Warszawa 1995.
4. Kalita Z., Etyka. Antologia tekstów. Wrocław 1995.
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. Piotr Dzięgiel, dr Zdzisław Lewandowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
3R |
Efekty kształcenia: poznanie budowy tkanek i narządów człowieka ze szczególnym uwzględnieniem budowy skóry i jej przydatków. opanowanie wiedzy teoretycznej w zakresie mikroskopowej budowy tkanki nabłonkowej ze szczególnym uwzględnieniem skóry, tkanki łącznej, tkanki tłuszczowej. Funkcja ww. tkanek oraz połączeń międzykomórkowych. Podstawowe wiadomości z zakresu schorzeń skóry ze szczególnym uwzględnieniem zmian przed- i zmian nowotworowych.
Program: budowa mikroskopowa tkanek i narządów człowieka ze szczególnym uwzględnieniem budowy skóry i jej przydatków (naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, włosów, gruczołów łojowych, potowych i paznokci). Odmienność powłok w różnych częściach ciała. Budowa i funkcje tkanki: nabłonkowej, łącznej, mięśniowej, nerwowej. Budowa i funkcje gruczołów (w tym. tarczyca, trzustka, ślinianki, nadnercza, jądra, jajniki). Tkanka nabłonkowa (rodzaje, budowa mikroskopowa, występowanie, funkcje), - tkanka łączna (rodzaje, budowa mikroskopowa, występowanie, funkcje), - tkanka tłuszczowa (rodzaje, budowa mikroskopowa, występowanie, funkcje), - budowa naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz ich funkcja, połączenia międzykomórkowe w tkance nabłonkowej, zmiany przednowotworowe skóry, - zmiany nowotworowe skóry.
Zalecana literatura:
1. Zabel M., Histologia, podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2000
2. Stevens A., Lowe J., Histologia człowieka, Wydanie drugie polskie pod redakcją Macieja Zabla.
3. Sawicki W., Histologia (podręcznik dla studentów), PZWL, Warszawa 2003, 2005, 2008
4. Zawistowski S., Zarys hisologii, wyd. IV, PZWL, Warszawa 1993.
5. Cichocki T. i wsp., Kompendium histologii (skrypt dla studentów nauk medycznych i przyrodniczych), Kraków,1992.
6. Ostrowski K., Histologia, PZWL, Warszawa, 1995.
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład
Prowadzący: dr Katarzyna Salamon-Krakowska, dr Krzysztof Pezdek, dr Tomasz Michaluk, dr Robert Dobrowolski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
– |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
1 |
Efekty kształcenia: intelektualne przygotowanie do życia we współczesnym świecie, społeczeństwie otwartym przy jednoczesnym szacunku i znajomości tradycji. Uświadomienie skończoności ludzkiej egzystencji i związanych z tym obowiązków moralnych i intelektualnych.
Program: co to jest filozofia? Narodziny myśli filozoficznej. Podstawowe problemy i pojęcia filozofii. Filozofia starożytna – Sokrates (początki filozofii człowieka), Platon (idealizm jako system filozoficzny), Arystoteles (początki naukowego myślenia). Filozofia nowożytna – empiryzm a racjonalizm. Pojęcie „przewrotu kopernikańskiego” w filozofii Kanta. Psychoanaliza – psychoanalityczna koncepcja człowieka i świata kultury. Egzystencjalizm. Personalizm i filozofia dialogu. Ponowoczesna koncepcja człowieka.
Zalecana literatura:
1. Tatarkiewicz W., Historia filozofii, t. 1-3. PWN, Warszawa 1990.
KWALIFIKOWANA PIERWSZA POMOC MEDYCZNA
Katedra Podstaw Fizjoterapii
Kierownik: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr n.med. Joanna Syrycka, dr Agnieszka Chwałczyńska, prof. dr hab.n.med. Marek Bolanowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
15 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: znajomość – podstaw prawnych udzielania pierwszej pomocy; obowiązujących zasad udzielania pierwszej pomocy; obowiązującego algorytmu resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Umiejętność – przeprowadzenia pierwszej pomocy przedmedycznej; przeprowadzenia resuscytacji krażeniowo-oddechowej u osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia.
Program: prawne podstawy udzielania pierwszej pomocy. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Stany zagrożenia życia (wstrząs, krwotok, urazy, zatrucia).
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Robert Dobrowolski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
15 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wprowadzenie w podstawowe zagadnienia z zakresu socjologii. Uzyskana wiedza pozwoli na interpretację zjawisk i zagadnień socjologicznych w szerokim kontekście kulturowym; pogłębi zdolności interpretacyjne zjawisk społecznych.
Program: wprowadzenie do przedmiotu (etymologia terminu „socjologia”, zakres przedmiotowy socjologii. historia refleksji socjologicznej, socjologia wobec nauk matematycznych i przyrodniczych, socjologia jako jedna z nauk społecznych); Więź społeczna (etapy formowania się więzi: styczność przestrzenna, psychiczna, społeczna, rodzaje styczności społecznych a charakter więzi, wzajemne oddziaływania, wzory działań społecznych, stosunki społeczne, zależności społeczne, instytucje społeczne, rodzaje kontroli społecznej, rodzaje więzi społecznych); Grupa społeczna (grupa na tle innych zbiorowości, struktura wewnątrzgrupowa, wybrane rodzaje grup społecznych, grupa odniesienia); Organizacja formalna (celowa grupa formalna, typ idealny biurokracji Maxa Webera, teorie zarządzania, zarządzanie całościowe jakością (Total Quality Managment), niedomagania formalnej organizacji); Osobowość społeczna (filozoficzne i psychologiczne koncepcje natury człowieka, człowiek jako istota społeczna, proces socjalizacji, rodzaje socjalizacji a tożsamość społeczna.
Zalecana literatura:
TECHNOLOGIA INFORMACYJNA Z OCHRONĄ WŁASNOŚCI
INTELEKTUALNEJ
Katedra Komunikacji i Zarządzania w Sporcie
Kierownik: prof. dr hab. Gabriel Łasiński
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Piotr Głowicki
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
15 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: poznanie podstaw posługiwania się terminologią, sprzętem, narzędziami i metodami technologii informacyjnej. Poznanie możliwości doskonalenia umiejętności zawodowych z użyciem technologii informacyjnej.
Program: edukacja medialna w społeczeństwie wiedzy i społeczeństwie edukacyjnym: podstawowe definicje, podstawowe pojęcia i terminologia TI; społeczeństwo Informacyjne – definicja, tendencje; szanse i zagrożenia wynikające z zastosowania Technologii Informacyjnych w różnych sferach życia; znaczenie i kierunki rozwoju współczesnych mediów; zastosowanie. Media masowe i multimedia w komunikacji. Aspekty humanistyczne, etyczno-prawne i społeczne w dostępie i korzystaniu z technologii informacyjnej: wpływ swobodnego dostępu do informacji oraz nieskrępowanej komunikacji na zachowania społeczne; normy prawne i etyczne korzystania z informacji źródłowej; zasady etyki w korzystaniu z mediów; etyczne i prawne zagrożenia niewłaściwego posługiwania się komputerami, oprogramowaniem. Współczesne kompetencje medialne; znaczenie kompetencji medialnych; sposoby kształtowania kompetencji medialnych; nauczanie zdalne (distance learning, e-learning); nauczanie hybrydowe (blended learning). Rola informacji i wiedzy: rola i istota komunikatów medialnych; zagrożenia ze strony mediów. Efektywne wykorzystanie mediów w pracy: włączanie mediów do projektów biznesowych; media w projektach grupowych i pracy zespołowej. Przetwarzanie informacji i danych operacyjnych: zasady transmisji danych; współczesne systemy przetwarzania i transmisji danych, systemy operacyjne (Windows Vista, XP; Linux, OS/2; MAC OS X), systemy transmisyjne; Internet – zasady funkcjonowania, rozwiązania; archiwizowanie danych, korzystanie z baz danych.
Zalecana literatura:
Katedra Fizjoterapii
Kierownik: dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Tomasz Kołodziej, dr Agnieszka Ciszek, mgr Agnieszka Migasiewicz, mgr Jarosław Rodzeń
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
4R |
Efekty kształcenia: student zdobywa wiedzę o interdyscyplinarnym charakterze kosmetologii jako subdyscypliny nauk medycznych usytuowanej na pograniczu farmacji stosowanej, toksykologii i dermatologii; poznaje społeczne tło kosmetyki i kosmetologii, a także genezę i ewolucję dyrektyw Unii Europejskiej oraz polskich przepisów prawnych dotyczących kosmetyków i środków higieny. Uzyskanie wstępnych wiadomości z dziedziny kosmetologii i dermatologii.
Program: historia kosmetyków od paleolitu do starożytnej Grecji: stosowanie środków roślinnych i związków metali ciężkich jako środków upiększających. Historia kosmetyków w czasach nowożytnych: dzieje stosowania i rozpoznawania toksyczności kosmetyków zawierających metale ciężkie. Zmienne ideały urody kobiecej od XVI do XX w., przemiany obyczajowe i ich wpływ na pozycję społeczną kobiet oraz sztukę upiększania. Wpływ sztuki, kinematografii i mediów na społeczne stereotypy zdrowia i urody. Powstanie i rozwój przemysłu kosmetycznego w XX w.; globalizacja i komercjalizacja rynku kosmetyków; historia wybranych firm kosmetycznych oraz ich obecności w Polsce. Charakterystyka dawnych i obecnych zawodów związanych z pielęgnacją i upiększaniem ciała oraz leczeniem chorób skóry. Historyczny rozwój poglądów lekarskich na choroby skóry: wyodrębnienie i rozwój dermatologii. Ideały urody wśród dzikich plemion. Charakterystyka dawnych i obecnych zawodów związanych z pielęgnacją i upiększaniem ciała oraz leczeniem skóry. Historia wybranych firm kosmetycznych. Receptury kosmetyczne naszych babć. Eliksiry młodości. Olejki eteryczne. Pojęcie i charakterystyka SPA. Kwasy w kosmetologii.
Zalecana literatura:
WYMAGANIA PRAWNE W OBSZARZE KOSMETYKÓW
Katedra Podstaw Fizjoterapii
Kierownik: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 1 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład
Prowadzący: dr Piotr Załęcki
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
30 |
– |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: uzyskanie wiedzy dotyczącej wymagań prawnych obowiązujących w branży kosmetycznej na terenie UE, Polski, USA, Kanady, Australii, państw ASEAN. Uzyskanie wiedzy nt. produktów kosmetycznych – jakie produkty są kosmetykami, jakie są wymagania prawne wobec składników kosmetyków. Uzyskanie wiedzy nt. pochodzenia informacji dotyczących przepisów w branży kosmetycznej.
Program: główne rynki w handlu kosmetykami. Definicje i charakterystyka kosmetyku, produktu leczniczego i wyrobu medycznego. Zasady legislacji w Polsce – kosmetyki, produkty lecznicze, wyroby medyczne. Ustawa o kosmetykach – przegląd wymagań. Zasady legislacji na terenie EU – dyrektywa kosmetyczna. Kategorie formalne kosmetyków. Co to jest INCI, zasady, jaką informacje otrzymujemy z INCI. Wymagania dotyczące składników (REACH), numer CAS, EINECS. Regulacje na terenie USA i różnice w stosunku do prawa europejskiego. Regulacje na terenie Kanady. Rynek kosmetyków państw ASEAN. Rynek australijski kosmetyków. Pozostałe rynki – Brazylia, zasady, definicje, przykłady. Co to jest GMP – zasady ogólne. Normy dotyczące kosmetyków EN ISO 22716 i normy szczegółowe. Wymagania mikrobiologiczne dla kosmetyków. Normy szczegółowe – mikrobiologia. Dokumentacja oceny bezpieczeństwa kosmetyku . Oznakowanie kosmetyku.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok I, semestr 2 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne: podstawowe wiadomości z chemii nieorganicznej i organicznej w zakresie szkoły średniej.
Prowadzący: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech, dr Dorota Jakubiec, mgr Katarzyna Kubicka
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
3 |
Efekty kształcenia: uzyskanie przez studenta wiedzy z zakresu biochemii statycznej i dynamicznej w odniesieniu do funkcjonowania tkanek i narządów. Wykorzystanie zdobytych wiadomości w zrozumieniu biochemicznych mechanizmów i wskaźników funkcjonowania organizmu. Wykorzystanie zdobytych wiadomości w zrozumieniu fizjologii i patologii schorzeń.
Program: aminokwasy – podział, egzo- i endogenne. Węglowodany. Tłuszcze. Powiązanie przemian. Nukleotydy i związki wysokoenergetyczne. Budowa błon biologicznych. Tworzenie i budowa micelli i liposomów. Hormony – podział, budowa chemiczna, mechanizm działania na poziomie komórkowym. Diagnostyka enzymologiczna wybranych schorzeń. Składniki mineralne organizmu – biopierwiastki. Rola mikro- i makroelementów.
Zalecana literatura:
3. Hames B. D., Hooper N. M.: Krótkie wykłady z biochemii. PWN, Warszawa 2004 i kolejne wydania.
4. Manikowski W., Weidner S. (red.), Biochemia kręgowców. PWN, Warszawa 2005 i kolejne wydania.
5. Murray K.R., Granner K.D., Rodwell W.V., Biochemia Harpera. PZWL, Warszawa 2010.
6. Stryer L., Biochemia. PZWL.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok I-II, semestr 2-3 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący: prof. dr hab. Halina Milnerowicz
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
30 |
60 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
3, 3 |
Efekty kształcenia: zapoznanie studenta z właściwościami związków chemicznych stosowanych we współczesnej technologii kosmetycznej i farmaceutycznej. Zapoznanie studenta z podstawowymi obliczeniami w chemii, niezbędnymi do pracy w laboratorium i salonie kosmetycznym. Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i pracy w laboratorium chemicznym.
Program: elementy wiedzy o pierwiastkach (metalach) i związkach chemicznych stosowanych w kosmetyce. Mikroelementy i ich rola biochemiczna w kosmetyce. Budowa, otrzymywanie, właściwości i zastosowanie tlenków, wodorotlenków, kwasów i soli nieorganicznych ,węglowodorów, alkoholi, fenoli, eterów, aldehydów, ketonów, kwasów karboksylowych i ich pochodnych, amin, mono-i polisacharydów, aminokwasów, peptydów, witamin. Białka fibrylarne, globularne i złożone stosowane w kosmetyce. Właściwości, źródła i wykorzystanie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych tłuszczy w preparatach kosmetycznych. Substancje zapachowe i barwniki stosowane w preparatach kosmetycznych. Środki powierzchniowo czynne, środki konserwujące, antyoksydacyjne, promieniochronne stosowane we współczesnej kosmetyce. Metody oczyszczania i uzdatniania wody do celów kosmetycznych i laboratoryjnych. Wybrane techniki rozdziału i izolacji substancji aktywnych. Otrzymywanie emulsji i badanie ich właściwości, wyznaczanie zdolności pienienia i trwałości piany. Rodzaje reakcji chemicznych, reakcje odwracalne i nieodwracalne, kinetyka reakcji chemicznych, stan równowagi chemicznej, energia reakcji, rodzaje katalizatorów, prawo działania mas, reguła Le Chateliera. Pojęcie reakcji redox. Podstawowe obliczenia chemiczne. Elementarne pojęcia związane z przygotowywaniem roztworów, wyznaczanie stężenia procentowego, molowego, molalnego. Obliczenia chemiczne. Równowaga w roztworze wodnym elektrolitów, stała dysocjacji, równowaga reakcji, pH roztworu. Podstawowe metody instrumentalne i manualne wykorzystywane w jakościowej i ilościowej analizie związków chemicznych.
Zalecana literatura:
1. Wojakowska A., Nieorganiczna analiza jakościowa. Akademia Medyczna, 2004.
2. Marzec A., Chemia kosmetyków. Surowce półprodukty preparatyka wyrobów, Wyd.III. Dom Organizatora, Toruń 2009.
3. Kacprzak K., Gawrońska K., Chemia Kosmetyczna .Ćwiczenia Laboratoryjne. UAM, Poznań 2008.
4. Błaśkiewicz T., Komorowska I., Ćwiczenia z chemii analitycznej ilościowej dla II roku faramcji i I roku analityki medycznej. Wydawnictwo Akademii Medycznej, Wrocław 2010.
5. Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej. Instytut Chemii Nieorganicznej i Metalurgii Pierwiastków Rzadkich, Obliczenia w chemii nieorganicznej. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1999.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok I-II, semestr 2,3,4 Stopień studiów: I Metody nauczania: ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący: dr Agnieszka Ciszek, mgr Agnieszka Migasiewicz, mgr Jarosław Rodzeń
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
45 |
180 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
6, 6, 6 |
Efekty kształcenia: zapoznanie ze sposobem wykonywania poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetycznym.
Program: Semestr I – Defekty kończyn górnych. Zmiany pierwotne i wtórne płytki paznokciowej. Zabiegi pielęgnacyjne dłoni- charakterystyka preparatów kosmetycznych oraz substancji czynnych. Masaż kończyn górnych- technika wykonania zabiegu Manicure tradycyjny-technika wykonania zabiegu, przeciwwskazania. Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi do manicure. Manicure biologiczny- technika wykonania zabiegu, technika lakierowania paznokci. Pielęgnacja paznokci- preparaty, substancje czynne. Zdobnictwo naturalnych paznokci. Kompleksowa pielęgnacja dłoni i paznokci. Pielęgnacja kończyn dolnych- preparaty, substancje aktywne, zabiegi. Masaż oraz gimnastyka bierna stóp- technika wykonania zabiegu. Pedicure kosmetyczny- stanowisko pracy, technika wykonania, przeciwwskazania. Pedicure leczniczy- technika wykonania; przeciwwskazania.Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi do pedicure. Defekty oraz dolegliwości stóp- przyczyny, profilaktyka, metody leczenia. Pedicure SPA- metodyka zabiegu, charakterystyka preparatów pielęgnacyjnych Kompleksowa pielęgnacja stóp.
Semestr II – metody złuszczania naskórka stosowane w gabinecie kosmetycznym, wskazania, przeciwwskazania, wpływ na stan skóry. Użycie kwasu glikolowego i migdałowego – prezentacja. Metody złuszczania naskórka- użycie kwasu glikolowego. Metody złuszczania naskórka- użycie kwasu migdałowego. Wykonanie zabiegu złuszczania naskórka w przebiegu zabiegu pielęgnacyjnego.
Proces starzenia się skóry- mechanizm, przyczyny. Mini Lift- oddziaływanie na skórę, mięśnie oraz układ krwionośny i limfatyczny; wskazania i przeciwwskazania. Mini Lift- wykonywanie w przebiegu zabiegu. Zabiegi liftingujące- wykonywane wg potrzeb. Defekty oraz dolegliwości stóp- przyczyny, profilaktyka, metody leczenia. Pedicure SPA- metodyka zabiegu, charakterystyka preparatów pielęgnacyjnych. Depilacja zbędnego owłosienia metodą ciepłego wosku- metodyka zabiegu, przeciwwskazania, charakterystyka wosków. Metody depilacyjne. Semestr III – znajomość zasad postępowania z aparaturą kosmetyczną. Umiejętność zapobiegania wypadkom przy pracy z prądem elektrycznym. Znajomość wskazań i przeciwwskazań do stosowania prądu elektrycznego w kosmetologii. Znajomość rodzajów prądu stosowanych w kosmetyce oraz ich oddziaływania na skórę i organizm. Znajomość znaczenia zastosowania fal ultradźwiękowych w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Znajomość rodzajów aparatów kosmetycznych. Umiejętność doboru odpowiedniej aparatury do określonego zabiegu kosmetycznego. Umiejętność obsługi aparatury wielofunkcyjnej. Umiejętność obsługi aparatury diagnostycznej. Przygotowanie klienta do zabiegu wykorzystującego aparat elektryczny. Wykonanie zabieg darsonwalizacji. Wykonanie zabiegu galwanizacji i jonoforezy. Wykonanie zabiegu sonoforezy i kawitacji. Wykonanie zabiegu mezoterapii bezigłowej. Przeprowadzenie diagnozy stanu skóry aparaturą diagnostyczną. Obsługa aparatury wielofunkcyjnej.
Wykonanie zabiegu aparaturą wielofunkcyjną w obrębie skóry twarzy. Wykonanie zabiegu aparaturą wielofunkcyjną na ciało. Semestr IV – aromaterapia- znaczenie w kosmetyce: działanie i charakterystyka olejków eterycznych. Masaż aromaterapeutyczny- wskazania, przeciwwskazania, charakterystyka środków poślizgowych. Masaż aromaterapeutyczny twarzy, szyi i dekoltu. Zastosowanie masażu aromaterapeutycznego w przebiegu zabiegu pielęgnacyjnego. Charakterystyka zabiegów aromaterapeutycznych różnych firm. Masaż aromaterapeutyczny ciała- wskazania, p/wskazania, wpływ na organizm. Pielęgnacja ciała w gabinecie kosmetycznym i w domu- omówienie metod pielęgnacyjnych, substancji aktywnych w kosmetykach do ciała. Zabiegi napinające, ujędrniające, redukujące cellulit. Wykonanie zabiegów antycellulitowych i przeciw rozstępom.
Zabiegi napinające, ujędrniające, redukujące cellulit- prezentacja szkoleniowa. Pielęgnacja piersi w gabinecie kosmetycznym i w domu- omówienie metod pielęgnacyjnych substancji aktywnych w kosmetykach do pielęgnacji biustu. Masaż piersi. Masaż piersi- wykonanie w przebiegu zabiegu pielęgnacyjnego. Kompleksowa pielęgnacja ciała. Masaż piersi. Masaż aromaterapeutyczny twarzy. Warsztaty szkoleniowe wybranej firmy kosmetycznej.
Zalecana literatura:
Katedra Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej
Kierownik: dr hab. Edward Wlazło, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski
Rok I, semestr 2 Stopień studiów: I Status przedmiotu: obowiązkowy
Wymagania wstępne: biologia, anatomia, fizjologia Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr hab. Edward Wlazło, prof. nadzw., doc. dr Jan Supiński, mgr Katarzyna Kajdan
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie studentów z terminologią psychologiczną, właściwościami (cechami), procesami psychicznymi stanowiącymi reguły zachowań ludzkich. Dostarczenie rzetelnej wiedzy (podanej w zwięzłej formie) o psychice człowieka i jego zachowaniu w kontaktach z innymi ludźmi.
Program: obejmuje wiedzę z zakresu psychologii ogólnej z elementami psychologii społecznej. Osobowość, struktura i funkcje regulacyjne. Cechy i rodzaje temperamentu, inteligencja (ogólna sprawność umysłowa). Potrzeby psychiczne (w tym turystyczno-rekreacyjne) i mechanizmy ich nabywania. Postawy ze szczególnym uwzględnieniem postaw wobec kultury fizycznej. Samoocena i aspiracje. Główne determinanty PA. Czynności motywacyjno-emocjonalne. Prawa Yerkesa-Dodsona. Podstawowe czynności poznawcze, wrażenia, spostrzeżenia, pamięć, wyobraźnia, myślenie, uwaga. Funkcjonowanie jednostki w grupie społecznej (analiza ustosunkowań interpersonalnych).
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok I-II, semestr 2,3,4 Stopień studiów: I Metody nauczania: ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący:
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
500 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
9, 5, 9 |
Efekty kształcenia: poszerzenie merytorycznej i praktycznej wiedzy studentów dotyczącej kosmetologii z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej, podologii, Welles, SPA, zabiegów kosmetycznych w uzdrowiskach. Praktyczne przygotowanie studentów do samodzielnych działań zawodowych z zakresu kosmetologii: programowania, ustalenia celów zabiegów, planowania, organizacji, realizacji, nadzoru, kontroli i BHP, zarządzania gabinetem, oceny postępów w poszczególnych działach kosmetologii. Kształtowanie postaw studentów w dziedzinach kosmetycznych ukierunkowanych na rozwój poznawczy, emocjonalny i psychomotoryczny. Umiejętność współpraca ze środowiskiem (lekarz dermatolog, fizjoterapeuta, dietetyk) w ramach pracy z klientem/pacjentem.
Program: zapoznanie się ze specyfiką i funkcjonowaniem gabinetu kosmetycznego. Zapoznanie się z rolą i miejscem kosmetologa w planowaniu i dobieraniu zabiegów oraz współpracy z lekarzem z zakresu dermatologii, dermatologii estetycznej. Zdobywanie doświadczenia poprzez: 1) zapoznanie się z dokumentacją w gabinecie kosmetycznym oraz przepisami BHP, 2) zapoznanie się ze sposobem przeprowadzania wywiadu z pacjentem/klientem w gabinecie kosmetycznym i umiejętnością dobierania zabiegów do potrzeb pacjenta/klienta z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań zabiegowych, 3) asystowanie przy pracy dyplomowanego kosmetologa, 4)udział w zabiegach kosmetycznych – zabiegi pielęgnacyjne dłoni; – manicure tradycyjny; – manicure biologiczny, – pielęgnacja paznokci i zdobnictwo naturalnych paznokci, – kompleksowa pielęgnacja dłoni i paznokci, – pielęgnacja kończyn dolnych, – pedicure kosmetyczny, – pedicure leczniczy, – kompleksowa pielęgnacja stóp.
Zalecana literatura:
Dziennik praktyk.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 3 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący: dr Małgorzata Socha, dr Zdzisław Lewandowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
30 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: przekazanie wiedzy w zakresie funkcjonowania żywych organizmów na poszczególnych poziomach ich organizacji; rozumienia zależności między organizmami a środowiskiem z uwzględnieniem układu pasożyt – żywiciel; rozumienia genetycznego podłoża różnicowania organizmów oraz mechanizmów dziedziczenia i zmienności.
Program: właściwości i pojęcie życia. Wzrost, różnicowanie, starzenie i śmierć komórek. Budowa kwasów nukleinowych, replikacja DNA, organizacja chromatyny jądrowej, budowa chromosomów, pojęcie genu, kod genetyczny, ekspresja genetyczna (transkrypcja i translacja). Genetyka klasyczna. Podstawowe zagadnienia z biologii rozwoju. Wybrane aspekty biologii i ekologii człowieka. Poziomy strukturalne budowy organizmu i podstawy jego funkcjonowania. Komórki macierzyste, ich rola w organizmie i zastosowanie w terapii i medycynie regeneracyjnej. Dziedziczenie autosomalne. Przykłady chorób jednogenowych u człowieka. Allele wielokrotne. Dziedziczenie grup krwi. Aberracje chromosomowe u człowieka. Podstawy genetyki i nowotworów. Podstawy procesu starzenia. Zaburzenia embriogenezy. Wady rozwojowe. Czynniki teratogenne. Podstawy parazytologii. Sposoby oddziaływania człowieka na przyrodę. Konsekwencje zdrowotne zanieczyszczenia środowiska.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 3-4 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący:
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
30 |
60 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2, 2 |
Efekty kształcenia:
Program:
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 3 Stopień studiów: I Metody nauczania: ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący: dr Lucyna Górska-Kłęk
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
15 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
1 |
Efekty kształcenia: rozumienie podstawowych procesów ekologicznych oraz współzależności między organizmem a środowiskiem. Kształtowanie świadomości ekologicznej. Rozumienie wpływu zagrożeń środowiskowych na organizm człowieka.
Program: domena ekologii. Konsumpcjonizm a przyroda. Bioróżnorodność. Skażenie środowiska naturalnego. Rolnictwo ekologiczne. Żywność ekologiczna. Ekologia miasta. Stan środowiska w Polsce. Ekologia a medycyna. Podstawowe pojęcia z ekologii. Promieniowanie jonizujące, rodzaje, skutki. Formy ochrony przyrody. Najczęściej występujące w środowisku przyrodniczym ksenobiotyki. Rola świadomości ekologicznej i ekologicznego stylu życia. Zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Czynniki środowiskowe a zdrowie.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 3 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład
Wymagania wstępne:
Prowadzący: dr Robert Dobrowolski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
30 |
– |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wprowadzenie w podstawowe zagadnienia z zakresu estetyki. Uzyskana wiedza pozwoli na interpretację zjawisk i zagadnień estetycznych w szerokim kontekście kulturowym oraz pogłębi świadomość estetyczną i rozwinie smak estetyczny.
Program: definicja estetyki i podstawowe kategorie przedmiotowe. Piękno, wdzięk, gracja, wzniosłość i inne wartości estetyczne. Harmonia greckiego ciała. Hierarchia zmysłów w estetycznych ocenach. Funkcjonalizm nowoczesnego ciała. Ponowoczesne ciało medialne. Przedstawieniowe i symboliczne funkcje ciała. Ciało zniekształcone – upośledzenie, choroba i rozmyślna deformacja. Tożsamość płciowa (płeć biologiczna i kulturowa, „trzecia płeć”, uniseksualność i metroseksualność w przedstawieniach sztuki popularnej). Wstręt do ciała – kulturowe i psychiczne uwarunkowania tzw. abiektualizacji ciała. Seksualność ciała (nieczystość i grzech, Eros i Tanatos, obsceniczność i granice pornografii). Estetyczne projekty ciała – idealne ciało (życie i twórczość Yukio Mishimy); amputacje, protezy (artystyczne realizacje M. Barneya i R. Gobera i Stelarna); opracje plastyczne w twórczości Orlan.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 3-4 Stopień studiów: I Metody nauczania: ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący:
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
– |
75 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
2, 2 |
Efekty kształcenia: kształcenie języka dla celów komunikacji językowej na poziomie biegłości B2 ESKOJ*.
Program: elementy języka oraz komunikacji językowej.
Zalecana literatura: podana przez prowadzącego lektora.
MASAŻ
Katedra Fizjoterapii
Kierownik: dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 3 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący: dr Krzysztof Kassolik, dr Waldemar Andrzejewski, mgr Marcin Brzozowski, mgr Iwona Wilk
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
45 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
3 |
Efekty kształcenia: kształtowanie – podstawowej wiedzy teoretycznej z zakresu masażu klasycznego i leczniczego; umiejętności wykonania masażu klasycznego; umiejętności dokonania oceny stanu pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego; umiejętności wykonania masażu leczniczego z wykorzystaniem tensegracji (poszczególnych układów mięśniowo-powięziowych); umiejętności planowania i wykonania metodyki masażu leczniczego z zastosowaniem prawa tensegracji w wybranych jednostkach chorobowych.
Program: propedeutyka masażu – postawa masażysty wobec pacjenta. Umiejętność nawiązywania kontaktu pacjent-masażysta dla potrzeb zabiegu. Sprężyste odkształcanie różnych struktur i ich biologiczne podstawy. Stymulacyjne, adaptacyjne i kompensacyjne właściwości sprężystego odkształcania. Różne metody i formy masażu. Omówienie zasady tensegracji i ich wykorzystania w masażu leczniczym. Zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy układami – ruchu a naczyniowym i nerwowym. Kompleksowa ocena stanu pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego. Planowanie masażu na podstawie oceny stanu pacjenta.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 4 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący: prof. dr hab. Artur Jaskólski, dr Renata Andrzejewska, mgr Damian Janecki, mgr Anna Mickiewicz, mgr Piotr Zieliński
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
45 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
3R |
Efekty kształcenia: zapoznanie z czynnością organizmu człowieka na poziomie – komórkowym, narządowym oraz systemowym w czasie spoczynku oraz wysiłku.
Program: podstawy elektrofizjologii komórki (pobudliwość i pobudzenie komórki, transport przez błony komórkowe, procesy przekaźnictwa synaptycznego). Fizjologia – mięśni szkieletowych, układu nerwowego, narządów zmysłów, układu krążenia, krwi, układu oddechowego, układu pokarmowego, gruczołów wydzielania wewnętrznego. Budowa i funkcje skóry. Przemiana materii i energii. Równowaga kwasowo-zasadowa i gospodarka wodno-elektrolitowa. Reakcja organizmu na wysiłek fizyczny. Wydolność fizyczna, czynniki ją warunkujące i metody oznaczania. Testy wysiłkowe – zasady i cele wykonywania testów wysiłkowych. Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania testów wysiłkowych. Charakterystyka fizjologiczna testów wysiłkowych. Trening fizyczny jako proces adaptacji fizjologicznej, zmiany potreningowe. Zasady treningu zdrowotnego.
Zalecana literatura:
Katedra Podstaw Fizjoterapii
Kierownik: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: obowiązkowy
Rok II, semestr 4 Stopień studiów: I Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne:
Prowadzący: dr Piotr Załęcki
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
15 |
45 |
|
Forma zaliczenia: |
|
E |
|
ECTS |
|
|
4 |
Efekty kształcenia: uzyskanie przez studenta wiedzy dotyczącej funkcjonowania mechanizmów immunologicznych; wiedzy nt. budowy i funkcjonowania komórki bakteryjnej, klasyfikacji mikroorganizmów i zakażeń.
Program: drobnoustroje i człowiek, taksonomia – klasyfikacja i identyfikacja, mikroflora człowieka. Budowa bakterii, fizjologia bakterii, chorobotwórczość, toksyny bakteryjne, dermatofity, grzybice, antybiotyki. Pobieranie próbek, ich transport, badanie materiałów biologicznych, sporządzanie preparatów, techniki immunologiczne, hodowle, podłoża. Informacje podstawowe o funkcjonowaniu mechanizmów immunologicznych. Limfocyty B, limfocyty, NK. Komórki żerne. Dopełniacz. Budowa i klasyfikacja przeciwciał. Odporność wrodzona; przeciwciała u noworodków. Odporność nabyta. Odpowiedź immunologiczna w narządach. Układ odpornościowy związany z błonami śluzowymi. Układ odpornościowy skóry. Choroby o podłożu immunologicznym. Niedobory immunologiczne, choroby alergiczne, choroby autoimmunizacyjne nowotworów i przeszczepy – mechanizmy immunologiczne.
Zalecana literatura:
IV. OGÓLNE INFORMACJE dla STUDENTÓW MOBILNYCH
1. Koszty utrzymania
Minimalny miesięczny koszt utrzymania studenta przyjeżdżającego z zagranicy można oszacować na poziomie 1.300-1.600 zł. Na tę sumę składają się:
– miesięczna opłata za wynajem pokoju – około 700 zł; w akademiku 450 zł;
– dojazdy na Uczelnię środkami komunikacji miejskiej – około 100 zł;
– wyżywienie – około 800 zł.
Aktualny kurs € (euro) na dzień 1 lipca 2012 r. wynosi 4,18 PLN. PLN – złoty (zł.) – jednostka monetarna Polski.
Zakwaterowanie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dysponuje własnym domem studenckim „Spartakus” oferujący zakwaterowanie pięciuset studentom, głównie studentom Akademii, ale również obcokrajowcom. Pewną pulę pokoi oferują również inne uczelnie wrocławskie w ramach swojej bazy lokalowej.
Istnieje także możliwość wynajęcia pokoi lub mieszkań z bogatej oferty mieszkańców Wrocławia. Studenci mogą je wynająć prywatnie za pośrednictwem akcji Samorządu Studenckiego zwanej „Chata dla Żaka”, o której szerszą informację można znaleźć na stronie internetowej http://wroclaw.chatazaka.pl
Posiłki
Na terenie Uczelni funkcjonuje stołówka (bar) w domu studenckim Spartakus, który proponuje smaczne dania obiadowe. Jednocześnie żacy mają możliwość skorzystania z oferty licznych lokali gastronomicznych na terenie miasta. Najbliższe lokale gastronomiczne znajdują się na Placu Grunwaldzkim oraz w jego okolicach.
Student-cudzoziemiec przyjeżdżając do Polski musi posiadać druk E 128 (jest on przeznaczony dla studentów zagranicznych studiujących w Polsce). Druk ten jest wydawany w instytucji będącej odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, po złożeniu wymaganych dokumentów (wniosku o wydanie formularza E 128, zaświadczenia z macierzystej uczelni potwierdzającego status studenta). W momencie korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, student musi okazać ów formularz lekarzowi, bądź instytucji, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Studenci mogą też korzystać z innych form ubezpieczenia zawieranego na czas wyjazdu w kraju ojczystym lub wykupionego w Polsce.
Student-cudzoziemiec powinien być ubezpieczony na czas podróży i pobytu w uczelni partnerskiej. Uczelnia macierzysta powinna uzgodnić z uczelnią przyjmującą najbardziej dogodną dla studenta formę ubezpieczenia i poinformować studenta o konieczności wykupienia zalecanej formy ubezpieczenia.
4. Pomoc finansowa dla studentów: ogólne zasady udzielania pomocy finansowej – stypendiów studentom polskim określają rozporządzenia ministerialne. Szczegółowe kryteria przyznawania stypendiów i pomocy finansowej studentom Akademii Wychowania Fizycznego znajdują się na stronie internetowej Akademii: www.awf.wroc.pl
Biblioteka Główna i Ośrodek Informacji Naukowej
Adres: |
ul. A. Mickiewicza 98 |
||
Telefon: |
(71) 347 32 04 |
||
Fax: |
(71) 347 30 53 |
||
Internet: |
|||
E-mail: |
|||
Wypożyczalnia międzybiblioteczna (E-mail) |
|||
Ośrodek Informacji Naukowej |
|||
Godziny otwarcia |
|||
Czytelnia |
Poniedziałek – czwartek |
8.00-19.00 |
|
Piątek |
8.00-17.00 |
||
Sobota – niedziela |
9.00-13.00 |
||
Czytelnia Czasopism |
Poniedziałek – piątek |
8.00-15.00 |
|
Wypożyczalnia |
Poniedziałek, środa, piątek |
9.00-15.00 |
|
Wtorek, czwartek |
9.00-17.00 |
||
Sobota |
9.00-13.00 |
||
Wypożyczalnia Międzybiblioteczna |
Poniedziałek – piątek |
9.00-15.00 |
|
Ośrodek Informacji Naukowej |
Poniedziałek – piątek |
8.00-15.00 |
|
Katalogi |
Komputery w holu biblioteki
czynne w godzinach pracy Czytelni Głównej. |
||
6. Kursy językowe: dla studentów zagranicznych Programu Erasmus prowadzony jest nieodpłatnie jednosemestralny kurs kultury polskiej i języka polskiego.
Podstawę prawną do organizowania studenckich praktyk zawodowych stanowi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1991 r. w sprawie praktyk studenckich (Dz.U. Nr 73, poz. 323 z późniejszymi zmianami).
Praktyki studenckie w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu są realizowane według standardów nauczania dla poszczególnych kierunków. Praktyki stanowią część procesu kształcenia i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Praktyki wpisuje się do indeksu wraz z innymi zajęciami dydaktycznymi ustalonymi planem studiów, według wzoru podanego przez dziekana. Zaliczenie praktyk jest warunkiem zaliczenia semestru studiów, których program przewiduje ich realizację.
W indeksie, w miejscu przewidzianym na wpisy dotyczące praktyk, odnotowuje się miejsce i okres odbywania praktyki oraz nazwisko i imię opiekuna praktyki.
Dziekan może zaliczyć studentowi na poczet praktyki wykonywaną przez niego pracę, w tym również za granicą, jeżeli jej charakter spełnia wymagania przewidziane w programie praktyk studenckich.
Samorząd studencki stanowi podstawową reprezentację wszystkich studentów na poziomie Uczelni jak i Wydziałów. Ponadto w ramach działalności samorządu studenckiego istnieje sekcja kulturalna, która zajmuje się upowszechnianiem zainteresowań kulturalnych; aktualnie funkcjonują grupy: teatralna, filmowa, muzyczno-wokalna, poetycka i fotograficzna.
Studenckie Towarzystwo Naukowe – grupuje studentów zainteresowanych różnymi problemami badawczymi, oferując im możliwości pogłębiania wiedzy z danej dyscypliny naukowej.
Sport studencki – w Uczelni działa 21 sekcji sportu studenckiego (masowego) skupiającego ok. 250 studentów, którzy regularnie uczestniczą w rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Międzyuczelnianej.
Zajęcia pozauczelniane i rozrywki.
W Uczelni działają: Zespół Tańca Ludowego „Kalina” i Akademicki Związek Sportowy – KS AZS AWF. Stwarza on studentom Akademii warunki do uprawiania sportu przez możliwość zrzeszania się w siedmiu sekcjach sportowych, działających przy KS AZS AWF oraz w ramach sportu uczelnianego w Ligach Międzyuczelnianych.
Studenci zrzeszeni w AZS AWF trenują w sekcjach: lekkoatletyki, judo, akrobatyki sportowej, bobslejów, szermierki, pływania, piłki ręcznej kobiet.
Należy również wspomnieć o majowym święcie studenckim – JUWENALIACH, kiedy to zarządzanie miastem – symboliczne „klucze miejskie” – zostają przekazane przez władze miasta Wrocławia studentom.
W wolnym czasie student może odwiedzać liczne wrocławskie muzea, uczęszczać do teatru, opery, operetki, czy filharmonii. Planując zwiedzanie student musi pamiętać, że w poniedziałki muzea są zamknięte. Wszelkie informacje o Wrocławiu – historii, kulturze i edukacji znajdują się na stronie internetowej: http://www.wroclaw.pl
Ognisko Wrocławskie – Polska YMCA
Polska YMCA jest ogólnopolską organizacją młodzieżową. Działa w kilkunastu ogniskach w Polsce. Jednym z nich jest Ognisko Polskiej YMCA we Wrocławiu, działające od 1991 roku przy Akademii Wychowania Fizycznego. Celem działalności ogniska wrocławskiego jest stymulowanie rozwoju psychicznego, fizycznego i duchowego młodych ludzi, ale też oferowanie programów skierowanych do wszystkich mieszkańców Wrocławia. Obok działalności ogólnej prowadzi działalność specjalistyczną w trzech klubach: Klub Turystyki Kajakowej „Cofka”, Klub Górski „Olimp”, Klub Jeździecki „Kawalkada”.
Rejestracji należy dokonać w Dziale Nauki i Współpracy z Zagranicą. Dział ten oraz Wydziałowi Koordynatorzy ECTS udzielają wszelkich informacji związanych z warunkami podjęcia studiów i rejestracją w Uczelni.
Aplikacja i program studiów dla studentów LPP Erasmus on-line:
http://www.awf.wroc.pl/awfnew/english/site.php?ID=37
Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą (DNiWZ)
tel.: (+ 48 -71) 347 31 13; (+48 - 71) 347 31 03
Kierownik DNiWZ: mgr Iwona Stężały
tel.: (+ 48 -71) 347 31 13
fax.: (+ 48 -71) 347 31 79
e-mail: steiwo@awf.wroc.pl; office@awf.wroc.pl
(przyjeżdżających i wyjeżdżających) w ramach Programu LLP Erasmus
Zazwyczaj wraz z dokumentem aplikacyjnym wymaganym do przyjęcia na studia uczelnie partnerskie przysyłają studentom program studiów, wraz z punktami ECTS, oferowany studentom stypendystom Programu Erasmus. Na tej podstawie student konstruuje swój program studiów w uczelni partnerskiej Learning Agrement (LA).
Przed wyjazdem student powinien dokładnie upewnić się, gdzie należy się zgłosić po przybyciu do uczelni partnerskiej (przyjmującej). Należy znać nazwisko osoby kontaktowej uczelni zagranicznej, jej numer telefonu i adres biura.
Student zostanie poinformowany o konieczności otrzymania na koniec pobytu w uczelni partnerskiej pisemnego zaświadczenia o pobycie w uczelni wraz z wykazem zrealizowanych zajęć i uzyskanych wyników w formie Wykazu Zaliczeń – Transcript of Records (TR).
Jeżeli wszystkie uzgodnione w formie pisemnej warunki zostaną przez studenta spełnione, okres studiów (przedmioty, zaliczenia, egzaminy) zostaną mu uznane i potraktowane jako równoważne z odpowiednim okresem studiów (przedmiotami, zaliczeniami, egzaminami) w uczelni macierzystej. W przypadku stwierdzenia niezgodności, decyzję co do zakresu zaliczenia podejmuje dziekan i decyduje o warunkach zaliczenia bądź niezaliczenia semestru, a także o ewentualnej konieczności zwrotu przez studenta części lub całości otrzymanego grantu. Zwrot grantu nie będzie wymagany od studenta w przypadku zaistnienia okoliczności od studenta niezależnych, określanych jako „siły wyższe”. W tym przypadku konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody od Narodowej Agencji – krajowego koordynatora programu LLP Erasmus.
Student – po powrocie z uczelni partnerskiej – powinien wypełnić Ankietę Studenta Stypendysty Erasmusa w wersji on-line, według wzoru dostarczonego przez uczelnię macierzystą.
*/ Każdy student zakwalifikowany do wyjazdu powinien mieć zagwarantowane zaliczenie okresu studiów i programu zrealizowanego w uczelni partnerskiej i uznanie za równoważne z okresem studiów i określonym programem w uczelni macierzystej. Przed podpisaniem przez dziekana umowy – Porozumienia o programie zajęć – ze studentem uczelnia macierzysta powinna się upewnić, czy przygotowany dla studenta program studiów w uczelni partnerskiej może być realizowany w danym semestrze/roku studiów. Uczelnia partnerska podpisując przedłożone Porozumienie o programie zajęć potwierdza możliwość realizacji tego programu.
**/ Student winien być poinformowany o konieczności otrzymania, na koniec pobytu w uczelni partnerskiej, pisemnego zaświadczenia o pobycie w tej uczelni oraz wykazu zrealizowanych przedmiotów i uzyskanych wyników i punktów ECTS w formie Wykazu zaliczeń. W uzasadnionych przypadkach opóźnienia wydania Wykazu zaliczeń uczelnia partnerska powinna poinformować studenta o terminie przesłania dokumentu do uczelni macierzystej.