AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
University School of Physical Education
adres: al. Ignacego Jana Paderewskiego 35; 51-612 Wrocław
REKTORAT
adres: ul. Stefana Banacha 11, 51-617 Wrocław,
tel. + 48 (71) 347 31 14; 347 31 01
fax: + 48 (71) 347 31 81
Pakiet Informacyjny ECTS
[rok akad. 2011/2012]
WYDZIAŁ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KIERUNEK WYCHOWANIE FIZYCZNE
Opracowanie:
dr hab. Anna Skrzek, prof. nadzw.
Prorektor ds. Nauczania
AWF we Wrocławiu
Spis treści
2. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
2.4. Kalendarz roku akademickiego
2.7. Najważniejsze przepisy Uczelni
2.8. Prawa i obowiązki studenta
1. Kierunek studiów: WYCHOWANIE FIZYCZNE
1.1. Struktura studiów i formy studiowania
1.2. Cele zawodowe i edukacyjne kształcenia
1.3. Diagram semestralny studiów I stopnia
1.4. Diagram semestralny studiów II stopnia
1.5. Alfabetyczna lista przedmiotów do wyboru
1.6. Alfabetyczna lista specjalizacji instruktorskich
1.7. Prezentacja przedmiotów biomedycznych do wyboru – w układzie alfabetycznym
1.8. Prezentacja przedmiotów humanistycznych do wyboru – w układzie alfabetycznym
1.9. Prezentacja przedmiotów teoretycznych do wyboru – w układzie alfabetycznym
1.10. Prezentacja przedmiotów praktycznych do wyboru – w układzie alfabetycznym
1.12. Prezentacja przedmiotów obligatoryjnych
IV. OGÓLNE INFORMACJE dla STUDENTÓW MOBILNYCH
4. Pomoc finansowa dla studentów
10. Rejestracja studentów zagranicznych w ramach programu LLP Erasmus
11. Informacje praktyczne dla studentów mobilnych
Koordynator Uczelniany |
Koordynatorzy Wydziałowi ECTS |
dr hab. Anna Skrzek, prof. nadzw.Prorektor ds. Nauczania ul. Banacha 11, 51-617 Wrocław tel. (+48.71) 347 31 66 fax: (+48.71) 347 31 25 e–mail: anna.skrzek@awf.wroc.pl |
Doc. dr Marek Lewandowski Wydział Wychowania Fizycznego al. I.J. Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław tel. (+ 48.71) 347 34 27 fax: (+ 48.71) 347 34 37 e-mail: marek.lewandowski@awf.wroc.pl |
|
dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. nadzw. Wydział Fizjoterapii al. I.J. Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław tel. (+ 48.71) 347 30 72 fax: (+ 48.71) 347 30 81 |
Pakiet informacyjny adresowany jest do kandydatów na studia oraz do studentów innych uczelni krajowych i zagranicznych pragnących zaliczyć część swoich studiów w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Pakiet zawiera informacje o Wrocławiu, Akademii, jej strukturze i działalności, a przede wszystkim o studiach prowadzonych w uczelni, zasadach rekrutacji na studia oraz zasadach studiowania.
System ECTS, opracowany w późnych latach osiemdziesiątych przez Komisję Wspólnoty Europejskiej, służy ułatwieniu dostępu do pełnej informacji o programach studiów prowadzonych w uczelniach, a przez to zwiększeniu i usprawnieniu międzyuczelnianej i międzynarodowej wymiany studentów. Określony w systemie ECTS sposób pomiaru i oceny wiedzy, kompetencji i umiejętności zdobytych przez studenta, wyrażony w punktach ECTS, umożliwia rozpoznanie i uznanie programu studiów zaliczonego w uczelni partnerskiej, krajowej bądź zagranicznej.
System ECTS, pierwotnie opracowany dla mobilności studentów – transferu punktów ECTS, został następnie dopracowany do roli akumulacji punktów przez studenta w procesie kształcenia. Akronim ECTS jest nadal stosowany, chociaż oznacza aktualnie the European Credit Transfer and Accumulation System.
Pakiet Informacyjny ECTS jest podstawowym dokumentem systemu ECTS – the European Credit Transfer System – zawierającym pełną informację o Uczelni, jej strukturze i działalności, studiach i programach prowadzonych w Uczelni oraz o zasadach studiowania. Punkty ECTS są liczbą przyporządkowaną przedmiotowi odzwierciedlającą całkowity nakład pracy studenta (tj. udział w zajęciach oraz pracę własna w domu, bibliotece) potrzebny do zaliczenia przedmiotu, czyli do zdobycia wiedzy, umiejętności i kompetencji założonych w programie i celu realizacji przedmiotu. Student otrzymuje przypisaną przedmiotowi liczbę punktów ECTS po spełnieniu wszystkich, określonych w planie studiów i programie nauczania, wymagań oraz osiągnięciu właściwego poziomu założonych dla tego przedmiotu efektów kształcenia.
Liczba punktów ECTS przypisanych przedmiotom w semestralnym programie studiów wynosi około 30 (27-33), zaś w programie rocznym 60. Warunkiem zaliczenia semestru/roku studiów jest uzyskanie przez studenta liczby punktów wynikającej z planu studiów i programu nauczania, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie studiów.
Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów w AWF:
– pierwszego stopnia wynosi 180
– drugiego stopnia wynosi 120.
System ECTS opracowano pod kątem stworzenia przejrzystych zasad mobilności studentów, a w szczególności poznania oraz uznania (okresu) i programu studiów realizowanych przez studenta w uczelni partnerskiej. Celowi temu służą kluczowe dokumenty ECTS:
Pakiet informacyjny/katalog kursów. Pakiet informacyjny zawiera szeroki wachlarz danych o Uczelni, prowadzonych studiach i zasadach studiowania, realizowanych programach nauczania i warunkach zaliczania tych programów, a także praktyczne informacje o mieście, jego zasobach kulturowych i turystycznych, etc.
Formularz zgłoszeniowy (Application Form) z danymi personalnymi studenta niezbędnymi do zarejestrowania go w uczelni partnerskiej.
Porozumienie o programie zajęć (Learning Agrement) służy do zawarcia porozumienia między studentem i uczelniami: macierzystą i partnerską o programie realizowanym przez studenta w uczelni partnerskiej i zasadach jego uznania i zaliczenia w uczelni macierzystej*/.
Wykaz zaliczeń (Transcript of records) stanowi potwierdzenie przez uczelnię partnerską zaliczenia przez studenta mobilnego programu. W dokumencie tym podany jest wykaz przedmiotów zaliczonych, wraz z ocenami i punktami ECTS uzyskanymi przez studenta**/.
Dowód zaliczenia przez uczelnię macierzystą programu realizowanego w uczelni partnerskiej (Proof of recognition). Dokument ten ma potwierdzić dotrzymanie przez uczelnię macierzystą warunków umowy zawartej w Porozumieniu o programie zajęć, poprzez wykazanie w nim przedmiotów i liczby punktów ECTS uznanych w karcie osiągnięć studenta.
Wszelkie zmiany wprowadzane do Porozumienia o programie zajęć, zwanym dalej Porozumieniem, przez którąkolwiek ze stron, wymagają formy pisemnej zatwierdzonej przez wszystkie strony porozumienia: studenta, uczelnię partnerską i uczelnię macierzystą. Uczelnia powinna dołożyć wszelkich starań, aby przy sporządzaniu Porozumienia nie dopuścić do powstania istotnych różnic programowych w stosunku do standardów kształcenia dla danego kierunku studiów. W przypadku, gdy różnic tych nie da się uniknąć, należy przed wyjazdem studenta do uczelni partnerskiej określić sposób i termin realizacji oraz zaliczenia różnic programowych.
Jeżeli wszystkie uzgodnione w Porozumieniu warunki zostaną przez studenta spełnione, okres studiów (przedmioty, zaliczenia, egzaminy, punkty ECTS) zostaną mu uznane i potraktowane jako równoważne z odpowiednim okresem studiów (przedmiotami, zaliczeniami, egzaminami, punktami) w uczelni macierzystej. Decyzję o tym, czy uzgodnione warunki zostały spełnione przez studenta, podejmuje dziekan uczelni macierzystej.
W przypadku stwierdzenia niezgodności między Porozumieniem o programie zajęć i Wykazem zaliczeń, decyzję, co do sposobu i zakresu zaliczenia programu i okresu studiów podejmuje dziekan uczelni macierzystej. Dziekan decyduje, czy niespełnienie warunków Porozumienia przez studenta stanowi podstawę do skreślenia go z listy studentów, czy skutkuje koniecznością zaliczenia przez studenta, w uczelni macierzystej, dodatkowych przedmiotów. Dziekan decyduje również o konieczności zwrotu przez studenta, części lub całości, otrzymanego grantu. Zwrot grantu nie będzie wymagany od studenta w przypadku zaistnienia okoliczności od studenta niezależnych, określanych jako „siły wyższe”. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody od Agencji Narodowej na zaniechanie zwrotu grantu.
Wymiana studentów może być realizowana tylko i wyłącznie z uczelnią posiadającą KARTĘ ERASMUSA, ważną na dany rok akademicki, z którą została podpisana umowa bilateralna.
Student zakwalifikowany na wyjazd w ramach programu ERASMUS musi spełniać następujące kryteria formalne:
1) być obywatelem kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie ERASMUS lub posiadać oficjalny status uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium danego kraju,
2) być oficjalnie zarejestrowanym na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania tytułu licencjata/inżyniera lub magistra w uczelni będącej stroną niniejszej umowy,
3) być (w momencie wyjazdu) studentem co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia (pierwszego cyklu),
4) powinien znać język wykładowy wybranej uczelni na tyle, żeby móc uczestniczyć w zajęciach,
5) warunkiem koniecznym przy wyjeździe jest zaliczenie wszystkich przedmiotów na semestrach poprzedzających wyjazd.
Pobyt studenta w uczelni partnerskiej, w celu zrealizowania części studiów, nie może być krótszy niż 3 miesiące lub pełny, najkrótszy cykl kształcenia (np. trymestr lub semestr) i nie może być dłuższy niż 1 rok akademicki. Minimalny okres pobytu w uczelni partnerskiej odnosi się tylko do okresu studiowania i nie zawiera okresu czasu ewentualnego przygotowania językowego czy odbywania praktyki.
Z każdym studentem zakwalifikowanym na wyjazd w ramach programu ERASMUS zostaje sporządzona pisemna umowa o programie zajęć realizowanym w uczelni partnerskiej (Learning Agrement). Student zakwalifikowany do wyjazdu otrzyma Kartę Studenta Erasmusa dostarczoną uczelni przez Narodową Agencję.
Uczelnia przyjmująca nie może żądać od studenta opłat za naukę (czesne, wpisowe, opłaty egzaminacyjne, opłaty za korzystanie z laboratoriów, bibliotek itp.). Pobieranie pewnych niewielkich opłat (członkostwo w organizacjach studenckich, korzystanie z kserokopiarki itp.) jest dopuszczalne na warunkach identycznych, jakie obowiązują studentów lokalnych.
Wypłata wszelkich stypendiów krajowych (socjalnych, naukowych i innych), do których student nabył prawo przed wyjazdem, będzie kontynuowana w czasie pobytu studenta w uczelni partnerskiej. Student powinien mieć zagwarantowane prawo do ubiegania się o wypłatę powyższych świadczeń również po powrocie do uczelni macierzystej, a oceny uzyskane w uczelni partnerskiej przeliczone na skalę ocen obowiązującą w kraju, powinny być podstawą ubiegania się o stypendia za wyniki w nauce.
Student – po powrocie z uczelni partnerskiej – powinien złożyć we właściwym dziekanacie kartę zaliczeń (Transcript of Records) z uczelni przyjmującej (partnerskiej) oraz wypełnić Ankietę według wzoru dostarczonego przez uczelnię macierzystą.
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO we WROCŁAWIU
1. Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i 112 mostów. Miasto, w swojej ponad tysiącletniej historii, kilkakrotnie zmieniało przynależność państwową rozwijając się pod panowaniem Piastów, królów Czech, Habsburgów, aby od 1945 roku budować pozycję ważnej polskiej aglomeracji. Bogata i burzliwa historia wpisała się w ocalałe pomniki architektury jak np: Ostrów Tumski – średniowieczny zespół architektury sakralnej, Ratusz – wspaniała budowla gotycka, Uniwersytet Wrocławski z barokową Aulą Leopoldyńską.
Dzisiaj Wrocław jest znaczącym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym.
Wspaniała architektura i bogata oferta wydarzeń artystycznych przyciągają rzesze turystów. Do największych atrakcji kulturalnych należą: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wratislavia Cantans”, Festiwal „Jazz nad Odrą”, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, a także wspaniałe spektakle wystawiane w kilkunastu teatrach, operze, operetce itd. Niewątpliwą atrakcją kulturalną Wrocławia jest Panorama Racławicka – gigantyczna rotunda mieszcząca obraz panoramiczny przedstawiający bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku.
Wrocław jest liczącym się w kraju, a także Europie, ośrodkiem imprez wystawienniczych i targowych organizowanych w Hali Ludowej. Wrocław 2012 – Gospodarz Finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczącym około 650 tysięcy mieszkańców. Należy do największych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Dzięki studiującym w mieście stu czterdziestu tysiącom studentów Wrocław, mimo tysiącletniej historii, jest miastem młodym, tętniącym życiem przez 24 godziny na dobę. Doceniają i kochają to miasto zarówno jego mieszkańcy, jak również wizytujący je goście i turyści.
Początki wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, obchodzącej w 2006 roku jubileusz sześćdziesięciolecia działalności, były bardzo skromne i wywodzą się z utworzonego, w ciężkich, powojennych miesiącach odbudowy miasta, rocznego kursu nauczycieli wychowania fizycznego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu mgra Zbigniewa Skrockiego – organizatora kultury fizycznej na Ziemiach Odzyskanych oraz profesora Andrzeja Klisieckiego – Kierownika Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego, już w 1946 roku wspomniany roczny kurs przekształcono w trzyletnie Studium Wychowania Fizycznego (SWF) przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu i Politechniki. Profesor Andrzej Klisiecki, pierwszy dyrektor Studium obdarzył je mianem „Słonecznej Uczelni”. W 1950 roku SWF zostało przekształcone w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego (Rozp. Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1950 roku – Dz.U. Nr 29, poz. 273). Po sześciu latach działalności Szkoła opracowała nowe programy nauczania i wydłużyła cykl kształcenia do czterech lat, dzięki czemu zdobyła uprawnienia do nadawania swoim absolwentom dyplomu i tytułu magistra. W 1972 roku Szkoła uzyskała rangę i status Akademii Wychowania Fizycznego (Rozp. Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1972 roku – Dz.U. Nr 54, poz 350). Akademia Wychowania Fizycznego, z siedzibą we Wrocławiu, jest akademicką uczelnią publiczną, posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365).
Prężnie rozwijająca się Akademia, dzięki istotnym zmianom w strukturze organizacyjnej, poszerzaniu profili kształcenia i umacnianiu badań naukowych jest dzisiaj nowoczesną placówką szkolnictwa wyższego. Aktualnie kształcenie w Akademii odbywa się na czterech kierunkach studiów: wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, sport oraz fizjoterapia.
W ponad sześćdziesięciopięcioletniej historii Uczelni, jej mury opuściło ponad 31 tysięcy absolwentów – magistrów w zakresie wychowania fizycznego, turystyki i rekreacji oraz fizjoterapii (rehabilitacji ruchowej). Ogromne rzesze słuchaczy studiów podyplomowych i kursów kwalifikacyjnych realizowanych w Akademii zdobyły uprawnienia trenerskie i instruktorskie w zakresie licznych dyscyplin szeroko pojętej kultury fizycznej.
Wśród absolwentów Akademii są nazwiska znanych olimpijczyków, mistrzów świata i Europy, jak m.in.: Piotr Albiński (pływanie), Danuta Bułkowska-Milej (lekkoatletyka), Wiesław Gawlikowski (strzelectwo), Piotr Haczek (lekkoatletyka), Joanna Jakimiuk (szermierka), Rafał Kubacki (judo), Małgorzata Książkiewicz (strzelectwo), Krzysztof Kucharczyk (strzelectwo), Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Zbigniew Pietrzykowski (boks), Ryszard Szurkowski (kolarstwo), Marek Łbik (kajakarstwo), Ryszard Seruga (kajakarstwo), Edward Ligocki (spadochroniarstwo), Witold Świadek (sporty lotnicze), Urszula Włodarczyk (lekkoatletyka), Józef Zapędzki (strzelectwo), Władysław Żmuda (piłka nożna) oraz zasłużonych trenerów: Wiesław Błach i Kazimierz Witkowski (judo), Kazimierz Górski (piłka nożna), Andrzej Kijowski i Kazimierz Kurzawski (strzelectwo), Andrzej Piątek (kolarstwo), Mieczysław Łopatka i Jerzy Świątek (koszykówka), Czesław Ptak (boks), Wacław Skarul (kolarstwo), Edward Chatala, Marek Kubiszewski, Józef Lisowski i Bogumił Mańka (lekkoatletyka) i wielu, wielu innych.
Obecnie studiują i trenują m.in.: lekkoatleci – Michał Bieniek, Marta Chrust-Rożej, Urszula Domel, Sylwia Ejdys, Weronika Wedler, Milana Pędziwiatr; judo – Łukasz Błach; szpadziści –Tomasz Motyka [srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie], Maciej Szumski, tenis stołowy – Daria Łuczakowska; piłka siatkowa – Jakub Jarosz (złoty medalista Mistrzostw Europy); strzelectwo – Tomasz Wawrzonowski; pływanie – Agata Korc; pięciobój nowoczesny – Marcin Horbacz i Edyta Małoszyc; taekwon-do – Amit Batra; akrobatyka – Tomasz Adamczyk oraz Marta Szymczak – karate, piłkarki ręczne AZS AWF Wrocław – ekstraklasa. W Akademii kształci się ponad 5000 studentów.
Akademia posiada uprawnienia do doktoryzowania i nadawania stopnia doktora habilitowanego. Wypromowała już ponad 500 doktorów, 33 osobom przyznała stopień naukowy doktora habilitowanego.
Uczelnia zatrudnia 625 osób, w tym 332 nauczycieli akademickich – 29 profesorów tytularnych, 28 osób z tytułem doktora habilitowanego, 10 osób na stanowisku docenta, 126 adiunktów, 60 starszych wykładowców, 33 asystentów, 19 wykładowców, 20 instruktorów i 7 lektorów.
Akademia Wychowania Fizycznego
al. Ignacego J. Paderewskiego 35
51-612 Wrocław
Rektorat
fax: + 48 (71) 348 25 27
e-mail: rektor@awf.wroc.pl
Rektor
Prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz
e-mail: rektor@awf.wroc.pl
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
Prof. dr hab. Zofia Ignasiak
e-mail: prorektor.nauki@awf.wroc.pl
Prorektor ds. Nauczania
Dr hab. Anna Skrzek, prof. nadzw.
e-mail: prorektor.nauczania@awf.wroc.pl
Prorektor ds. Studenckich i Sportu Akademickiego
Dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw.
e-mail: prorektor.sportu@awf.wroc.pl
Wydział Wychowania Fizycznego
Kierunki studiów
wychowanie fizyczne
sport
turystyka i rekreacja
Dziekanat
ul. Mickiewicza 98
51-684 Wrocław
tel: +48 (71) 347 34 38; 347 34 72; 347 34 28; 347 34 62
fax: +48 (71) 347 34 37
Kierownik Dziekanatu
Mgr Elżbieta Jakubczak
tel. +48 (71) 347 34 85
e-mail: elzbieta.jakubczak@awf.wroc.pl
Dziekan
Prof. dr hab. Jan Chmura
tel. +48 (71) 347 35 08
e-mail: dziekan.wf@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauki
Dr hab. Małgorzata Słowińska-Lisowska, prof. nadzw.
tel. +48 (71) 347 34 25
e-mail: małgorzata.slowinska-lisowska@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauczania
Doc. dr Marek Lewandowski
tel: +48 (71) 347 34 27
e-mail: marek.lewandowski@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Studenckich
Dr Grzegorz Żurek
tel: +48 (71) 343 34 26
e-mail: grzegorz.zurek@awf.wroc.pl
Wydziałowy Koordynator ECTS
Doc. dr Marek Lewandowski
ul. Mickiewicza 98
51-684 Wrocław
tel: +48 (71) 347 34 27
e-mail: marek.lewandowski@awf.wroc.pl
Wydział Fizjoterapii
Kierunki studiów:
kosmetologia
fizjoterapia
Dziekanat
al. Ignacego J. Paderewskiego 35 – Pawilon P4
51-612 Wrocław
tel: +48 (71) 347 30 82; 347 30 71
fax: +48 (71) 347 30 81
e-mail: dziekanat.fizjoterapii@awf.wroc.pl
Kierownik Dziekanatu
mgr Urszula Bartkiewicz
tel. +48 (71) 347 30 80
e-mail: urszula.bartkiewicz@awf.wroc.pl
Dziekan
Prof. dr hab. Marek Woźniewski
tel: +48 (71) 347 30 70
e-mail: marek.wozniewski@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauki
Prof. dr hab. Anna Jaskólska
Tel: +48 (71) 347 30 71
e-mail: anna.jaskolska@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Nauczania
Dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. nadzw.
tel: +48 (71) 347 30 72
e-mail: ewa.demczuk-wlodarczyk@awf.wroc.pl
Prodziekan ds. Studenckich
Dr Waldemar Andrzejewski
tel: +48 (71) 347 30 72
e-mail: waldemar.andrzejewski@awf.wroc.pl
Wydziałowy Koordynator ECTS:
Dr hab. Ewa Demczuk-Włodarczyk, prof. nadzw.
tel: +48 (71) 347 30 72
e-mail: ewa.demczuk-wlodarczyk@awf.wroc.pl
Rok akademicki składa się z dwóch semestrów:
Semestr zimowy rozpoczyna się 19.09.2011 r.
Sesja egzaminacyjna na przełomie stycznia 2012 r.
Semestr letni rozpoczyna się 30.01.2012 r.
Sesja egzaminacyjna maj/czerwiec 2012 r.
Święta (narodowe, uniwersyteckie, religijne) oraz Dni Rektorskie
29.09.2011 Inauguracja roku akademickiego
21.10.2011 Święto Uczelni
01.11.2011 Wszystkich Świętych
11.11.2011 Święto Niepodległości
01.05.2012 Święto Pracy
03.05.2012 Dzień Konstytucji 3 Maja
Maj 2012 JUVENALIA
03.06.2012 Boże Ciało
24.12.2011-01.01.2012 Ferie zimowe
05-11.04.20112 Ferie wiosenne
2.5. Kierunki studiów realizowane w Akademii Wychowania Fizycznego w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych
◘ wychowanie fizyczne – studia I i II stopnia
◘ turystyka i rekreacja – studia I i II stopnia
◘ sport – studia I i II stopnia
◘ fizjoterapia – studia I i II stopnia
◘ kosmetologia – studia I stopnia
Do postępowania kwalifikującego na studia I stopnia może być dopuszczona osoba, która posiada świadectwo dojrzałości.
W przypadku osób kończących szkołę średnią za granicą wymagana jest nostryfikacja świadectwa ukończenia tej szkoły potwierdzająca uprawnienie (posiadacza) do podjęcia studiów wyższych. Nostryfikacji dokonuje kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o nostryfikację świadectwa, a w przypadku braku miejsca zamieszkania – kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której osoba zamierza złożyć świadectwo uzyskane za granicą, zwany dalej „organem nostryfikacyjnym”. Zaświadczenie wydane przez kuratora oświaty ważne jest łącznie z oryginałem nostryfikowanego świadectwa, lub jego duplikatem zalegalizowanym przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej urzędującego w państwie, w którym został wydany dokument.
Za równorzędne polskiemu świadectwu dojrzałości, bez obowiązku przeprowadzania nostryfikacji, uznaje się:
a) dyplomy IB (International Baccalaureate) wydawane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie,
b) dyplomy EB (European Baccalaureate) wydawane przez Szkoły Europejskie zgodnie z Konwencją z dnia 21 czerwca 1994 r. o statusie Szkół Europejskich.
Szczegółowe zasady nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą określa Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 kwietnia 2006 roku (Dz.U. nr 63, poz. 442 i 443).
Do postępowania kwalifikującego do przyjęcia na II stopień studiów dopuszczona jest osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów I stopnia (dyplom licencjata).
Szczegółowe zasady przyjęć na poszczególne kierunki i formy studiów w roku akademickim 2011/2012 określa Uchwała Nr 20/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 27 maja 2010 roku zamieszczona na stronie internetowej Akademii: www.awf.wroc.pl
Obowiązuje elektroniczna rejestracja kandydatów – szczegóły www.awf.wroc.pl
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu jest uczelnią publiczną posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym (DZ.U. nr 164, poz. 1365).
Podstawowym aktem wewnątrzuczelnianym regulującym działalność Akademii jest Statut Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu uchwalony przez Senat Akademii (Uchwała nr 96/2007 z dnia 20 grudnia 2007 roku) i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prawa i obowiązki studenta związane z tokiem studiów określa Regulamin Studiów w AWF uchwalony przez Senat Akademii (Uchwała nr 13/2009 Senatu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu z dnia 26 marca 2009 roku) i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Sprawy nieujęte w ramach w/w aktów wewnątrzuczelnianych regulowane są poprzez Zarządzenia Rektora.
Do podstawowych obowiązków studenta należy przestrzeganie Regulaminu Studiów i innych przepisów uczelnianych.
2.8. Prawa i obowiązki studenta związane z tokiem studiów oraz szczegółowe zasady studiowania określa Regulamin Studiów w AWF umieszczony na stronie: www.awf.wroc.pl. Okresem zaliczeniowym studiów jest semestr. Podstawą zaliczenia semestru jest zaliczenie przedmiotów i uzyskanie liczby punktów ECTS określonych w planie i w programie studiów danego semestru. Podstawą zaliczenia semestru przez studenta uczestniczącego w wymianie międzynarodowej jest zrealizowanie programu określonego w Porozumieniu o programie zajęć.
Egzamin jest sprawdzianem poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych przez studenta w zakresie określonym przez program przedmiotu.
Przy zaliczeniach i egzaminach stosuje się następującą skalę ocen:
◘ oceny pozytywne
bardzo dobry .......5.0
dobry plus .......4.5
dobry .......4.0
dostateczny plus .......3.5
dostateczny .......3.0
◘ ocena negatywna
niedostateczny .......2.0
Skala ocen systemu ECTS (A,B,C,D,E,F,X,F) stosowana jest wyłącznie przy transferze ocen uzyskanych przez studenta AWF w uczelni partnerskiej na polską skalę ocen oraz przy transferze polskich ocen zdobytych w AWF przez studenta uczelni partnerskiej.
Skala ocen ECTS:
Ocena ECTS |
Ocena polska |
Definicja |
A |
5.0 |
[bardzo dobry] – wybitne osiągnięcia, wykraczające poza program, – wyniki z dopuszczeniem jedynie drugorzędnych błędów |
B |
4.5 |
[dobry plus] – powyżej przeciętnego standardu, z pewnymi błędami |
C |
4.0 |
[dobry] – osiągnięcia zgodne ze standardami, – solidna praca z szeregiem zauważalnych błędów |
D |
3.5 |
[dostateczny plus] – zadowalające wyniki, ale ze znacznymi brakami |
E |
3.0 |
[dostateczny] – praca/wyniki spełniają minimalne wymagania |
F |
2.0 |
[niedostateczny] – zaliczenie przedmiotu możliwe po powtórzeniu materiału w całości |
Do indeksu obok oceny przyjętej w regulaminie studiów wpisuje się stopień ECTS - np. 5.0A, który ma jedynie charakter informacyjny i nie zastępuje oceny wystawionej przez wykładowcę.
Studia I i II stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
Absolwent I stopnia studiów kierunku wychowanie fizyczne posiada podstawową wiedzę i umiejętności z obszaru nauk społecznych, przyrodniczych oraz nauk o kulturze fizycznej. Absolwent jest przygotowany do pracy dydaktyczno-wychowawczej (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej: szkoły podstawowe i gimnazja); instytucje oświatowe i instytucje kultury fizycznej), promowania zdrowia i aktywności fizycznej w miejscu pracy i środowisku lokalnym. Absolwent zna język obcy na poziomie B2 Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.
Absolwent II stopnia studiów kierunku wychowanie fizyczne posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności z obszaru nauk społecznych, przyrodniczych oraz nauk o kulturze fizycznej, rozumie i umie kierować edukacją, samokształceniem i zespołem ludzkim. Absolwent jest przygotowany do pracy w instytucjach kultury fizycznej, administracji samorządowej i państwowej, organizacjach społecznych, instytucjach badawczych oraz instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu aktywności fizycznej. Absolwent specjalności nauczycielskiej jest przygotowany do pracy w szkołach na wszystkich poziomach edukacji.
Absolwent jest przygotowany do kontynuacji kształcenia na studiach doktoranckich.
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 1 studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
|
30 |
30 |
7 |
E |
|
2. |
10 |
20 |
30 |
7 |
E |
|
3. |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
|
4. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
5. |
Teoria i metodyka zespołowych gier sportowych – piłka ręczna |
|
24 |
24 |
3 |
Zo |
6. |
|
15 |
15 |
2 |
Zo |
|
7. |
|
15 |
15 |
2 |
Zo |
|
Razem |
20 |
154 |
174 |
30 |
|
|
Uwagi! 1. Studenci w 1 semestrze zapisują się na wybrane przedmioty w poszczególnych blokach realizowane w semestrze 2. 2. Obóz letni – czerwiec/lipiec. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
5 |
10 |
15 |
4 |
E |
|
2. |
10 |
20 |
30 |
7 |
E |
|
3. |
|
30 |
30 |
1 |
Zo |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
5. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
6. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
8. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
9. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
10. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
11. |
|
24 |
24 |
3 |
Zo |
|
12. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
13. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
55 |
239 |
294 |
30 |
|
1. Studenci w semestrze 2 zapisują się na przedmioty do wyboru w poszczególnych blokach realizowane w semestrze 3.
2. Studenci posiadający niezbędne umiejętności ruchowe w danej dyscyplinie sportu w semestrze 2 mogą wpisać się na kurs Instruktora Sportu w wybranej dyscyplinie realizowany w ramach Przedmioty praktyczne do wyboru 1-4 od semestru 3 do 6 – razem 150 godzin. Pozostałe osoby w semestrach 5 i 6 obowiązkowo realizują kurs Instruktora Rekreacji AWF (90 godzin).
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia; Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 3 studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
|
2. |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
|
3. |
|
30 |
30 |
1 |
Zo |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
3 |
Zo |
|
5. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
6. |
Przedmiot praktyczny do wyboru [IS-1]* lub Przedmiot praktyczny do wyboru 1 |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
7. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
8. |
|
24 |
24 |
3 |
Zo |
|
9. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
10. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
11. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
12. |
|
85 |
85 |
2 |
Zo |
|
Razem |
50 |
314 |
364 |
30 |
|
|
1. Studenci w semestrze 3 zapisują się na wybrane przedmioty w poszczególnych blokach realizowane w semestrze 4. 2.*Studenci, którzy nie realizują uprawnień Instruktora Sportu realizują przedmiot Praktyczny do wyboru 1. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 4 studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
20 |
40 |
60 |
4 |
E |
|
2. |
6 |
24 |
30 |
3 |
E |
|
3. |
|
30 |
30 |
1 |
Zo |
|
4. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
5. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
6. |
10 |
20 |
30 |
4 |
E |
|
7. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
8. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
9. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
10. |
|
15 |
15 |
2 |
E |
|
11. |
|
15 |
15 |
2 |
E |
|
12. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
13. |
Teoria i metodyka zespołowych gier sportowych – piłka siatkowa |
|
24 |
24 |
2 |
E |
Razem |
66 |
303 |
369 |
30 |
|
|
1. *Studenci, którzy w semestrze 2 nie zakwalifikowali się na zajęcia umożliwiające uzyskanie uprawnień Instruktora Sportu w semestrze 4 obowiązkowo zapisują się na specjalizację Instruktor Rekreacji AWF realizowaną w semestrze 5 i 6 – 90 godzin. 2. Od roku akademickiego 2012/13 studenci, którzy realizują kurs Instruktora Sportu w semestrze 6 w ramach Przedmiotu teoretycznego do wyboru 4 obowiązkowo realizują: Wprowadzenie do teorii treningu sportowego – 10 w/Z Podstawy socjologii – 10 w/Z Podstawy fizjologii wysiłku – 10 w/Z |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK III, SEMESTR 5 studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
|
30 |
30 |
2 |
E |
|
2. |
Metodyka wychowania fizycznego – planowanie kierunkowe i wynikowe |
|
30 |
30 |
6 |
E |
3. |
10 |
20 |
30 |
5 |
E |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
5. |
|
45 |
45 |
2 |
Zo |
|
6. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
|
15 |
15 |
3 |
E |
|
8. |
Teoria i metodyka gier sportowych – piłki edukacyjne i unihokej*** |
(6) |
(24) |
(30) |
(3) |
E |
9. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
10. |
Praktyka pedagogiczna w szkole podstawowej [w zakresie specjalności kierunkowej – 90 h i dodatkowej (gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna – 30 h)] |
|
120 |
120 |
6 |
Zo |
Razem |
35 |
310/334 |
345/375 |
30 |
|
*Od roku akademickiego 2011-12 studenci, którzy realizują kurs Instruktora Rekreacji AWF w ramach Przedmiotu teoretycznego do wyboru 4 obowiązkowo realizują w semestrze 6:
Organizacja i marketing imprez sportowych i rekreacyjnych – 10 w/Z
Teoria i metodyka rekreacji – 16 w/Z
Elementy socjologii – 4 w/Z
**Od roku akademickiego 2012/13 studenci, którzy realizują kurs Instruktora Sportu w ramach Przedmiotu teoretycznego do wyboru 4 obowiązkowo realizują:
Wprowadzenie do teorii treningu sportowego – 10 w/Z
Podstawy socjologii – 10 w/Z
Podstawy fizjologii wysiłku – 10 w/Z
***od roku 2012/13 wchodzą zajęcia Teoria i metodyka gier sportowych – piłki edukacyjne i unihokej.
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK III, SEMESTR 6 studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
Godzin |
ECTS |
Zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
Ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
1 |
Zo |
|
2. |
15 |
|
15 |
1 |
Zo |
|
3. |
5 |
10 |
15 |
2 |
E |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
5. |
|
45 |
45 |
2 |
Zo/E* |
|
6. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
10 |
20 |
30 |
1 |
Zo |
|
8. |
5 |
10 |
15 |
2 |
E |
|
9. |
|
30 |
30 |
3 |
E |
|
10. |
Praktyka pedagogiczna w gimnazjum [w zakresie specjalności kierunkowej – 70 h i dodatkowej (gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna – 20 h)] |
|
90 |
90 |
4 |
Zo |
12. |
|
|
|
10 |
E |
|
Razem |
59 |
271 |
330 |
30 |
|
*/Zo/E - studenci, którzy nie ubiegają się o uprawnienia instruktorskie nie zdają egzaminu.
** Od roku akademickiego 2011-12 studenci, którzy realizują kurs Instruktora Rekreacji AWF w ramach Przedmiotu teoretycznego do wyboru 4 obowiązkowo realizują w semestrze 6:
Organizacja i marketing imprez sportowych i rekreacyjnych – 10 w/Z
Teoria i metodyka rekreacji – 16 w/Z
Elementy socjologii – 4 w/Z
Uwaga: Ocenę końcową za zaliczenie i egzamin przedmiotu „Instruktor rekreacji AWF” należy nanieść w pozycji „Przedmiot praktyczny do wyboru 4 [IR-2] (zaliczenie i egzamin) oraz w pozycji „Przedmiot teoretyczny do wyboru 4” (tylko zaliczenie).
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 1 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
Zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
6 |
24 |
30 |
5 |
E |
|
2. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
5 |
E |
|
4. |
30 |
|
30 |
5 |
Zo |
|
5. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
6. |
10 |
20 |
30 |
3 |
E |
|
7. |
5 |
10 |
15 |
2 |
E |
|
8. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
9. |
10 |
20 |
30 |
4 |
E |
|
Razem |
87 |
138 |
225 |
30 |
|
|
Uwagi: W czasie semestru studenci I roku wybierają specjalność, którą będą realizować w semestrach 2-4. W semestrze 1 należy wybrać katedrę, w której student będzie pisał pracę magisterską. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Specjalność: TRENERSKA – likwidacja od roku akademickiego 2011/2012.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: FITNESS
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
4 |
E |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
3 |
Zo |
|
5. |
30 |
|
30 |
3 |
Zo |
|
6. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
10 |
20 |
30 |
3 |
Zo |
|
8. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
9. |
|
15 |
15 |
1 |
Z |
|
10. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
11. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
80 |
220 |
300 |
30 |
|
|
*Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką samodzielnego pracownika nauki. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: REKREACJA I TURYSTYKA SZKOLNA
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
4 |
E |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
5. |
10 |
15 |
25 |
3 |
E |
|
6. |
10 |
15 |
25 |
3 |
Zo |
|
7. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
8. |
10 |
20 |
30 |
3 |
E |
|
9. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
10. |
|
15 |
15 |
1 |
Z |
|
11. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
12. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
70 |
235 |
305 |
30 |
|
|
*Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką samodzielnego pracownika nauki. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny; E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: PROMOCJA ZDROWIA
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
4 |
E |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
4 |
E |
|
5. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
6. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
7. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
8. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
9. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
10. |
|
15 |
15 |
1 |
Z |
|
11. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
50 |
250 |
300 |
30 |
|
|
*Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką samodzielnego pracownika nauki |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: MENEDŻER SPORTU
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
4 |
E |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
5. |
10 |
20 |
30 |
3 |
E |
|
6. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
7. |
10 |
20 |
30 |
3 |
E |
|
8. |
10 |
20 |
30 |
1 |
Zo |
|
9. |
10 |
20 |
30 |
3 |
Zo |
|
10. |
|
15 |
15 |
1 |
Z |
|
11. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
12. |
|
20 |
20 |
2 |
Zo |
|
Razem |
70 |
250 |
320 |
30 |
|
|
*Do wyboru: 1. Dieta a zdrowie. 2. Odnowa biologiczna. 3. Promocja zdrowia. **Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką samodzielnego pracownika nauki. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: WYCHOWANIE FIZYCZNE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
4 |
E |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
5 |
E |
|
5. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
6. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
8. |
10 |
20 |
30 |
3 |
E |
|
9. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
10. |
|
15 |
15 |
1 |
Z |
|
11. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
70 |
230 |
300 |
30 |
|
|
*Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką samodzielnego pracownika nauki. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: SZKOLNE WYCHOWANIE FIZYCZNE
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
4 |
E |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
3 |
E |
|
5. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
6. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
7. |
10 |
20 |
30 |
3 |
Zo |
|
8. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
9. |
|
15 |
15 |
1 |
Z |
|
10. |
|
30 |
30 |
3 |
E |
|
11. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
50 |
250 |
300 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie1 realizowane jest pod opieką samodzielnego pracownika nauki. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK I, SEMESTR 2 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: EDUKACJA FIZYCZNA W PÓŹNEJ DOROSŁOŚCI
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
4 |
26 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
15 |
15 |
30 |
4 |
E |
|
3. |
6 |
24 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
15 |
|
15 |
3 |
Zo |
|
5. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
6. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
7. |
15 |
|
15 |
3 |
Zo |
|
8. |
|
15 |
15 |
1 |
Z |
|
9. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
10. |
30 |
|
30 |
4 |
E |
|
11. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
Razem |
90 |
180 |
270 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie1 realizowane jest pod opieką samodzielnego pracownika nauki. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 3 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: TRENERSKA
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
5 |
10 |
15 |
3 |
E |
|
2. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
3. |
|
15 |
15 |
2 |
Zo |
|
4. |
5 |
10 |
15 |
3 |
Zo |
|
5. |
10 |
20 |
30 |
3 |
Zo |
|
6. |
|
7 |
7 |
0 |
Z |
|
7. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
8. |
|
15 |
15 |
4 |
Zo |
|
9. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
10. |
10 |
20 |
30 |
3 |
Zo |
|
11. |
|
10 |
10 |
1 |
Zo |
|
12. |
|
70 |
70 |
3 |
Zo |
|
Razem |
35 |
247 |
282 |
30 |
|
|
*do wyboru: 1. Propedeutyka fitness. 2. Tenis. 3. Stretching w treningu sportowym. 4. Gimnastyka pomocnicza w pracy trenera. 5. Ćwiczenia siłowe. **do wyboru: 1. Żywienie sportowca. 2. Traumatologia sportu. 3. Biometria w sporcie. 4. Doping farmakologiczny – problem współczesnego sportu. 5. Podstawy zarządzania w organizacjach sportowych. 6. Marketing olimpijski. ***Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 3 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: FITNESS
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
|
30 |
30 |
6 |
E |
|
2. |
10 |
20 |
30 |
5 |
E |
|
3. |
|
7 |
7 |
0 |
Z |
|
4. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
5. |
|
15 |
15 |
4 |
Zo |
|
6. |
|
30 |
30 |
4 |
Zo |
|
7. |
10 |
20 |
30 |
4 |
Zo |
|
8. |
|
10 |
10 |
1 |
Zo |
|
9. |
|
70 |
70 |
3 |
Zo |
|
Razem |
20 |
232 |
252 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 3 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: PROMOCJA ZDROWIA
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
Zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
|
30 |
30 |
4 |
Zo |
|
2. |
|
7 |
7 |
0 |
Z |
|
3. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
4. |
|
15 |
15 |
4 |
Zo |
|
5. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
6. |
|
10 |
10 |
1 |
Zo |
|
7. |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
|
8. |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
|
9. |
|
70 |
70 |
3 |
Zo |
|
Razem |
20 |
232 |
252 |
30 |
|
|
*Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 3 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: MENEDŻER SPORTU
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
|
20 |
20 |
4 |
Zo |
|
2. |
|
20 |
20 |
5 |
Zo |
|
3. |
|
20 |
20 |
4 |
Zo |
|
4. |
|
7 |
7 |
0 |
Z |
|
5. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
6. |
|
15 |
15 |
4 |
Zo |
|
7. |
|
10 |
10 |
1 |
Zo |
|
8. |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
|
9. |
|
70 |
70 |
3 |
Zo |
|
Razem |
10 |
212 |
222 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie 1 realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 3 studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: WYCHOWANIE FIZYCZNE SPECJALNE
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną – oligofrenopedagogika |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
2. |
Metodyka pracy rewalidacyjnej z niepełnosprawnymi intelektualnie |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
3. |
10 |
20 |
30 |
4 |
Zo |
|
4. |
10 |
20 |
30 |
6 |
E |
|
5. |
|
7 |
7 |
0 |
Z |
|
6. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
7. |
|
15 |
15 |
4 |
Zo |
|
8. |
|
10 |
10 |
1 |
Zo |
|
9. |
|
70 |
70 |
3 |
Zo |
|
Razem |
30 |
222 |
252 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie 1 realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, Z – zaliczenie bez oceny, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 4 studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: TRENERSKA
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
w |
Ćw |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
5 |
10 |
15 |
1 |
Zo |
|
2. |
5 |
10 |
15 |
2 |
Zo |
|
3. |
5 |
10 |
15 |
2 |
E |
|
4. |
|
12 |
12 |
10 |
Zo |
|
5. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
6. |
|
30 |
30 |
2 |
E |
|
7. |
|
120 |
120 |
2 |
Zo |
|
8. |
|
|
|
10 |
E |
|
Razem |
15 |
207 |
222 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie 2 realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 4 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: FITNESS
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
w |
Ćw |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
2. |
5 |
10 |
15 |
1 |
Zo |
|
3. |
30 |
|
30 |
4 |
E |
|
4. |
|
12 |
12 |
10 |
Zo |
|
5. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
6. |
|
120 |
120 |
2 |
Zo |
|
7. |
|
|
|
10 |
E |
|
Razem |
35 |
187 |
222 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie 2 realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 4 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: PROMOCJA ZDROWIA
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
5 |
10 |
15 |
1 |
Zo |
|
2. |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
|
3. |
|
12 |
12 |
10 |
Zo |
|
4. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
5. |
Teoretyczne i praktyczne podstawy lokalnych i globalnych programów „Promocji zdrowia” |
|
30 |
30 |
3 |
Zo |
6. |
|
120 |
120 |
2 |
Zo |
|
7. |
|
|
|
10 |
E |
|
Razem |
5 |
217 |
222 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie 2 realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2010 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 4 studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: MENEDŻER SPORTU
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
|
30 |
30 |
2 |
Zo |
|
2. |
5 |
10 |
15 |
1 |
Zo |
|
3. |
10 |
10 |
20 |
2 |
Zo |
|
4. |
|
12 |
12 |
10 |
Zo |
|
5. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
6. |
|
20 |
20 |
2 |
E |
|
7. |
|
120 |
120 |
2 |
Zo |
|
8. |
|
|
|
10 |
E |
|
Razem |
15 |
217 |
232 |
30 |
|
|
*do wyboru: 1. Wprowadzenie do coachingu. 2. Trening menedżerski. ** Seminarium magisterskierealizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 23/2009 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.06.2010 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Kierunek
WYCHOWANIE FIZYCZNE
ROK II, SEMESTR 4 studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne [wieczorowe]
Specjalność: WYCHOWANIE FIZYCZNE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
|
|
Liczba godzin |
Liczba |
|
Forma |
|
Lp. |
Nazwa przedmiotu |
w semestrze |
godzin |
ECTS |
zaliczenia |
|
|
|
[w] |
[ćw] |
ogółem |
|
(Zo lub E) |
1. |
Metodyka wychowania fizycznego specjalnego niepełnosprawnych intelektualnie |
|
30 |
30 |
4 |
E |
2. |
5 |
10 |
15 |
1 |
Zo |
|
3. |
10 |
20 |
30 |
2 |
Zo |
|
2. |
|
12 |
12 |
10 |
Zo |
|
3. |
|
15 |
15 |
1 |
Zo |
|
4. |
|
120 |
120 |
2 |
Zo |
|
5. |
|
|
|
10 |
E |
|
Razem |
15 |
207 |
222 |
30 |
|
|
* Seminarium magisterskie realizowane jest pod opieką promotora pracy w terminach ustalonych z magistrantem. Zgodnie z Uchwałą 28/2009 Senatu AWF we Wrocławiu z dnia 17.09.2009 r. promotor rozlicza 17 godzin za każdego seminarzystę po przeprowadzeniu egzaminu magisterskiego. |
Legenda: w – wykład, ćw – ćwiczenia, Zo – zaliczenie na ocenę, E – egzamin.
Biochemiczne metody kontroli wysiłku zdrowotnego i sportowego |
Aktywność fizyczna w systemie wartości osób niepełnosprawnych – studium aksjologiczne |
Programy komputerowe w edycji i prezentacji pracy dyplomowej |
Rok II, sem. 3-4 [IS]; Rok III, sem. 5-6 [IR] |
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W BADANIACH ANKIETOWYCH
Katedra Biostruktury
Kierownik: prof. dr hab. Zofia Ignasiak
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Teresa Sławińska-Ochla, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Fugiel, dr Paweł Posłuszny
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wiedza w zakresie licznych metod służących do oceny poziomu aktywności fizycznej oraz narzędzie wykorzystywanych do jej pomiaru. Student jest świadomy znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka. Umiejętność doboru właściwych narzędzi do pomiaru aktywności fizycznej, przeprowadzania badań a także umiejętność analizy i prezentacji otrzymanych wyników.
Program: charakterystyka aktywności fizycznej populacji wybranych krajów europejskich – prezentacja wyników badań ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych metod badawczych. Aktywność fizyczna populacji Amerykańskiej – prezentacja wyników badań ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych metod badawczych. Charakterystyka aktywności fizycznej populacji pozostałych krajów – przegląd wyników i metod badań. Problematyka aktywności fizycznej osób dorosłych. Aktywność fizyczna Polaków na tle innych krajów.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Zofia Ignasiak, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Domaradzki, dr Jarosław Fugiel, dr Katarzyna Kochan, dr Paweł Posłuszny, dr Grzegorz Żurek, mgr Jakub Pokrywka, mgr Katarzyna Prasał
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność swobodnego operowania mianownictwem anatomicznym. Przedmiot przygotowuje teoretycznie do realizacji innych przedmiotów podstawowych (np. fizjologia, biomechanika etc.). Umiejętność wskazania układów funkcjonujących w organizmie ludzkim z podziałem na poszczególne ich odcinki i funkcje.
Program: układ pokarmowy – wiadomości wstępne; budowa ścian przewodów; błona śluzowa, mieśniowa, zewnętrzna; budowa gruczołów. Tkanki – tkanka nerwowa, krew. Charakterystyka układu chłonnego; węzły chłonne – ogólna budowa, funkcja i przegląd ich skupisk. Głównie pnie zbiorcze. Śledziona, szpik kostny. Układ nerwowy – wiadomości wstępne, podział układu nerwowego, ośrodki i drogi nerwowe. Oko – gałka oczna (błony, zawartość), narządy dodatkowe oka. Ucho zewnętrzne, środkowe, wewnętrzne. Układ nerwowy anatomiczny, układ współczulny, układ przywspółczulny. Układ ruchu – łańcuchy biokinematyczne: głowowo-tułowiowy, kończyny górnej i kończyny dolnej.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Zofia Ignasiak, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Domaradzki, dr Jarosław Fugiel, dr Katarzyna Kochan-Jacheć, dr Paweł Posłuszny, dr Grzegorz Żurek, mgr Jakub Pokrywka, mgr Katarzyna Prasał
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: celem kształcenia jest zapoznanie studenta z położeniem poszczególnych narządów wewnętrznych w kontekście ich usytuowania w stosunku elementów biernego i czynnego układu ruchu. Zadaniem przedmiotu jest także teoretyczne przygotowanie do przedmiotów podstawowych odwołujących się do anatomii, a realizowanych w kolejnych latach studiów.
Program: topografia narządów na tle biernego i czynnego układu ruchu.
Zalecana literatura:
Atlasy:
WYSIŁKU ZDROWOTNEGO I SPORTOWEGO
Katedra Fizjologii i Biochemii
Kierownik: prof. dr hab. Marek Zatoń
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Jacek Borkowski, dr Ewa Bakońska-Pacoń, mgr Joanna Grobelna
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność interpretacji wyników laboratoryjnych oraz korygowania doboru obciążeń na podstawie wartości wybranych parametrów biochemicznych. Umiejętność zastosowania w praktyce oznaczania wybranych parametrów biochemicznych: stężenia białek, aktywności enzymów, stężenia metabolitów w różnych materiałach biologicznych w procesie monitorowania treningu sportowego i zdrowotnego oraz po zastosowaniu jednorazowych obciążeń wysiłkiem fizycznym.
Program: główne metody stosowane w diagnostyce laboratoryjnej – oznaczanie wybranych parametrów biochemicznych. Przydatność parametrów biochemicznych w monitorowaniu procesu treningowego, ocena jednorazowego wysiłkufizycznego, adaptacji, zmęczenia i przetrenowania. Ocena zawartości związków azotowych we krwi: metabolizm białek i aminokwasów w wysiłku fizycznym. Ocena wpływu wysiłku fizycznego na układ hormonalny. Wpływ wysiłku na układ immunologiczny.
Zalecana literatura:
BIOCHEMICZNE PODSTAWY TRENINGU I WSPOMAGANIA
Katedra Fizjologii i Biochemii
Kierownik: prof. dr hab. Marek Zatoń
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne: ukończenie podstawowego kursu biochemii i fizjologii
Prowadzący: dr Jacek Borkowski, dr Ewa Bakońska-Pacoń, mgr inż. Joanna Kosendiak
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: pogłębienie wiedzy na temat wytrzymałości w różnych jej odmianach. Określenie skuteczności różnych strategii trenowania wytrzymałości. Znajomość metabolicznych podstaw wytrzymałości. Wykonywanie i interpretacja niektórych testów biochemicznych.
Program: pojęcie wytrzymałości w wysiłku fizycznym. Wytrzymałość w wysiłkach siłowych, kwasomlekowych i tlenowych. Wytrzymałość a pojęcia pojemności fosfagenowej, pojemności glikolitycznej i pojemności tlenowej. Wytrzymałość w wysiłkach krótkotrwałych. Podstawy biochemiczne wysiłków krótkotrwałych. Praktyczne metody oznaczeń metabolitów i innych parametrów biochemicznych w wysiłkach krótkotrwałych. Charakterystyka biochemiczna włókien mięśniowych zaangażowanych w wysiłki o najwyższej intensywności. Biochemiczne podstawy treningu wytrzymałości siłowej. Wspomaganie wytrzymałości siłowej. Wytrzymałość w wysiłkach glikolitycznych – podstawy metaboliczne. Pojęcie pojemności glikolitycznej. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w wysiłku glikolitycznym. Kwas mlekowy – przemiany w trakcie i po wysiłku. Restytucja. Mechanizmy metaboliczne i adaptacyjne umożliwiające rozwój wytrzymałości w wysiłkach kwasomlekowych. Wspomaganie w wysiłkach kwasomlekowych. Praktyczne metody oznaczeń metabolitów i innych parametrów biochemicznych w wysiłkach kwasomlekowych. Podstawy metaboliczne wysiłków długotrwałych. Metabolizm wysiłków opartych na tlenowych przemianach glikogenu. Strategie wspomagania wysiłków opartych na tlenowych przemianach glikogenu. Praktyczne metody oznaczeń metabolitów i innych parametrów biochemicznych w wysiłkach opartych na tlenowych przemianach glikogenu. Metabolizm wysiłków opartych na przemianach tłuszczów i białek. Wspomaganie wysiłków opartych na tych przemianach. Adaptacja metaboliczna do wysiłków o bardzo długim czasie trwania. Reaktywne formy tlenu i ich powstawanie w wysiłkach wytrzymałościowych. Strategie adaptacji metabolicznych do zwiększonej produkcji reaktywnych form tlenu. Praktyczne zasady oznaczeń metabolitów i innych parametrów biochemicznych mających związek z wysiłkami wytrzymałościowymi o bardzo długim czasie trwania.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: mgr inż. Alicja Kebel, dr Adam Siemieński, dr inż. Sławomir Winiarski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zdobycie umiejętności dostrzegania w ruchu człowieka obiektywnych prawidłowości oraz posługiwania się prawami mechaniki, mechaniki płynów i termodynamiki dla wyjaśniania tych prawidłowości. Zdobycie umiejętności ilościowego i jakościowego przewidywania konsekwencji najważniejszych praw fizyki dla ruchu człowieka.
Program: miejsce fizyki i biofizyki wśród innych nauk przyrodniczych. Elementy mechaniki punktu materialnego i bryły sztywnej. Kinematyka i dynamika ruchu postępowego i obrotowego. Zasady mechaniki płynów i ich rola w zrozumieniu sił działających na człowieka poruszającego się w powietrzu i w wodzie. Podstawowe zasady termodynamiki. Prawa rządzące przemianami energii wewnątrz ciała człowieka oraz wymianą energii między ciałem człowieka a otoczeniem. Elementy fizyki sportu.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Justyna Andrzejewska, dr Jadwiga Pietraszewska
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: poznanie uwarunkowań rozwoju biologicznego człowieka. Znajomość metod antropometrycznych służących monitorowaniu efektów treningowych. Wiedza na temat roli czynnika morfologicznego w niektórych dyscyplinach sportu. Umiejętność oceny efektów treningowych w obrębie sfery morfologicznej. Właściwe dostosowanie obciążeń treningowych na różnych etapach ontogenezy do indywidualnych możliwości zawodnika; wykorzystanie predyspozycji genetycznych i modyfikatorów środowiskowych do optymalizacji treningu.
Program: wykłady – wykorzystanie nowych technik biometrycznych do oceny stanu odżywienia. Metodyka analizy składu ciała, typu otłuszczenia, rozwoju umięśnienia i mineralizacji kośćca. Trening sportowy w aspekcie zmian w morfologii ciała. Budowa ciała w różnych dyscyplinach a wynik sportowy. Skład tkankowy ciała zawodników różnych dyscyplinach sportowych. Zmiany w składzie tkankowym ciała jako efekt treningu. Trening sportowy a rozwój i dojrzewanie. Selekcja w sporcie – aspekty morfo-biologiczne. Nieprawidłowy rozwój płciowy. Zaburzenia cykli miesiączkowych zawodniczek. Ćwiczenia – selekcja morfologiczna w różnych dyscyplinach sportu. Zastosowanie typologii somatycznych w sporcie wyczynowym. Asymetria w sporcie. Wpływ treningu specjalistycznego na zmiany w postawie ciała. Ocena wysklepienia stopy u sportowców. Antropometryczna kontrola efektów treningowych. Wykorzystanie voluminometrii oraz goniometrii ciała ludzkiego w monitorowaniu efektów treningowych. Poziom rozwoju somatycznego jako wyznacznik możliwości funkcjonowania zawodnika.
Zalecana literatura:
CZYNNOŚCIOWA ANALIZA ŁAŃCUCHÓW
BIOKINEMATYCZNYCH
Katedra Biostruktury
Kierownik: prof. dr hab. Zofia Ignasiak
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Zofia Ignasiak, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Domaradzki, dr Jarosław Fugiel, dr Katarzyna Kochan, dr Paweł Posłuszny, dr Grzegorz Żurek, mgr Jakub Pokrywka, mgr Katarzyna Prasał
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność swobodnego operowania mianownictwem anatomicznym. Przedmiot przygotowuje teoretycznie do realizowania innych przedmiotów podstawowych (np. fizjologia, biomechanika etc.). Umiejętność wskazania układów biokinematycznych funkcjonujących w organizmie ludzkim wraz z opisem działania w poszczególnych stawach.
Program: tkanki – tkanka kostna i mięśniowa. Rodzaje kości i ich połączeń. Płaszczyzny i osie ciała, zasady działania mięśni, mechanika stawów, stopnie swobody. Podział i ogólna charakterystyka łańcuchów biokinematycznych: głowowo-tułowiowego, kończyny górnej i kończyny dolnej. Systemy sterowania układem ruchu – charakterystyka układu piramidowego i pozapiramidowego. Łańcuch biokinematyczny głowowo-tułowiowy – mięśnie zginające głowę i kręgosłup do przodu, mięśnie zginające głowe i kręgosłup do tyłu; mięśnie zginające głowę i kręgosłup w bok, mięśnie skręcające głowę i kręgosłup.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski,angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Teresa Sławińska-Ochla, dr Jarosław Domaradzki, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Fugiel, dr Paweł Posłuszny
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: uświadomienie znaczenia koordynacyjnych zdolności motorycznych w życiu współczesnego człowieka. Poznanie metod ich diagnozowania. Poznanie terminologii, sposobów diagnozowania koordynacyjnej sfery motoryczności człowieka oraz umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy dla potrzeb wychowania fizycznego. Umiejętność przygotowania i przeprowadzenia pomiarów koordynacyjnych zdolności motorycznych człowieka.
Program: zdolności koordynacyjne w strukturze motoryczności, definicje, poglądy, aktualny stan wiedzy. Poziom zdolności koordynacyjnych w poszczególnych okresach życia. Genetyczne i środowiskowe uwarunkowania zdolności koordynacyjnych. Współzależność zdolności kondycyjnych i koordynacyjnych. Biologiczne uwarunkowania sterowania ruchem.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Małgorzata Socha
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wyjaśnienie znaczenia właściwości wybranych związków chemicznych w określaniu ich roli w środowisku w kontekście ekologicznym. Określenie skutków oddziaływania ektotoksyn na organizmy żywe, populacje, zbiorowiska i cały ekosystem
Program: zakres badań ekotoksykologii; definicja trucizn, przyczyny i struktura zatruć; czynniki wpływające na toksyczność trucizn; główne typy zanieczyszczeń środowiskowych: ich wnikanie do środowiska, przemieszczanie się w środowisku, zaleganie i transformacja chemiczna i biotransformacja; skutki oddziaływań zanieczyszczeń na organizmy żywe, odporność na zanieczyszczenia; substancje pylicotwórcze – azbest, talk, węgiel; chemiczne zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby; chemiczne zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych; toksyczność tworzyw sztucznych; bezpieczeństwo wyrobów kosmetycznych (surowców kosmetycznych i wyrobu gotowego); zanieczyszczenia i toksyny w żywności; toksyczność substancji uzależniających (naturalne pochodzne opium; substancje halucynogenne, rozpuszczalniki organiczne, wyroby tytoniowe); zatrucia lekami (skutki przedawkowania witamin, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne), działanie rakotwórcze, teratogenne i embriotoksyczne leków.
Zalecana literatura:
ELEKTROMIOGRAFIA W DIAGNOSTYCE MIĘŚNIA
Katedra Biomechaniki
Kierownik: dr hab. Alicja Rutkowska-Kucharska, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: biomechanika, anatomia, fizjologia Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Agnieszka Szpala, dr Adam Siemieński, mgr inż. Alicja Kebel, dr inż. Alicja Dziuba
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: poznanie działania mięśni szkieletowych, zjawisk elektrycznych w mięśniu, metody pomiarowej jaką jest elektromiografia powierzchniowa (SEMG) – jej możliwości i ograniczeń. Umiejętność oceny pracy mięśni na podstawie pomiarów i podstawowej analizy sygnału EMG i przełożenie tej wiedzy na podłoże zawodowe (nauczyciel wychowania fizycznego, trener, instruktor sportu, instruktor odnowy biologicznej, fizjoterapeuta). Możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności w przygotowaniu eksperymentu badawczego w pracy magisterskiej.
Program: elektromiografia jako narzędzie diagnostyczne. Rodzaje czynności mięśniowej. Aktywność elektryczna mięśni szkieletowych w działaniu statycznym. Zależność aktywności mięśniowej od obciążenia zewnętrznego. Zastosowanie EMG do oceny współdziałania mięśni w dynamice. Czynność koncentryczna i ekscentryczna mięśnia – na przykładzie wybranych ćwiczeń fizycznych. Ocena asymetrii funkcjonalnej (lateralizacji) wybranych grup mięśniowych. Aktywność mięśni w chodzie i biegu. Pomiar aktywności elektrycznej mięśni szkieletowych w różnych zadaniach ruchowych.
Zalecana literatura:
FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA W ONTOGENEZIE
Katedra Fizjologii i Biochemii
Kierownik: prof. dr hab. Marek Zatoń
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: zaliczenie podstaw fizjologii człowieka
Metody nauczania: wykład, ćwiczenia, laboratorium
Prowadzący: dr Iwona Wierzbicka-Damska
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: znajomość wpływu różnych form aktywności fizycznej na organizm w zależności od wieku. Umiejętność doboru indywidualnych programów aktywności fizycznej dostosowanych do potrzeb i możliwości organizmu.
Program: zmiany czynności organizmu w różnych etapach ontogenezy (rozwój pre- i postnatalny). Aktywność ruchowa i procesy inwolucyjne. Wiek i optymalizacja form, metod i obciążeń fizycznych. Aktywność fizyczna a zdrowie.
Zalecana literatura:
Katedra Biomechaniki
Kierownik: dr hab. Alicja Rutkowska-Kucharska, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: student powinien znać podstawy biofizyki i mechaniki ogólnej na poziomie szkoły średniej Metody nauczania: wykład, ćwiczenia, laboratorium
Prowadzący: dr inż. Alicja Dziuba, dr Agnieszka Szpala, dr inż. Sławomir Winiarski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
Laboratorium |
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
10(5) |
10(5) |
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: celem zajęć jest wybór, poznanie i zastosowanie metod powszechnie stosowanych w kulturze fizycznej do oceny sprawności chodu.
Program: teoretyczne podstawy lokomocji człowieka. Opracowanie i przedstawienie podstawowych parametrów chodu człowieka oraz metod analizy, omówienie, przygotowanie eksperymentu, wykonanie eksperymentu, omówienie materiału filmowego, wstępna analiza, właściwa analiza, wykonanie prawidłowego projektu, tzw. karty badań, wstępna interpretacja wyników, właściwa interpretacja wyników, wnioski napisane w postaci konspektu końcowego.
Zalecana literatura:
Katedra Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych
Kierownik: dr hab. Eugeniusz Bolach, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak przeciwwskazań do masażu Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Edyta Szczuka, dr Maciej Kochański, dr Rafał Szafraniec, dr Ryszard Pawelec
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: opanowanie podstawowej wiedzy z zakresu masażu klasycznego; umiejętność wykonania masażu klasycznego wybranych części ciała.
Program: bhp i higiena masażu. Podstawowe wiadomości teoretyczne dotyczące masażu klasycznego. Wpływ masażu na poszczególne tkanki i układy. Rodzaje masażu. Omówienie technik głaskania, rozcierania, ugniatania i wibracji. Metodyka masażu poszczególnych części ciała. Metodyka masażu: mięśni podudzia, mięśni najszerszego grzbietu, mięśni uda, mięśnia czworobocznego, mięśni brzucha, stopy i mięśnia naramiennego, prostownika grzbietu, mięśni ramienia, mięśni przedramienia i ręki.
Zalecana literatura:
Katedra Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych
Kierownik: dr hab. Eugeniusz Bolach, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Edyta Szczuka, dr Ryszard Pawelec, dr Maciej Kochański, dr Rafał Szafraniec, dr Teatyna Prystupa
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zaznajomienie z problematyką dotyczącą masażu sportowego, praktyczne zapoznanie z podstawami masażu sportowego, BHP i higieną masażu, metodyką masażu w poszczególnych okresach treningu sportowego. Opanowanie podstawowej wiedzy z zakresu masażu sportowego. Umiejętność wykonywania wybranych odmian masażu sportowego.
Program: bhp i higiena masażu. Podstawowe wiadomości teoretyczne dotyczące masażu sportowego. Techniki głaskania, rozcierania, ugniatania i wibracji. Wpływ masażu na poszczególne tkanki i układy. Rodzaje masażu sportowego. Masaż sportowy w sportach – szybkościowych i wytrzymałościowych, siłowych i grach zespołowych. Masaż sportowy w zapobieganiu przeciążeniom narządu ruchu. Metodyka masażu treningowego podudzia z tyłu, przedstartowego w gorączce przedstartowej, przedstartowego w apatii przedstartowej, treningowego uda z przodu, restytucyjnego odnawiającego, podtrzymującego, w profilaktyce przeciążeń.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr n. med. Paweł Józków
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność przewidywania i przeciwdziałania powikłaniom wynikłym wskutek stosowania intensywnego obciążenia wysiłkowego i treningowego. Wykorzystanie uzyskanej wiedzy we współpracy ze środowiskiem medycznym dla poprawy uzyskiwanych wyników sportowych i poprawienia ogólnego stanu zdrowia sportowca. Uzyskanie wiedzy na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem dopingu farmakologicznego.
Program: przeciwwskazania do uprawiania sportu wyczynowego. Elementy kardiologii sportowej. Nagły zgon wysiłkowy. Zagadnienia z zakresu pulmonologii, gastrologii, hematologii, psychiatrii, laryngologii, okulistyki i dermatologii w aspekcie wysiłku fizycznego i treningu. Endokrynologia sportowa. Wspomaganie, doping farmakologiczny w sporcie. Dług czasowy u podróżujących sportowców. Uzależnienie od wysiłku fizycznego. Dysmorfofobia. Jadłowstręt psychiczny a sport. Przeciążenie i przetrenowanie. Odległe następstwa treningu sportowego.
Zalecana literatura:
KONTROLI WYSIŁKU FIZYCZNEGO
Katedra Fizjologii i Biochemii
Kierownik: prof. dr hab. Marek Zatoń
Język wykładowy: polski,angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne: brak
Prowadzący: dr Ewa Bakońska-Pacoń
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność zastosowania w praktyce oznaczania wybranych parametrów biochemicznych: stężenia białek, aktywności enzymów, stężenia metabolitów w różnych materiałach biologicznych w procesie monitorowania treningu sportowego i zdrowotnego oraz po zastosowaniu jednorazowych obciążeń wysiłkiem fizycznym. Interpretacja wyników badań laboratoryjnych i umiejętność korygowania doboru obciążeń na podstawie wartości wybranych parametrów biochemicznych. Oznaczanie podstawowych parametrów biochemicznych prostymi metodami laboratoryjnymi (stężenie kwasu mlekowego, stężenie białka całkowitego, oznaczanie parametrów hematologicznych).
Program: zasady pracy w laboratorium, podstawowy sprzęt i aparatura laboratoryjna. Podstawowe metody stosowane w diagnostyce laboratoryjnej – zasady i metody oznaczania wybranych parametrów biochemicznych. Przydatność wybranych parametrów biochemicznych w monitorowaniu procesu treningowego, ocenie jednorazowego wysiłku fizycznego, adaptacji, zmęczenia i przetrenowania. Materiał biologiczny wykorzystywany w ocenie zmian wysiłkowych – charakterystyka, sposoby pobierania materiału biologicznego. Metody inwazyjne i nieinwazyjne. Morfologia krwi obwodowej i interpretacja zmian powysiłkowych. Oznaczanie parametrów równowagi kwasowo-zasadowej organizmu w różnych rodzajach wysiłku fizycznego. Ocena zawartości związków azotowych we krwi, metabolizm białek i aminokwasów w wysiłku fizycznym. Zmiany narządowe w wysiłku fizycznym. Parametry gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Przydatność oznaczania parametrów biochemicznych w moczu w ocenie zmian powysiłkowych. Ocena wpływu wysiłku fizycznego na układ hormonalny. Laboratoryjne metody wykrywania środków i metod dopingowych w sporcie. Wpływ wysiłku na układ immunologiczny.
Zalecana literatura:
MORFOFUNKCJONALNA ANALIZA POSTAWY CIAŁA
Katedra Biostruktury
Kierownik: prof. dr hab. Zofia Ignasiak
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Jarosław Fugiel, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Domaradzki, dr Katarzyna Kochan-Jacheć, dr Paweł Posłuszny, mgr Jakub Pokrywka
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: poznanie metod wykorzystywanych do analizy postawy ciała, umiejętność dobrania metody do oceny postawy ciała. Umiejętność oznaczania punktów anatomicznych wykorzystywanych przy ocenie sylwetki i na tej podstawie umiejętność przeprowadzenia analizy postawy ciała.
Program: rozwój morfofunkcjonalny w wieku 0-3; 3-7; 7-18 lat w aspekcie kształtowania się postawy ciała. Analiza mięśni tułowia oraz mięśni kończyn dolnych związanych z postawą ciała. Metody oceny postawy ciała. Wykorzystanie zjawiska moru do oceny postawy ciała. Porównanie populacyjnych metod oceny postawy ciała.
Zalecana literatura:
UKŁADU KRĄŻENIOWO-ODDECHOWEGO
Katedra Biostruktury
Kierownik: prof. dr hab. Zofia Ignasiak
Język wykładowy: polski, angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Zofia Ignasiak, dr Paweł Posłuszny, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Domaradzki, dr Jarosław Fugiel, dr Katarzyna Kochan, dr Grzegorz Żurek, mgr Jakub Pokrywka, mgr Katarzyna Prasał
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność swobodnego operowania mianownictwem anatomicznym związanym z układem krążenia i oddychania. Przedmiot przygotowuje teoretycznie do realizowania innych przedmiotów podstawowych (np. fizjologia, biomechanika etc.). Umiejętność wskazania elementów układu krążenia i oddychania funkcjonujących w organizmie ludzkim z podziałem na poszczególne ich odcinki i funkcje.
Program: wiadomości wstępne. Budowa ścian przewodów układu oddechowego i naczyń układu krążenia. Układ naczyniowy – podział na układ krwionośny i chłonny. Charakterystyka krążenia dużego i małego. Krew i chłonka. Sieć dziwna tętniczo-tętnicza i żylno-żylna. Budowa i funkcja układu chłonnego. Lokalizacja węzłów chłonnych, główne naczynia chłonne, grasica i śledziona. Układ oddechowy – podział na górne i dolne drogi oddechowe. Budowa i funkcja nosa zewnętrznego i jamy nosowej. Układ krwionośny – serca: topografia, budowa zewnętrzna i wewnętrzna (jamy serca).
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Jarosław Domaradzki
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: student zna zmiany jakie zachodzą w motoryczności człowieka dorosłego wraz z rozpoczęciem zjawisk inwolucji. Potrafi dobrać adekwatne testy motoryczne i przeprowadzić badania.
Program: zajęcia przybliżają zmiany jakie zachodzą w sferze motoryczności człowieka dorosłego i starszego oraz obejmują przegląd metod służących ocenie sprawności i aktywności fizycznej. Poprzez testowanie motoryczności własnej przy pomocy narzędzi przeznaczonych dla wieku starszego student ma możliwość utrwalenia zdobytych na zajęciach wiadomości.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Małgorzata Socha
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zapoznanie studentów z osiągnięciami naukowymi współczesnej biologii; przedstawienie najnowszym metod badawczych, teorii i odkryć naukowych z zakresu tej dziedziny; poznanie znaczenia najważniejszych odkryć biologicznych.
Program: jak działają ludzkie geny; dlaczego geny są samolubne; czy istnieją ludzkie klony (bliźnięta, klonowanie, organizmy transgeniczne); nowe odkrycia w biologii, diagnostyce oraz leczeniu chorób nowotworowych, komórki macierzyste – czym są i do czego mogą służyć; czy musimy się zestarzeć? (mechanizm procesu starzenia), najważniejsze Noble w biologii; choroby prionowe; czy można zrozumieć ludzki mózg; myszy i ludzie – różne aspekty prowadzenia badań na zwierzętach; ewolucja choroby; tajemnice chromosomów płci; dlaczego wirusy są zjadliwe (wirusy: HIF, grypy, WZW C, Ebola); jak komórki popełniają samobójstwo; jak układ immunologiczny poznaje sam siebie; podstawy chorób alergicznych.
Zalecana literatura:
Katedra Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych
Kierownik: dr hab. Eugeniusz Bolach, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak przeciwwskazań do masażu Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr hab. Jan Szczegielniak, prof. nadzw., dr Ryszard Pawelec, dr Edyta Szczuka, dr Maciej Kochański, dr Teatyna Prystupa
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: zaznajomienie studentów z problematyką odnowy biologicznej w procesie szkolenia sportowego. Wskazanie metod i środków stosowanych w procesie optymalizacji wypoczynku zawodnika oraz zdobycie przez nich umiejętności praktycznych koniecznych do programowania, organizacji i realizacji odnowy biologicznej.
Program: wykłady – definicje i zadania odnowy biologicznej, stosowane środki i metody, zasady postępowania restytucyjnego, czynniki fizykalne w wspomaganiu wypoczynku i treningu, problematyka przeciążeń i przetrenowania, programowanie postępowania odnawiającego w procesie treningowym. Ćwiczenia – praktyczne zapoznanie studentów z najczęściej stosowanymi środkami odnowy biologicznej – masażem sportowym, zabiegami w środowisku wodnym, sauną, krioterapią oraz wybranymi zabiegami z zakresu fizykoterapii.
Zalecana literatura:
W SPORCIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Katedra Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych
Kierownik: dr hab. Eugeniusz Bolach, prof. nadzw.
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Wymagania wstępne: znajomość psychologicznych stanów osoby chorej i umiejętność komunikowania się z osobą niepełnosprawną. Znajomość anatomii prawidłowej i topograficznej; znajomość biomechaniki narządu ruchu; znajomość fizjologii powstawania odczynów lokalnych i ogólnych.
Prowadzący: dr Teatyna Prystupa
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: nabycie podstawowych umiejętności w zakresie stosowania wybranych metod odnowy biologicznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie planowania zabiegów dnowy biologicznej. Znajomość i umiejętność przestrzegania przepisów bhp obowiązujących w pracowniach i gabinetach masażu suchego i w środowisku wodnym. Znajomość zasad badania palpacyjnego i lokalizacji struktur anatomicznych. Umiejętność prawidłowej oceny i interpretacji stanu czynnościowego tkanek osoby masowanej. Umiejętność doboru rodzaju masażu i technik masażu sportowego w zależności od wskazań i przeciwwskazań. Odpowiednie stosowanie zasad masażu sportowego w procesie profilaktyki, doleczenia i rehabilitacji. Umiejętność dostosowania rodzaju masażu adekwatnie do rodzaju schorzenia, etapu leczenia oraz aktualnego stanu psychoruchowego sportowca. Umiejętność wykonywania masażu w środowisku wodnym. Umiejętność korelacji zabiegów masażu sportowego z innymi metodami postępowania fizjoterapeutycznego oraz stwarzania odbiorcom usług warunków do zachowań prozdrowotnych i realizowania stylu życia wspierającego zdrowie. Rozwijanie zainteresowań zawodowych, śledzenie nowych metod i technik z zakresu masażu sportowego dla osób niepełnosprawnych.
Program: pojęcie odnowy biologicznej. Odnowa biologiczna w sporcie wyczynowym osób niepełnosprawnych. Programowanie odnowy biologicznej w sporcie osób niepełnosprawnych. Środki fizykalne stosowane w odnowie biologicznej. Znaczenie odnowy biologicznej w profilaktyce zdrowotnej, bioregeneracji, kosmetologii. Zasady stosowania odnowy biologicznej. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów. Metody odnowy biologicznej. Planowanie zabiegów odnowy biologicznej służących regeneracji organizmu, profilaktyce zdrowotnej, kosmetologii. Warunki bezpieczeństwa i higiena masażu. Rodzaje masażu. Zasady wykonania masażu. Podstawowe wiadomości teoretyczne dotyczące masażu leczniczego.
Zalecana literatura:
PODSTAWY ANATOMII NARZĄDÓW WEWNĘTRZNYCH
Katedra Biostruktury
Kierownik: prof. dr hab. Zofia Ignasiak
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Zofia Ignasiak, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Domaradzki, dr Jarosław Fugiel, dr Katarzyna Kochan-Jacheć, dr Paweł Posłuszny, dr Grzegorz Żurek, mgr Jakub Pokrywka, mgr Katarzyna Prasał
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: celem kształcenia jest zapoznanie studenta z budową i funkcją ludzkiego ciała, w szczególności narządów wewnętrznych. Przedmiot ma także teoretycznie przygotować słuchaczy do realizowania innych przedmiotów podstawowych (np. fizjologii, biomechaniki, etc.).
Program: opis budowy i funkcji narządów wewnętrznych.
Zalecana literatura:
Atlasy
PODSTAWY BUDOWY I FUNKCJI UKŁADU NERWOWEGO
Katedra Biostruktury
Kierownik: prof. dr hab. Zofia Ignasiak
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Zofia Ignasiak, dr Kamila Czajka, dr Jarosław Domaradzki, dr Jarosław Fugiel, dr Katarzyna Kochan-Jacheć, dr Paweł Posłuszny, dr Grzegorz Żurek, mgr Jakub Pokrywka
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wiedza w zakresie budowy i funkcji układu nerwowego. Umiejętność wskazania przebiegu głównych nerwów oraz obszarów, które je zaopatrują. Umiejętność wyjaśnienia jakie struktury układu nerwowego powiązane są z funkcją sterowania ruchem.
Program: podział układu nerwowego. Tkanka nerwowa. Rozwój osobniczy ośrodkowego układu nerwowego. Ogólny opis mózgowia – podział, powierzchnie, komory, opony rdzenia kręgowego i mózgowia oraz ogólne funkcje poszczególnych części mózgowia. Móżdżek – budowa wewnętrzna i zewnętrzna. Komora czwarta. Kresomózgowie – budowa wewnętrzna i zewnętrzna półkul mózgu. Węchomózgowie i układ limbiczny. Obwodowy układ nerwowy. Budowa nerwu rdzeniowego. Łuk odruchowy. Układ nerwowy autonomiczny. Plan budowy i funkcje. Zestawienie głównych dróg ośrodkowego układu nerwowego. Przebieg i funkcje dróg piramidowych i pozapiramidowych.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Małgorzata Słowińska-Lisowska, dr Elżbieta Haber
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność popularyzowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Umiejętność samodzielnego opracowania diety dla osób w różnym wieku oraz o zwiększonej aktywności fizycznej.
Program: rola i przemiany węglowodanów w organizmie. Rola cukrów w wysiłku fizycznym. Zapotrzebowanie na cukry w zależności od kształtowanej cechy motorycznej. Funkcje białek. Rola białka w wysiłku fizycznym. Rola i przemiany tłuszczów w organizmie. Znaczenie lipidów w wysiłku fizycznym. Gospodarka wodno-elektrolitowa. Równowaga kwasowo-zasadowa. Odwodnienie. Nawadnianie. Związki mineralne. Witaminy. Stres oksydacyjny. Suplementy. Odżywki. Metody regulacji masy ciała. Zaburzenia odżywiania. Układanie i ocena jadłospisów. Żywienie dzieci i młodzieży, osób starszych. Ocena sposobu żywienia zbiorowego, organizacja żywienia zbiorowego.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Marek Zatoń, dr Eugenia Murawska-Ciałowicz, dr Iwona Wierzbicka-Damska, dr Bartosz Ochmann, dr Agnieszka Jastrzębska, dr Ewa Bakońska-Pacoń, dr Jacek Borkowski, mgr inż., Joanna Kosendiak
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: znajomość funkcji podstawowych substratów energetycznych, regulacja przemiany materii i środowiska fizyko-chemicznego. Umiejętność opisu funkcji narządów i układów, pomiaru podstawowych parametrów fizjologicznych i ich interpretacja. Przystosowywanie się ustroju do zmieniających się warunków środowiska. Homeostaza organizmu i mechanizmy jej zachowania. Pomiar ciśnienia, tętna, spirometria, ustawianie rejestratorów fizjologicznych i programów rejestrujących funkcje, swobodna interpretacja wyników pomiarów fizjologicznych i biochemicznych.
Program: nerwowe podstawy uczenia się czynności motorycznych. Podstawy regulacji czynności układu krążenia, oddychania wewnątrzwydzielniczego i trawiennego. Homeostaza i równowaga kwasowo-zasadowa. Równowaga wodno-elektrolitowa. Integracja metabolizmu. Energetyka przemian metabolicznych. Pobudliwość i homeostaza, odruchy, serce i układ krążenia, krew, aminokwasy i ich metabolizm, białka, enzymy organizmu ludzkiego, cukrowce (węglowodany), lipidy (tłuszczowce), nukleotydy i związki wysokoenergetyczne, skurcz mięśniowy, hormony.
Zalecana literatura:
PODSTAWY FUNKCJONOWANIA ORGANIZMU CZŁOWIEKA
Katedra Fizjologii i Biochemii
Kierownik: prof. dr hab. Marek Zatoń
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. Marek Zatoń, dr Eugenia Murawska-Ciałowicz, dr Iwona Wierzbicka-Damska, dr Bartosz Ochmann, dr Agnieszka Jastrzębska, dr Jacek Borkowski, dr Ewa Bakońska-Pacoń, mgr inż. Joanna Kosendiak
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: znajomość podstawowych praw biochemicznych rządzących funkcjami tkanek, narządów i organizmu. Umiejętność opisu funkcji narządów i układów, pomiaru podstawowych parametrów fizjologicznych i ich interpretacji. Umiejętność pomiaru wybranych parametrów biochemicznych ogólnie dostępnymi metodami (LA, mocznik, białka). Rejestracja i interpretacja podstawowych funkcji życiowych organizmu (ciśnienie tętnicze, tętno, wskaźniki oddechowe itp.).
Program: funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Homeostaza ustrojowa w obrazie funkcji układu krążenia, oddychania, ruchu, wewnątrzwydzielniczego i równowagi kwasowo-zasadowej. Gospodarka wodno-elektrolitowa. Regulacja metabolizmu. Cytofizjologia komórki. Homeostaza kwasowo-zasadowa organizmu. Białka, enzymy organizmu ludzkiego. Cukry i ich rola jako substratu energetycznego w organizmie człowieka. Lipidy i ich rola energetyczna i budulcowa. Nukleotydy i związki wysokoenergetyczne. Pobudliwość i pobudzenie. Odruchy. Fizjologia układu nerwowego i narządów zmysłów. Układ krążenia i krew. Serce. Układ oddechowy i przemiana materii.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Eugenia Murawska-Ciałowicz
`
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: podniesienie wiedzy na temat stanu zdrowia Polaków poprzez analizę danych epidemiologicznych dotyczących chorób zależnych od stylu życia. Wiedza na temat czynników sprzyjających rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Wykształcenie potrzeby prozdrowotnych zachowań chroniących przed ich rozwojem. Znajomość zagadnień kształtujących zdrowy styl życia. Zachowania antyzdrowotne i konsekwencje chorobowe. Znajomość skutków zdrowotnych palenia tytoniu i innych uzależnień. Znajomość zagadnień dotyczących zdrowych zaleceń dietetycznych z umiejętnością zaproponowania zbilansowanego jadłospisu zależnie od wieku, płci, upodobań kulinarnych, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Znajomość zagadnień dotyczących epidemiologii chorób układu krążenia. Wiedza dotycząca epidemiologii nowotworów dietozależnych.
Program: zdrowie jako wartość. Stan zdrowia społeczeństwa polskiego na tle UE. Analiza zagadnień dotyczących zdrowia. Pola zdrowia. Styl życia jako zespół zachowań pro- i antyzdrowotnych. Choroby cywilizacyjne, ich charakterystyka i epidemiologia ze szczególnym uwzględnieniem otyłości, chorób układu krążenia, alergii i nowotworów. Fizjologiczny mechanizm łaknienia i sytości. Zasady zdrowego odżywiania – charakterystyka wybranych składników. Indeks glikemiczny. Błonnik. Substancje obce w żywności jako czynniki sprzyjające powstawaniu alergii.
Zalecana literatura:
METODY OCENY WYDOLNOŚCI FIZYCZNEJ
Katedra Fizjologii i Biochemii
Kierownik: prof. dr hab. Marek Zatoń
Język wykładowy: polski,angielski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: zaliczenie przedmiotów biochemia, fizjologia Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Agnieszka Jastrzębska
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: umiejętność przeprowadzenia testów wysiłkowych. Interpretacja wyników badań wysiłkowych oraz poznanie obsługi analizatorów fizjologicznych. Umiejętność wyboru środków i metod fizjologicznej kontroli zmian adaptacyjnych. Swobodna interpretacja wyników, obsługa analizatorów fizjologicznych, obsługa stanowisk pomiarowych, posługiwanie się monitorami pracy serca.
Program: testy w ocenie wydolności fizycznej, zasady ich doboru. Fizjologiczne, biochemiczne i fizyczne parametry pracy w ocenie wydolności fizycznej. Rozgrzewka – rodzaje, znaczenie. Nerwowa kontrola czynności motorycznych. Znaczenie progów metabolicznych w ocenie wydolności fizycznej.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: prof. dr hab. n. med. Roman Rutowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
10(5) |
20(10) |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: przekazanie informacji na temat najczęściej spotykanych urazów w sporcie wyczynowym i w przypadku podejmowania różnych form aktywności fizycznej o charakterze sportowym. Uzyskanie podstawowych umiejętności rozpoznawania rodzaju kontuzji. Poznanie symptomatologii stanów przeciążeniowych oraz zasad zapobiegania powikłaniom w zakresie układu ruchu, wynikłym wskutek stosowania systematycznych obciążeń treningowych.
Program: przyczyny, symptomatologia oraz przebieg najczęściej spotykanych urazów sportowych. Urazy głowy, kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych. Uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Fizjologiczne podstawy leczenia złamań. Urazy klatki piersiowej. Choroby układu ruchu wynikłe z przeciążenia. Zarys procesu leczenia i rehabilitacji w traumatologii sportowej.
Zalecana literatura:
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W SYSTEMIE WARTOŚCI
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – STUDIUM AKSJOLOGICZNE
Katedra Podstaw Fizjoterapii
Kierownik: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Krzysztof Pezdek
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: poznanie najważniejszych koncepcji i problemów aksjologicznych leżących u podstaw współczesnej definicji człowieka oraz społeczeństwa z uwzględnieniem perspektywy osób niepełnosprawnych. Poznanie wpływu aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych na ich system wartości oraz wpływu systemu wartości osób niepełnosprawnych na ich funkcjonowanie. Umiejętność identyfikowania poszczególnych rodzajów wartości, budowania hierarchii wartości osób niepełnosprawnych, definiowania aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych w kontekście ich rzeczywistych potrzeb oraz celów.
Program: kształtowanie się pojęcia wartość, jego definicja i funkcjonowanie w naukach społecznych. Sposoby istnienia wartości oraz hierarchie wartości. Niepełnosprawność w ujęciu jednostkowym i społecznym – perspektywa aksjologiczna. Aktywność fizyczna osób niepełnosprawnych w ujęciu wybranych środowisk – rodzina, grupa rówieśnicza, szkoła, kościół, praca zawodowa, służba zdrowia, mass media. Dominujące typy systemów wartości osób niepełnosprawnych.
Zalecana literatura:
CIELESNOŚĆ W KULTURZE I SZTUCE
Katedra Podstaw Fizjoterapii
Kierownik: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Katarzyna Salomon-Krakowska
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: program jest zorientowany na rozbudzenie a także rozwijanie postawy refleksyjnej wobec rzeczywistości u uczestników zajęć. Uczestnik zajęć po zakończeniu kursu będzie zorientowany jakim przeobrażeniom na przestrzeni wieków ulegało pojęcie ciała. Podczas zajeć uczestnik będzie miał możliwość zapoznania się nie tylko z fragmentami dzieł filozoficznych, przedmiotem analiz będą również charakterystyczne dla poszczególnych epok dzieła sztuki oraz obrazy filmowe. Umiejętność konfrontacji różnych tekstów kultury (dzieł literackich, tekstów publicystycznych) ze względu na podejmowaną przez nie problematykę dotyczącą cielesności człowieka. Umiejętność doboru argumentów w dyskusjach dotyczących sposobu rozumienia istoty cielesności w filozofii i kulturze współczesnej oraz zdolność do merytorycznej obrony własnego stanowiska.
Program: problem ciała i cielesności w dziejach filozofii starożytnej. Średniowiecze, renesans – deprecjacja i rehabilitacja ciała. Ciało a nowożytna koncepcja woli. Filozofia nowożytna – problem psychofizyczny. Przedmiotowość i podmiotowość ciała ludzkiego w filozofii współczesnej.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: doc. dr Sylwia Toczek-Werner
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: w zakresie wiedzy – znajomość edukacji czasu wolnego, formułowania celów ogólnych i operacyjnych edukacji czasu wolnego, rozumienie zasad i warunków efektywnej działalności w tym zakresie. W zakresie umiejętności – doboru narzędzi rozpoznawania, tworzenia, kształtowania i przewidywania sytuacji edukacyjnych związanych z czasem wolnym.
Program: rozumienie pojęcia „edukacja czasu wolnego”. Edukacja czasu wolnego jako koncepcja wychowawcza i jako dziedzina doskonalenia określonych kwalifikacji człowieka. Czas wolny jako sytuacja edukacyjna; mechanizmy oddziaływania i funkcje czasu wolnego. Czas wolny a warunki osobnicze i środowiskowe. Czynniki wpływające na kształtowanie się potrzeb jednostkowych i zbiorowych czasu wolnego. Osobnicze i populacyjne zróżnicowanie uczestnictwa w czasie wolnym. Miejsce i kształtowanie się potrzeb związanych z kulturą fizyczną w cyklu życia człowieka. Diagnoza związków pomiędzy czasem wolnym a jakością życia. Styl życia a czas wolny: styl organizowania i przeżywania czasu wolnego przez jednostkę. Aspekty psychologiczne wyznaczające wzajemne zależności między jednostką a jej czasem wolnym: postawy, motywy i motywacje oraz ich znaczenie w edukacji czasu wolnego. Udział środowiska społecznego i jego składników w edukacji czasu wolnego. Instytucje edukacji czasu wolnego. Rola środowiska rodzinnego w edukacji czasu wolnego. Rola środowiska szkolnego. Zadania edukacyjne środowisk lokalnych w zakresie czasu wolnego. Edukacyjna funkcja mediów. System oddziaływań edukacyjnych w zakresie czasu wolnego – koncepcja teoretyczna, kierunki i możliwości zastosowania rozwiązań praktycznych. „Narzędzia” edukacji czasu wolnego.
Zalecana literatura:
ELEMENTY ANTROPOLOGII KULTUROWEJ
Katedra Motoryczności Sportowca
Kierownik: prof. dr hab. Jan Chmura
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Justyna Andrzejewska, dr Jadwiga Pietraszewska
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wprowadzenie w problematykę antropologii kulturowej. Przegląd podstawowych zagadnień z zakresu nauk społecznych i biologii ewolucyjnej. Zaznajomienie ze specyfiką procesu zmienności ewolucyjnej człowieka i roli jaką odgrywa w nim kultura. Umiejętność dokonywania analizy współczesnych problemów socjobiologicznych.
Program: wykłady – dobór naturalny. Dobór płciowy. Ewolucja populacji. Kierunkowość zmian ewolucyjnych. Neodarwinizm. Ewolucja człowieka. Biologia i nauki społeczne – łączenie paradygmatów. Ewolucja mózgu, inteligencji i świadomości. Ewolucja systemu informacji. Narodziny mowy. Ewolucja zróżnicowania kulturowego. Kultura jako przekaz pozagenetyczny i jej wpływ na rozwój populacji ludzkiej. Sztuka prehistoryczna. Ćwiczenia – lokomotoryczne etapy w ewolucji człowieka. Morfologiczne wymogi łowiectwa. Rozwój chwytu precyzyjnego i siłowego ludzkiej ręki. Adaptacja do środowiska naturalnego. Skutki społeczne łowiectwa zespołowego. Geneza ludzkich zachowań seksualnych i sposobu kojarzeń. Formy pokrewieństwa, małżeństwa i rodziny. Struktury społeczne związane z pokrewieństwem. Industrializacja i nowożytne tendencje przemian. Urbanizacja i jej konsekwencje biologiczne. Antropologiczna klasyfikacja zmienności człowieka.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Tomasz Michaluk
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: ocena sportu i wydarzeń sportowych przez pryzmat wartości humanistycznych (kultury, etyki, filozofii). Dekodowanie i ocena wydarzeń sportowych ze względu na wartości transferowane w obszarze kultury. Postrzeganie sportu jako realizacji wartości humanistycznych. Znaczenia wartości etycznych w „zawodzie” sportowca.
Program: wprowadzenie w podstawowe koncepcje filozofii i etyki wykorzystywane w badaniach nad sportem. Umiejscowienie problematyki sportowej w obszarze badań filozoficznych. Ontologia i epistemologia sportu. Etyka sportu. Zasada fair play. Sport jako integralna część kultury. Semiotyka sportu. Fenomen popularności poszczególnych dyscyplin sportowych. Uczestnicy wydarzeń sportowych. Kibice i hedoniści.
Zalecana literatura:
Katedra Komunikacji i Zarządzania w Sporcie
Kierownik: prof. dr hab. Gabriel Łasiński
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Katarzyna Gajek
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: wiedza o systemach, typach i poziomach komunikowania społecznego. Wiedza na temat czynników wpływających na efektywność procesów komunikacji. Znajomość werbalnych i pozawerbalnych technik wpływu społecznego. Umiejętność rozpoznawania i zdiagnozowania błędów w różnych typach komunikacji społecznej.
Program: przekazanie najnowszej wiedzy z dziedziny komunikacji społecznej – komunikacji interpersonalnej, współczesnych technologii informacyjnych oraz prowadzenia różnego rodzaju prezentacji. Wskazanie na istotność procesów komunikowania w życiu społecznym oraz realizacji indywidualnych, zespołowych i grupowych potrzeb i celów. Położenie nacisku na zrozumienie mechanizmów wpływu społecznego.
Zalecana literatura:
LITERATURA JAKO MEDIUM WARTOŚCI
Katedra Podstaw Fizjoterapii
Kierownik: prof. dr hab. Krzysztof A. Sobiech
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Katarzyna Krakowska-Salamon
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS: |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: po zakończeniu zajęć uczestnik powinien wykazać się umiejętnością konfrontacji różnych tekstów kultury (dzieł literackich, traktatów filozoficznych, tekstów publicystycznych) ze względu na podejmowaną przez nie problematykę moralną. Do zamierzonych efektów kształcenia należą również – umiejętność doboru argumentów w dyskusjach dotyczących kwestii etycznych oraz zdolność do merytorycznej obrony własnego stanowiska, wzrost świadomości odnośnie etycznego wymiaru rzeczywistości.
Program: jest zorientowany na rozbudzenie a także rozwijanie postawy refleksyjnej wobec rzeczywistości u uczestników zajęć. Szczególny przedmiot zainteresowań będą stanowiły zagadnienia etyczne, podstawowym materiałem egzemplifikacyjnym będą fragmenty dzieł literackich, stanowiące punkt wyjścia do analizy i dyskusji o rzeczywistości pozaliterackiej.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: mgr Piotr Głowicki
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: przekazanie wiedzy w zakresie technik i stylów prowadzenia negocjacji, obierania własnej strategii negocjacyjnej, diagnozowanie sytuacji negocjacyjnej i partnerów negocjacji. Przedmiot ma również za zadanie uwrażliwić studentów na praktyki manipulacyjne w życiu codziennym i zawodowym.
Program: w zakres tematyczny przedmiotu wchodzą takie podstawowe zagadnienia, jak – asertywność w negocjacjach, identyfikacja i radzenie sobie z konfliktami, strategie negocjacyjne, style negocjacyjne, techniki negocjacyjne, uwarunkowania osobowościowe w procesie negocjacji, budowanie pozytywnego wizerunku negocjatora.
Zalecana literatura:
Język wykładowy: polski Status przedmiotu: fakultatywny
Wymagania wstępne: brak Metody nauczania: wykład, ćwiczenia
Prowadzący: dr Kazimierz Kurzawski, mgr Renata Mauer-Różańska, mgr Andrzej Kijowski
Forma przedmiotu: |
Wykład |
Ćwiczenia |
|
ZZU w sem. (h) |
(5)10 |
(10)20 |
|
Forma zaliczenia: |
|
Zo |
|
ECTS |
|
|
2 |
Efekty kształcenia: przygotowanie do samodzielnej pracy szkoleniowej w sporcie. Poznanie wartości wychowawczych sportu. Umiejętność wykorzystania pedagogiki sportu w praktyce pracy trenerskiej.
Program: rola i zadania trenera. Współpraca pomiędzy trenerem a sportowcem. Profesjonalny i skuteczny trener. Komunikowanie się w procesie treningowym. Wartości wychowawcze sportu. Fair play. Wartości estetyczne widowiska sportowego. Edukacyjne wartości olimpizmu.
Zalecana literatura: